Весна прийшла авітаміноз принесла —

13.05.2004
Весна прийшла авітаміноз принесла —

(Михайлини СКОРИК)

      Власне, термін «авітаміноз» не зовсім коректний у випадку, коли йдеться про весняний дефіцит корисних речовин в організмі людини. Один із найбільших дослідників вітамінів, професор Казимир Функ, спочатку запропонував цей термін, але згодом учені почали вважати, що авітамінозом слід називати повну відсутність в організмі вітамінів, що зустрічається сьогодні вкрай рідко. Отож для означення вітамінного дефіциту в організмі, на думку фахівців, краще підходить термін «гіповітаміноз».

 

      То що ж це за лихо таке — гіповітаміноз? Серед багатьох так званих «хвороб цивілізації» його слід особливо відзначити. Наслідками цього стану людини стають зниження фізичної і розумової працездатності, опору організму різним захворюванням, підвищення його чутливості до негативних екологічних і шкідливих виробничих факторів, посилення нервово-емоційного напруження і стресу, підвищення чутливості до радіації і збільшення випадків професійного травматизму.

      Саме весною ми частіше скаржимося на слабкість, в'ялість, пониження звичної працездатності, сонливість. І це не якась особлива «дія» весни, а елементарний вітамінний голод.  Профілактикою цього стану потрібно займатися не тоді, коли він настав, а задовго до його появи.

      Профілактичний прийом вітамінних препаратів повинен стати нормою життя «практично здорової» людини. Необхідність вживати вітаміни має бути зрозумілою кожному. Адже вчені вважають, що, окрім своїх основних завдань з підтримання безперервної роботи обміну речовин, вітаміни виконують ще й захисні функції. Найбільш примітною серед них є антиоксидантна функція. Кожного дня наш організм поглинає і виробляє речовини, відомі як оксиданти, що завдають шкоди нашим органам і клітинам. Учені вважають, що саме оксиданти є головною причиною старіння організму, раку і серцево-судинних захворювань. Останні дослідження підтверджують, що вітаміни разом з іншими антиоксидантами, які виробляє наш організм, можуть протидіяти руйнівній силі оксидантів і захищають людину.

      У вас «нервова робота», безкінечні стреси — вам як нікому потрібні вітаміни. Ви часто хворієте на застуду, вас діймають ті чи інші хронічні недуги? Додайте у ваш раціон таблетку полівітамінів. Ви — пенсіонер, уже немолода людина, ваша потреба у вітамінних препаратах незначна, але хронічні захворювання, хвороби шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин впливають на цю потребу, збільшуючи її, а отже, вам потрібні вітаміни. Ви готуєтесь до операції, перенесли важку фізичну чи психічну травму? Пам'ятайте про регулярне вживання вітамінів. Якщо ви готуєтесь стати матір'ю чи годуєте дитину, вам тим більше необхідні вітаміни!

      Учені вважають, що проводити вітамінізацію слід упродовж усього року, особливо тим, хто мешкає в екологічно небезпечних зонах.

      За даними іноземних страхових організацій у США, Канаді й Англії, 50-60 відсотків населення регулярно вживають полівітамінні препарати з метою профілактики. Серед дітей, учнів, вагітних жінок і матерів, які годують дітей грудним молоком, кількість осіб, які вживають вітамінні препарати, складає 90-100 відсотків. Що ж заважає нашому населенню вживати вітаміни? На перешкоді стає наша неосвіченість, непоінформованість у цьому питанні, примітивність пострадянської медичної пропаганди (якщо не повна її відсутність), а також легковажне ставлення до свого здоров'я. За даними опитувань, кількість людей, які вживають вітамінні комплекси, у країнах СНД складає 1,5-2 відсотки. Це дуже загрозлива статистика, якщо врахувати наслідки, до яких може призвести гіповітаміноз.

      Існує кілька міфів щодо вітамінів. Перший: основним джерелом корисних речовин є овочі і фрукти, що не зовсім відповідає істині. Наприклад, основним джерелом вітамінів А і D є печінка, масло, молочний, риб'ячий жири. Вітамін Е надходить в організм із круп, наприклад вівсянки, та рослинних олій. Вітамін В1 міститься у воловому м'ясі, телятині, свинині, крупах, хлібові. В2 — це молоко і молочні продукти, хліб, крупи. В12 — м'ясо, риба, яйця, печінка. Фолієва кислота — в зелені (салати, шпинат тощо), сирах, крупах. Аскорбінова кислота дійсно в основному міститься в овочах і фруктах, так само, як і бета-каротин (вітамін А) — у моркві, абрикосах, томатах тощо.

      Міф другий: «синтетичні» вітаміни, що містяться в полівітамінних препаратах, менш ефективні, тому що вітаміни в натуральних продуктах легше засвоюються організмом. Це уявлення базується на недостатній або ж неточній інформації, тому що всі вітаміни, які випускає фармацевтична промисловість, повністю ідентичні «природним» і за хімічною структурою, і за біологічною активністю. Крім  того, деякі вітаміни отримують з природної сировини, як, скажімо, аскорбінову кислоту виробляють з природного цукру — глюкози. Технологія одержання вітамінних і полівітамінних препаратів добре відпрацьована і гарантує надійне їх збереження. Вітамін С у препаратах набагато краще зберігається, ніж у фруктах і овочах.

      Щодо засвоєння організмом вітамінів, то в натуральних продуктах вони часто бувають у зв'язаній формі. Скажімо, люди, які харчуються переважно кукурудзою, що багата вітаміном РР, але у зв'язаній формі, страждають на пелагру. Біологічне засвоєння вітаміну В6 у продуктах харчування рослинного походження складає від 75 до 5 відсотків.

      І, нарешті, міф про «нечистоту» вітамінних препаратів, про наявність у них нібито «хімічних домішок», шкідливих для організму людини. Вітамінні препарати проходять серйозну фармакологічну перевірку, що гарантує їх чистоту. Це звучить парадоксально, але вітаміни і вітамінні препарати значно чистіші і безпечніші, ніж більшість фруктів і овочів, які можуть бути забруднені хімічними міндобривами і важкими металами, не кажучи вже про патогенну мікрофлору.

      Отже, незалежно від пори року, вашого здоров'я і самопочуття вживайте вітаміни, і це убезпечить вас від різних захворювань, нервових стресів і незворотних процесів у вашому організмі.

  

Довідка «УМ»

      На вітаміни як такі алергії бути не може. Іноді виникає негативна реакція на додаткові компоненти, що містяться в окремих полівітамінних препаратах. Під час Другої світової війни існував Вітамінний комітет: спеціальна контрольна вітамінна станція суворо слідкувала за вмістом вітамінів у продуктах.

      Сьогодні за допомогою двох скибочок збагаченого вітамінами хліба американець задовольняє добову потребу у вітамінах групи В, тоді як жителям нашої країни для цього необхідно з'їсти кілограм чорного хліба.

 * * *

      Гіповітаміноз у чистому вигляді, коли в організмі не вистачає якогось одного вітаміну, хоч і зустрічається, проте нечасто. Один із таких випадків — епідемія бері-бері на Філіппінах у 1953 році, яка забрала життя 100 тисяч осіб. Причиною такої трагічної епідемії став масовий авітаміноз В1. Сталося це через те, що майже все населення острова  перейшло від споживання неочищеного рису до... полірованого. Епідемію припинили лише завдяки збагаченню полірованого рису вітамінами групи В. Нині на Філіппінах, у Японії, країнах Азії кожне соте зернятко рису покрите тоненькою оболонкою, збагаченою всіма необхідними промисловими вітамінами.

      Дослідження швейцарських і французьких учених показали, що при середньостатистичному раціоні в 2500 ккал навіть при вживанні «найвітамінніших» продуктів потреба у водорозчинних вітамінах покривається лише на 80 відсотків.

      Існує лише два вітаміни — А і D, — довготривале вживання яких (до того ж у кількостях, що значно перевищують норму) може призвести до гіпервітамінозу.