Якщо перераховувати посади, звання та регалії, що їх має Ярослав Яцків, то сторінки комп’ютерного тексту буде замало. Ярослав Степанович — людина надзвичайно різностороння: встигає Головною астрономічною обсерваторією НАН України керувати, бути членом Президії Академії наук та членом президії Нацради Конгресу української інтелігенції, очолювати Українську астрономічну асоціацію, видавати кілька наукових видань і постійно генерувати нові ідеї. Тому коли пан академік, перебуваючи у відпустці, призначив мені зустріч для інтерв’ю на 8.30, я не втрималася, щоб не поцікавитися, коли ж його робочий день починається зазвичай. «Як правило, о сьомій ранку, — каже пан Ярослав. — Удома годину щось читаю, пишу, а о пів на дев’яту я вже тут, у Президії НАН. Не вказуйте, що я зараз у відпустці, бо все одно приходжу на роботу, де на мене чекає багато різних справ».
Наша зустріч відбулася у п’ятницю, за кілька днів до 70–річного ювілею академіка, який він відсвяткував учора. Але попри поважний вік Ярослав Яцків залишається вченим, який наукою «горить» і неабияк за неї вболіває...
«Треба протистояти цій моді на містику»
— Засилля антинауки і потойбічного світу — просто біда нинішнього українського суспільства, — ділиться думками Ярослав Степанович. — Ось і ваша газета сьогодні надрукувала інтерв’ю з моїм земляком–ворожбитом...
— Ви вже нашу газету встигли прочитати?
— Авжеж. Я не можу сказати, що наука сьогодні знає все. Але й не можу спокійно дивитися, як наше суспільство вдаряється в якісь антинаукові міфи, вигадки... Це свідчення того, що суспільство знаходиться в нестабільному стані, спровокованому економічними, політичними негараздами. Щоб якось протистояти цій моді на містику, п’ять років тому було засновано журнал «Світогляд» — перше українське науково–популярне видання. Тож частина мого життя присвячена цьому журналу. Оце зранку сиджу, проглядаю наступний номер, який буде присвячений саме антинауці.
Я очолюю Науково–видавничу раду, яка здійснює координацію всіх видань в Академії наук. Ми видаємо більше 80 журналів iз різних напрямів науки та більше тисячі монографій. Для вченого сьогодні надзвичайно важливим є індекс цитування. І ми хочемо, щоб наші видання мали якомога більший рейтинг у світі, але для цього їх треба перекладати англійською. На жаль, із 80 тільки 26 мають переклад. А імпакт–фактор, тобто показник важливості наукового журналу, у нас мають тільки 4–5 журналів. І це великий недолік України, яка не інтегрована у світову наукову систему.
— Але щоб бути цитованим, наші науковці банально не знають іноземних мов. Що робити?
— Якщо ти справжній науковець, то маєш знати англійську. Ситуація поступово змінюється — вчені зараз вчать мови. А, наприклад, журнал «Кінематика і фізика небесних тіл», який видаємо в Головній астрономічній обсерваторії, ми надсилаємо у видавництво в Москві, яке разом із колегами з Нью–Йорка перекладає його англійською. І так він потрапляє в світову базу даних, має рейтинг. Наука дуже диференційована. Ти можеш бути широким фахівцем і займатися багато чим. Але в вузькій галузі ми знаємо один одного, змагаємося, слідкуємо за рейтингом кожного науковця. Щоб бачити, хто, як і куди рухається. Тому кожна така публікація дуже важлива.
— Кажуть, ви особисто знаєте кілька мов?
— У мене є такий жарт: знаю десять мов, і всі погано. Коли кілька років тому я балотувався в депутати, то багато їздив по Україні. І ось у Донецькому політехнічному інституті почав виступати українською. Студенти стали незадоволено тупати ногами. Добре, кажу, діти мої, тоді я перейду на японську, якщо вам українська не зрозуміла. Вони й роти порозкривали. У 1974 році я, зовсім молодий учений, отримав можливість по контракту жити й працювати в Японії. І в таких місцях, де ніхто навіть англійської не знав, тож довелося вивчити японську. Звісно, я не вмію читати, але спілкуватися можу цілком пристойно. Коли приїжджаю в Німеччину, мені не треба водити за собою перекладача, німецьку я вчив у школі, і з німцем порозуміюся. Коли буваю у Франції, також не маю жодних перешкод у спілкуванні з французами. Чому ж ви, молоді, не хочете знати більше мов?
«Японцi прийшли подивитися на мiй паспорт»
— З приводу Японії. Ви були одним із перших учених у Радянському Союзі, хто отримав грант на навчання там. Що вас тоді здивувало в цій країні?
— Справді, я був другим радянським ученим, хто мав контракт з Японським товариством сприяння розвитку науки. Це взагалі фантастична країна, про неї можна годинами розповідати. Навіть для сучасної людини — це зовсім інший світ. А тоді, в радянські часи... То була моя друга поїздка в Японію — вперше там побував у 1971 році на науковій конференції. Там мене запримітили й запросили попрацювати. Я за два місяці виконав свою роботу і місяць подорожував країною, побачив те, чого, можливо, навіть не всі японці бачили. Я принципово жив у готелях японського типу. Розкажу вам одну історію. Приїжджаю в Нара, стародавню столицю Японії. Поселився в готель, мені кажуть, що обід подадуть у номер. Заходить покоївка в кімоно, кланяється, я й собі у відповідь кланяюся. А їсти не дає. Виходить. Знову заходить, знову ввічливо один одному кланяємося, але мене не годують. Я нічого не розумію. Потім заходить чоловік, кланяється і показує жестами, що перш ніж їсти, я маю помитися. А жінка в Японії не може зробити зауваження чоловікові. Мені показали, як пройти в японську лазню. Там поцікавилися, звідки я. Коли сказав, що з Радянського Союзу, мені не повірили! Я помився, пообідав, коли чую — стукають у двері. Відчиняю — стоїть цілий натовп японців, які прийшли подивитися на мій радянський паспорт. Я ж був першою в їхньому готелі людиною із СРСР! А вранці приходжу на сніданок і раптом чую пісню «Полюшко–поле». Я людина не сентиментальна, але тут, зізнаюся, мені на очі навернулися сльози. Уявляєте, за ніч вони знайшли російську пісню, щоб зробити мені приємне!
Розкажу ще один випадок — він є дуже показовим для України. В Токіо я жив у хмарочосі. І от мій колега доктор Юмі йде з верхнього поверху вниз. Я прошу: «Віднесіть, будь ласка, мій лист на перший поверх». Він глянув на мене дивно якось, але листа взяв. А увечері мені інший колега, який навчався в Москві й трохи краще знав наших людей, каже: «Докторе Яцків, Юмі — людина поважна, має двох дітей, а ви йому доручаєте роботу посильного. У нас так не прийнято!». Рівень культури в цій країні просто недосяжно високий!
— Що тоді, в епоху радіол і чорно–білих телевізорів, ви привезли з Японії?
— Фотоапарат привіз, магнітофон, здається... Загалом дуже мало речей. Чому? Тоді в Радянському Союзі був ліміт на те, скільки грошей я можу отримувати за кордоном. Не більше 13 доларів у день. Спеціальне Управління зовнішніх відносин в Академії наук у Москві за цим пильно стежило і все фіксувало. А мені платили десь 60–70 доларів на день! «Надлишок» я мав привезти в Москву і здати. Тому я домовився так: не хочу ні копійки грошей, просто повністю оплатіть моє перебування тут. Я став вільною людиною! І коли приїхав у Москву, то написав, що готівкових грошей не отримував, тож нікому нічого не винен.
«Папа Римський сказав: ви вивчаєте фізичний світ, а ми духовний»
— Ще в радянські часи ви мали зустріч із Папою Римським Іваном Павлом II. Про що там ішлося? Адже в церкви власний погляд на створення світу...
— Папа — це велика і мудра людина. Він ніколи не заперечував науковий прогрес. Ну не можна сьогодні примітивно дивитися в середньовіччя, як багато хто робить. І він це розумів. Та зустріч відбулася в 1986 році. Папа сам запросив науковців на аудієнцію. Я тоді був одним із керівників радянського проекту «ВЕГА» з дослідження комети Галлея. За роботу над ним, до речі, я потім отримав Державну премію СРСР. У Європі існував аналогічний проект під назвою «Джото» — на честь відомого художника, який намалював в одній з каплиць в Падуї фреску, де комета Галлея зображена як зірка Віфлеєму. Тому Папа Римський дуже схвально сприймав цi дослідження.
І от на зустріч з Папою прибуло багато науковців. Кожному з них на розмову давали не більше хвилини. По черзі вони підходили, віталися, щось говорили йому. Коли дійшла черга до мене, кажу йому англійською: «Ваша святосте, ви можете розмовляти зі мною рідною мовою, бо я розумію польську». Папа як почав мене розпитувати: звідки я, де навчався. Коли почув, що у Львові, поринув у спогади... Хвилина минає, п’ять, усі вже занепокоїлися, бо після радянської делегації ще йшли американці. А ми все спілкуємося. Коли закінчився прийом, вони запитують мене: «Ярославе, чому ти так довго з Папою розмовляв?». Я ж віджартовуюся, кажу, ви ж бачили, хто був присутній? Посли всіх країн. А от посла України не було! Тож я мав повноваження домовитися про зустріч з українським послом. Американці все сприймають за чисту монету. Закивали головами, мовляв, о, яка ти важлива людина! (сміється).
Коли повернувся, я переклав виступ Папи Римського російською мовою і передав Віталію Переломі — своєму знайомому, який був помічником Щербицького. Мовляв, покажи своєму шефу, як треба виступати перед науковцями. Це був прекрасний, сильний виступ. Папа дуже чітко сказав: ви вивчаєте фізичний світ, а ми духовний. Ми працюємо спільно, бо тільки в гармонії одного і другого може бути прогрес у цьому світі.
— А ви як науковець у Бога вірите?
— А що таке вірити в Бога?
— Ну, до церкви ходите?
— Ходжу. Три рази в рік (сміється) на великі свята. Я поважаю Церкву. І вважаю, що будь–яка віра, зокрема в Бога, надзвичайно потрібна суспільству для його духовного життя. Без цього не може обійтися людина. Навіть на сучасному розвитку цивілізації. Але я не вірю в те, що Бог створив Землю, що Бог створив Всесвіт...
«Ми не знаємо, як комунікувати з розумними істотами»
— А хто ж це все створив? Поясніть, як учений...
— Хто, чому і як — запитання непросте. Ще сто років тому той самий знаменитий Ейнштейн та інші відомі науковці вважали, що наша Галактика, Молочний Шлях, — це і є весь Всесвіт. Думали, що він стабільний. Ейнштейн навіть злякався, що його рівняння дають можливість розширення Всесвіту, бо був упевнений у його стабільності, що там, на небі, нічого не міняється. А минуло десять років і Хаббл відкрив нові галактики. Вважалося, що Андромеда належить до нашого Молочного Шляху, а виявилося, що це зовсім інша галактика. Хаббл спостерігав за зірками в тій галактиці, визначив відстань до них. А потім ми дізналися, що таких галактик, як наша, — мільярди, а в них — мільярди зір! Зараз маємо уявлення, як все це рухається. А далі наш земляк, одесит Георгій Гамов, який через політичні перипетії втік до Америки, де став знаменитим, передбачив так зване фонове реліктове випромінювання. І через 20 років це фонове реліктове випромінювання найшли американські радіофізики. І ми підтвердили народження Всесвіту. І зараз запускаємо супутники, щоб вивчити це реліктове випромінювання детально. А це дасть нам розуміння того, як виникли ті галактики, які ми спостерігаємо. Наука крок за кроком рухається до цього.
Ви мене запитаєте, а що ж було з самого початку? А нічого! І це ніщо — найбільша загадка, яка сьогодні нас хвилює. Бо в рівняннях Ейнштейна це називається сингулярність. Тобто те, де закони фізики не діють. Де нема навіть часу. Ми ж і досі не знаємо, що таке час. Я ось дивлюся на годинник, бо маю ще багато справ, і здається, що час плине. А час зовсім не плине. Його не виміряєш лінійкою. Ми, люди, звикли до трьох просторових вимірів і одного часового — тобто до чотиривимірного світу. А зараз теорії показують, що світ може бути навіть одинадцятивимірним! Наука йде вперед, і навіть важко собі уявити, які відкриття будуть завтра. Найбільша сьогодні проблема: як об’єднати все те, що ми знаємо у фізиці елементарних часток, космології та квантовій механіці. Кожна ця наука досі розвивалася окремо, а їх об’єднання може дати відповідь, на питання: що було в тій нульовій точці, з якої все виникло? І чому була ця нульова точка? Зараз ніхто на це не відповість. А сказати, що все це створив Бог — найпростіше.
— Наука сьогодні не може відповісти нам на ще одне запитання: ми самі у Всесвіті чи ні?
— Таких планет, як наша Земля, ми сьогодні досліджуємо триста. А їх є мільярди. І сподіватися на те, що ми з вами тільки одні такі на цій планеті, примітивно. Є підстави думати, що життя у Всесвіті має бути розвинене дуже широко. Але ми поки що не знаємо, як комунікувати з розумними істотами. Знаменитий учений Гокінг мудро сказав: чому, йдучи по землі, ми наступаємо на мурашник? І забуваємо, що це ціла цивілізація зі своїм устроєм, порядками, законами. Можливо, ці люди, які там є, перебувають на такій високій стадії розвитку, що вони до нас ставляться так, як ми до того мурашника.
— Якось ви сказали, що кінець світу таки буде. Земляни справді приречені?
— Ми вивчили еволюцію зірок і знаємо, що вік нашого Сонця — 5 мільярдів років. Саме на такий час його вистачить. А потім... Нема Сонця — нема життя.
— Отже, причиною загибелі життя на Землі буде Сонце?
— Якщо цивілізація доживе до моменту його згасання. Бо вона має й багато інших загроз! Наприклад, авторитетний американський журнал Scientifik Amerikan нещодавно оприлюднив перелік дванадцяти найважливіших для людства подій, які можуть «змінити все». Причому вже в першій половині цього століття. Це клонування людини, Великий адронний колайдер та пов’язані з ним дослідження, ядерна зброя, небезпека з боку комет та астероїдів, пандемії, танення полярної криги, землетруси, створення штучного інтелекту тощо.
— Ви фантастику любите читати?
— Люблю, але зараз майже нічого не читаю! Ось у мене цілі папки фантастики, яку треба підготувати до друку в наукових часописах (сміється).
— На вашу думку, що з того, що фантасти сьогодні описують, може стати реальністю?
— Я вважаю, що життя навіть випереджає найсміливішу фантастику. Телепортація, кротові нори (подорожі в часі), перехід з одного Всесвіту в інший — усе це може бути реальним. А штучний інтелект стане дійсністю значно швидше, ніж ми сьогодні можемо припустити. І це буде справжня революція! Може, ви до цього ще й доживете...