Прем’єр Микола Азаров змушений виправдовуватися. Невпевненості його позиції надає як сам період політичного міжсезоння, так і бажання керівника уряду хоча б показувати уявні успіхи — якщо не існує реальних. А цього його прагнення не розуміють: тому з’являються конфузи. Нещодавно Прем’єр заявив, що Україну вже практично вирішили прийняти до угоди про вільну торгівлю, а потім ці слова спростував офіційний Брюссель. Наприкінці минулого тижня пан Азаров сказав, що вартість російського газу для України знизиться і в першому кварталі наступного року становитиме 235 доларів за тисячу кубометрів. А за кілька днів українського Прем’єра спростував дрібний чиновник, офіційний речник «Газпрому»: мовляв, жодних нових домовленостей не існує!
Та вони гірші за фашистів!
Із приводу газу ні сам Азаров, ні його команда жодних пояснень не придумали. А щодо вільної торгівлі, то тут Микола Янович придумав, як зберегти обличчя. «Переговори з єврокомісаром iз питань торгівлі паном Гухтом засвідчили, що між Україною і ЄС немає протиріч, які б ускладнили укладання Угоди про зону вільної торгівлі. На наш погляд, це дає впевненість, що така угода найближчим часом буде укладена», — заявив він, відкриваючи вчорашнє засідання Кабміну. Не уточнивши, за звичкою, погляд самого єврокомісара.
І аби не тільки постійно пояснювати, що він, у принципі, за народ, Микола Янович вирішив піти у словесну атаку. Перший напрям — вакцинація населення. Прем’єр вирішив, що проходить вона надто повільно, а людям не пояснюють усі переваги цієї процедури. На думку Прем’єра, «одиночні випадки ускладнень», під якими він, мабуть, розумів смерть після вакцинації, не повинні зупиняти процес. Аби доступніше донести цю важку істину до народу, Микола Азаров вдався до двох убивчих, як він вважає, аргументів. Перший — завдяки імунізації населення, як запам’ятав із свого життєвого досвіду нинішній очільник уряду, в колишньому Радянському Союзі в короткі терміни були зупинені небезпечні хвороби. Другий аргумент Прем’єр узяв приблизно з цих самих посібників радянської доби. «Наведу також цікавий приклад, — Микола Азаров зробив таємничий вигляд, — у часи Великої Вітчизняної війни на окупованій Україні фашисти забороняли вакцинацію, щоб послабити здоров’я населення».
Що дозволено Юпітеру, те не дозволено його підлеглим
Розкритикувавши німецько–фашистських загарбників, Микола Азаров вирішив показово «відшмагати» частину виконавчої вертикалі. Свого часу глава уряду заборонив купувати дорогі автомобілі за державні кошти — і стежити за виконанням цього наказу велів Держказначейству. Виконували вказівку не надто активно, свідченням чого стали скандали з автопарком міліцейського міністерства та інших поважних високопосадовців. На це Микола Янович заплющував очі. Але коли виявилося, що на його вказівки начхали прості обласні чиновники, не стерпів! «Дніпропетровський регіональний центр стандартизації та метрології придбав дорогий «Лексус», — Прем’єр не забув додати, що про новину він довідався із преси. З одного боку, зробив приємне присутнім у залі працівникам ЗМІ, а з іншого — зайвий раз наголосив, що системи внутрішнього «стукачества» в Кабміні не існує.
«Якщо це так, то я вимагаю від голови Держказначейства негайно розібратися, яким чином вдалось оминути категоричну заборону фінансувати такі покупки. Аби припинити можливість таких випадків у майбутньому, — але своїм боєвим настроєм пан Азаров розвіяв сподівання, що історія закінчиться доганою та пояснювальною запискою. — Автомобіль забрати, керівника центру звільнити, голову Держстандарту попередити про незадовільну організацію рішень уряду». Чергова автівка за наші з вами кошти і справді може коштувати якомусь чиновникові дорого. Якщо до цього часу не звільнять самого Азарова...
Айсберги кличуть...
А от з конкретними реформами у галузі економіки в уряду наразі не складається. Замість конкретної роботи — чергові масштабно–міфічні плани. Напередодні засідала робоча група «Національні проекти» комітету з економічних реформ, і Прем’єр вирішив укотре розповісти про вихід нашої держави на якісно новий рівень. Ці великі сподівання чиновник плекає не просто так, а виходячи з того, що Президент Віктор Янукович вже підписав указ, яким визначив чотири пріоритетні напрями: нова енергія, нова якість життя, нова інфраструктура та олімпійська надія. А ще від себе Віктор Федорович попросив дописати національні проекти в авіакосмічній галузі, інноваційній інфраструктурі, гуманітарній політиці. Висновками проектів займатиметься особисто перший віце–прем’єр Андрій Клюєв — як тільки відзвітує керівництву партії про успіхи політсили на місцевих виборах. Але найцікавіше, що висновки проектів, за словами Азарова, вже знайшли величезну зацікавленість в анонімних інвесторів, — і ті готові вкладати гроші. Якщо, звичайно, не передумають...
Серед першочергових завдань, які вчора вирішував уряд, — наукові дослідження в Антарктиді. «Геолого–фізичні, гідрометеорологічні, океанографічні, геокосмічні, біологічні, медико–фізіологічні», — не втомлювався перелічувати Микола Азаров. Як і півроку тому, готується країна також до інноваційного прориву, підготовлено навіть проект нового закону в цій галузі. Влада готується змінити законодавство щодо цінних паперів та фондового ринку, гармонізувавши його відповідно до європейських норм. А також спростити процедуру банкрутства. Проблеми тут і справді є, але Прем’єра вони зацікавили не у комплексі, а винятково з точки зору — як найшвидше стягнути гроші до бюджету, і відповідно хоча б трохи прикрити «дірку» держкошторису. Скажімо, надмірно тривалий час процесу банкрутства, а також зловживання з боку тимчасових розпорядників майна та арбітражних керуючих призводить до того, що влада не може вчасно зібрати кошти. Щоправда, зиск від таких дій в абсолютних цифрах не такий уже й великий. А надто, якщо порівняти його з можливостями української економіки, якби чиновники дозволили вивести її з тіні, корупції та створили прозорі правила гри.