Останній вибух у Мелітополі пролунав учора о сьомій годині ранку, повідомив журналістам віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв. Цю інформацію «УМ» також підтвердили на місці: «Вибухів не чути. Усю ніч йшов сильний дощ, який, напевно, загасив вогонь», — сказав сільський голова Новобогданівки Дмитро Хлистун. Отже, таким чином поставлено крапку у «104-тонній епопеї».
Винними у запорізькому нещасті, як і раніше, вважають шістьох військовослужбовців, які розбирали боєприпаси і в цей час курили. Проте, на думку віце-прем'єра, причину слід шукати не у факті паління у непередбаченому місці, а у факті «розбирання». Отже, куріння було лише приводом пожежі. Що ж до глобальної причини, то з приводу цього Андрій Клюєв неодноразово натякав на «нецільове використання» боєприпасів і навіть вживав слово «корупція». «Те, що там було розбирання боєприпасів, і те, що цим займались солдати, — це вже елемент (корупції. — Авт.)», — заявив віце-прем'єр, проте від остаточних висновків утримався. Їх до 20 травня повинна надати державна комісія, що працює над розслідуванням справи, сказав учора на засіданні уряду Прем'єр-міністр Віктор Янукович. «Звіт розглядатимуть на засіданні Ради нацбезпеки і оборони, і Рада прийматиме рішення», — наголосив голова Кабміну, назвавши склади з небезпечними боєприпасами звалищами, успадкованими від Чехії, Словаччини, Польщі та Угорщини.
Янукович також зазначив, що фінансування заходів безпеки на вибухонебезпечних об'єктах має бути першочерговим, це стосується також Міністерства промислової політики.
Наразі розглядається питання утилізації бойових відходів, які ще залишились цілими після вибухів. «Така утилізація нас не влаштовує», — сказав Клюєв і додав, що, швидше за все, буде досягнуто домовленостi із заводами, які робитимуть це професійно і безпечно. Найімовірніше, це будуть заводи, які виробляли подібну техніку. Що ж до компенсації постраждалим від вибухів, віце-прем'єр сказав лише, що остаточно суму збитків ще не підрахували. Остання цифра матеріальних збитків, які було завдано: Міністерству оборони — два мільярди 252 мільйони гривень, цивільному населенню — один мільйон 496 тисяч гривень. Імовірність того, що гроші не дійдуть до громадян у повному обсязі намагався спростувати Віктор Янукович. Під час візиту до Запорізької області він заявив, що особисто перевірить підписи під актом отримання грошей всіма постраждалими. Проте не всі збитки від трагедії відшкодовуватиме державний бюджет — частина ляже на страхові компанії. За інформацією Андрія Клюєва (неперевіреною, як наголосив він), 80 відсотків будівель були застраховані.
А поки на Запоріжжі триває ремонт житла, освітніх та медичних закладів. Станом на вчорашній ранок, у трикілометровій зоні НП вилучено 1059 вибухонебезпечних предметів, 300 з яких виявили вздовж залізничної колії. Нагадаємо, що на складах під Новобогданівкою зберігалося понад 90 тисяч вибухівок, і скільки з них злетіло у повітря — невідомо. Загалом, сапери розчистили територію площею майже 86 квадратних кілометрів. У МінНС надходять повідомлення від жителів, які знаходять небезпечні предмети неподалік своїх домівок. За три дні саперних робіт у прилеглих населених пунктах таких «подарунків неба» було знайдено понад дві тисячі, повідомила прес-служба МінНС. Для ліквідації наслідків надзвичайної події задіяно 2 тисячі 300 спеціалістів і майже 300 одиниць техніки. Учора на Мелітопольщину прибула спеціальна група державного підприємства «Укроборонсервіс», у складі якої — вибухотехніки та спецтехніка, що дозволяє виявити вибухові предмети під землею на глибині декількох метрів.
ДОПОМОГА
В управлінні Держказначейства в Запорізькій області відкрито рахунок для збору коштів потерпілим від вибухів на складі боєприпасів військової частини А2985.Позабюджетний рахунок (№ 35422002001200,ОКПО 14373165, МФО 813015 в УДК у Запорізькій області) відкрито при Головному управлінні з питань надзвичайних ситуацій Запорізької облдержадміністрації.
ДО РЕЧІ
Генпрокуратура України завершила розслідування кримінальної справи щодо
вибухів на артилерійських складах у Артемівську на Донеччині, повідомляє УНІАН. За даними прес-служби ГП, наразі з матеріалами справи ознайомлюються шість обвинувачуваних: п'ятеро військовослужбовців цієї військової частини (один офіцер, чотири прапорщики) і один цивільний, працівник пункту прийому металобрухту. За висновками досудового слідства, вони разом викрадали військове майно і здавали його на металобрухт. Щоб розрізати кольоровий метал, вони пронесли на територію сховищ зварювальний апарат, що категорично заборонено правилами техніки безпеки. Внаслідок такого недбальства виникла пожежа, що 10 жовтня 2003 року призвела до вибухів, збитки від яких становлять 45 мільйонів гривень. За попередніми даними, на складі зберігалось понад 2 тисячі 200 тонн різного виду боєприпасів. Унаслідок вибуху було знищено 10 сховищ з 17. Обвинувачення проходить за декількома статтями: викрадення військового майна, порушення правил поводження з речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку, перевищення службових повноважень. Після того, як обвинувачувані ознайомляться з матеріалами справи, її буде передано до суду.