«Ти диви: тут як на авторинку, — двоє друзів роздивлялися літаки з парку «антонівської» авіакомпанії, що стояли в ряд один біля одного. — Напишемо внизу: не битий, не шпакльований, один господар...».
Незважаючи на те, що перший день «Авіасвіту–ХХІ» проходив у напівзакритому режимі, потрапити до «черева» легендарних «Руслана» та «Мрії», було непросто. Окрема черга — вже всередині повітряного гіганта — аби увійти до кабіни льотчиків. Аеродромні працівники без питань пускали охочих посидіти за штурвалом у кабіні, де кнопки і датчики займають весь простір: від стелі до підлоги.
«Ха, а педалі, як у машині: газ, гальма», — виявив чоловік, умостившись у кріслі командира екіпажу, і вирішив поділитися новиною з другом, що зайняв місце другого пілота. «Ой, краще не натискай! Може, воно тут не відключено, ще злетимо...» — допитливість товариша трохи насторожила «другого пілота».
...«Авіасвіт–ХХІ», який вчора закінчив роботу в Гостомелі, не створив сенсації, але доволі точно віддзеркалив стан сучасного вітчизняного літакобудування. Звичайно, сподіватися, що «Боїнг» та «Ейрбас» могли знехнувати «Фарнборо» і «Ле Бурже» й презентувати свої новітні розробки на летовищі АНТК ім. Антонова, було б досить наївно. В усьому іншому маємо, те, що маємо, — і добре, що маємо. Ан–124 «Руслан», який відкрив свої нутрощі перед присутніми, — це розробка 80–х років минулого століття. Щоправда, льотні характеристики плюс модернізовані в Україні ж двигуни — до речі, дуже затратне й високотехнологічне завдання, — дозволяють йому ще довго залишатися флагманом світового вантажного повітряного флоту. Цілком непогано, особливо, враховуючи, що держава коштів на це не виділяє... А шеститурбінний Ан–225 «Мрія», який літав перед гостями на малих висотах, — «гіннесовський» і взагалі багаторазовий рекордсмен. Найважчий у світі літак, який коли–небудь піднімався у небо, існує, до речі, в єдиному екземплярі.
Із новинками не так усе райдужно. Близькомагістральний Ан–148 бореться за ринок iз 2004 року. Із змінним успіхом. Нині його головний конкурент — вже чотири роки перспективний російський «Сухой Суперджет 100», якого активно проштовхує особисто російський прем’єр Путін. Від співпраці з росіянами нині залежить і доля «старшого брата» 148–го — Ан–158. Спільні проекти з Москвою, які у нас не критикує тільки лінивий, передбачають серійне виробництво цього літака. Наразі експерти не можуть зрозуміти, як обидві сторони трактуватимуть принцип «50х50» — враховуючи, що російський літакобудівний комплекс фінансово сильніший за наш.
Натомість підприємства, що займаються малою авіацією, стараються. Легкомоторні апарати — «Дельфіни», «Бекаси» — чекають свого часу: коли держава лібералізує використання приватниками повітряного простору, а в їхніх виробників з’явиться більше клієнтів. А намагання працювати в умовах безгрошів’я та обмеженого попиту штовхає на креатив. Так, один iз виробників демонстрував безпілотний літальний апарат із вмонтованою телекамерою: прогнозований хіт продажiв найближчих років. У Європі, а останнім часом вже й у нас, стало модним знімати урочисті події в ракурсі «зверху». За невеликі гроші — близько 25 тис. гривень — «фотолітачок» може бути ваш. А для особливо абміційних клієнтів — витвір Чугуєвської фірми: демілітаризований і тюнінгований військовий винищувач. Примітивний сірий колір борта замінили барвистими синьо–червоними драконами і прізвищем замовника. Прилетів на такому на день народження — із швидкістю 750 км за годину — ефект гарантовано.
Помалу, але ширшає ринок збуту вертольотів. Щоправда, приватники не мають коштів, аби самотужки виготовити повноцінну модель. Зате держава смішить своїм ставленням до галузі авіаційних спеціалістів. Україна виготовляє двигуни на всі типи вертольотів — у тому числі й найновіші, 5–го покоління, і постачає їх у 100 країн світу. А спромогтися випустити на ринок власний вертоліт чомусь не змогли. При тому, що рентабельність, як підрахували фахівці, навіть при малих партіях — близько десяти відсотків.