Запорізька артилерійська січ

08.05.2004
Запорізька артилерійська січ

Евакуйованi з Новобогданiвки селяни в Мелiтополi. (Фото РЕЙТЕР.)

      Цього дощу мелітопольські селяни уже давно чекали — саме на городах обсадилися. Але хіба могли вони передбачити, що під час такої зливи їх почнуть висмикувати із теплих осель, розсаджувати по машинах і електричках та відвозити подалі від рідних домівок? Термінова евакуація, як у роки війни. Ось так — за якихось три дні до святкування 59-ї річниці Перемоги.

      Перші залпи біди пролунали біля села Новобогданівка Мелітопольського району Запорізької області позавчора приблизно о першій годині дня. Саме в цей час на артилерійських складах Міністерства оборони України виникла пожежа. Від високої температури почали вибухати снаряди. Коли пролунали перші вибухи, у сусідньому райцентрі Василівка подумали, що це відлуння грому, — йшов же дощ. Але далі вони почали повторюватися один за одним, та так, що в деяких будівлях аж двері відчинялися! Можна лишень уявити, що в цей час творилося в епіцентрі подій — боєприпаси розліталися вусібіч в радіусі п'яти кілометрів — над селами Терпіння, Спаське, Новотроїцьке, Новобогданівка, осколки від снарядів свистіли над головами спантеличених і нажаханих людей. Вибуховою хвилею було пошкоджено залізничну станцію Федорівка, частину будинків у Новобогданівці. З думкою про початок війни люди тікали хто куди, дехто ховався до підвалів (невдовзі це радили сільчанам представники влади і спеціальних служб).

      Відстань до найближчого населеного пункту від злощасної бази — майже 5 кілометрів. Загалом у зоні небезпеки опинилося 15 населених пунктів, де мешкає близько десяти тисяч людей. Півдня, починаючи з 16 години, проходила евакуація — людей відвозили до сусідніх районів. Під дощем, у паніці люди покидали не тільки свої домівки, речі, а й худобу, домашніх тварин. Дехто з батьків й досі не може знайти своїх дітей — їх вивозили просто зі шкіл.

      Приблизно о 17.00 від прямого попадання снаряда згоріла школа у Федорівці; біля села Спаське вибухнув газопровід. Фахівці Мелітопольгазу кажуть, що вогонь здійнявся  майже на сто метрів.

      Наразі людей розміщено в готелях, гуртожитках, школах та лікарнях. По лінії МінНС і МОЗу у Василівці, Токмаку, Веселому, Михайлівці та інших райцентрах було підготовлено шпиталі для прийому потерпілих (на амбулаторне лікування передали всіх пацієнтів, здатних пересуватися). Можновладці стверджують, що люди забезпечені теплими речами, постіллю та продуктами. Дехто з них уже не повернеться у свої домівки — ті згоріли, зайнявшись від осколків, що розліталися з епіцентру вибухів, або ж зруйновані. Дороги до місця пригоди перекрито, по Мелітопольському району оголошено надзвичайний стан. На місце події вже надвечір прибули віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв, заступник Генпрокурора Анатолій Головін, міністр з надзвичайних ситуацій Григорій Рева, кілька генералів генштабу Збройних сил України.

      За деякими даними, у радіусі трьох кілометрів не залишилося живого місця — тут зруйновані всі будівлі військової частини, вигоріла місцевість. У покинутих селах призначено комендантів. Аби людські помешкання не розграбували мародери, вони спільно з місцевими органами влади забезпечують охорону будівель та майна.     У саме ж пекло — до місця, де рвуться снаряди, підступитися нереально. До складів, що вибухають, планують відправити спеціально оснащений БТР — щоб вивчити ситуацію на місці. «На іншій, звичайній техніці, під'їхати до епіцентру, щоб з'ясувати ситуацію та знати, як діяти далі, неможливо», — повідомив УНІАН керівник надзвичайного штабу Олександр Рижков. Також для приборкання вогню та розвідки буде задіяно спецвертоліт — учора вранці гвинтокрил Мі-8 авіаційного загону МінНС із Ніжина здійснив посадку на аеродромі Мелітополя. Там уже на нього «чекав» пристрій для гасіння пожеж «бембі-бакет» (ємність на 2,5 тонни води, яка підвішується на довгому тросі до гвинтокрила, захоплює воду з водойми та скидає її на осередок пожежі).

      Протягом позаминулої ночі, повідомляє прес-служба Міноборони, інтенсивність вибухів послабшала завдяки сильному дощу, що зменшило вірогідність поширення пожежі на майданчики, де зберігаються реактивні боєприпаси. Однак небезпечними залишаються осередки пожежі, які вщухають на декількох інших майданчиках та сховищах, де зберігалися міни. Але ж досі злітали склади тільки «з дрібнотою» — снарядами «Град» (їхні осколки виявлено в радіусі 15—17 км) та «важчими» артилерійськими. Наслідки НП можуть бути непередбачуваними, якщо полум'я охопить склади зі снарядами для ракетних систем «Ураган» і «Смерч» (радіус дії таких установок — до 70 кілометрів). З огляду на цю обставину у повній бойовій готовності перебуває персонал найбільшої у Європі атомної станції, до Енергодара — лише 40 кілометрів. Хоча начальник інформцентру ЗАЕС Роман Рибницький запевнив, що атомники завжди готові до будь-якої позаштатної ситуації.

      Якщо вогонь не загасити, канонада під Мелітополем може тривати від трьох до семи діб, вважають фахівці. Доки не згорить усе — а це до 4,5 тисячі умовних вагонів боєприпасів.

      На жаль, учора з'явилася інформація і про жертви трагедії. За офіційними даними прес-служби МінНС, п'ятеро осіб загинули, троє постраждали. Безпосередньо на базі в результаті пожежі та вибухів одна людина загинула, а ще одна з пораненнями нині перебуває в Мелітопольській лікарні. За даними прес-служби Міноборони, ніхто з військовослужбовців не постраждав. Загиблий Панченко та поранений Бублик — належали до воєнізованої охорони (ВОХР). Масштабніших жертв удалося уникнути тільки завдяки тому, що все сталося під час обідньої перерви й охоронців було обмаль. Ще четверо померлих — літні люди, у яких не витримало побаченого серце. Одначе мешканців Запорізької області закликали терміново здавати кров будь-якої групи.

       Тим часом Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом пожежі на складах. Як повідомила прес-секретар Генпрокурора Оксана Соколова, Генпрокуратура попереджала Мінобони про загрозу надзвичайних подій на військових об'єктах. Ще в лютому цього року відбулася колегія, на якій ішлося про неналежний стан збереження зброї та боєприпасів. У присутності начальника Генерального штабу Збройних Сил України Олександра Затинайка, запрошеного на колегію, були наведені численні факти порушень законодавства щодо збереження боєприпасів на складах, встановлені в ході прокурорських перевірок. На колегії заступник Генерального прокурора України Анатолій Головін попередив, що це не лише створює передумови до розкрадання військового майна, а й призводить до створення небезпечних надзвичайних ситуацій. I ось сталося...

      Наступного тижня парламентарії збираються заслухати звіт Генпрокурора України Геннадія Васильєва, голови СБУ Ігора Смєшка та міністра з надзвичайних ситуацій Григорія Реви щодо ситуації в Запорізькій області. Нардеп Микола Томенко вже надіслав Васильєву запит, де просить з'ясувати, чому не виконані доручення Президента про підвищення стану безпеки на вітчизняних складах боєприпасів, даних ще у грудні 2002 року. «Належних висновків ані Міністерством оборони України, ані Міністерством з надзвичайних ситуацій України, ані Службою безпеки України зроблено не було», — зазначає Томенко. Крім того, Петро Симоненко вимагає «негайного» звіту міністра оборони Євгена Марчука «про результати його керівництва військовим відомством, результати його роботи на посаді секретаря РНБО». «Причини техногенних катастроф, зокрема вчорашньої під Новобогданівкою, аналогічної катастрофи в Артемівську семимісячної давнини, трагедій у Скнилові, Броварах, збитий цивільний літак над Чорним морем та інших, прямо пов'язані з бездіяльністю і професійною непридатністю влади, з критичним станом української армії», — відзначив головний комуніст.


      Р.S. Родини військовослужбовців і працівників 275-ї артилерійської бази мають можливість дізнатися про стан здоров'я своїх рідних за телефоном «гарячої» лінії: (044) 245-45-11. Також у МінНС створено телефони, за якими можна дізнатися інформацію щодо ситуації під Мелітополем: 8-061-92-220-51, 8-061-92-220-52, 8-061-92-220-53.

 

Довідка «УМ»

      У ліквідації надзвичайної ситуації від підрозділів МінНС залучено загалом 78 одиниць техніки та 502 чоловіки особового складу, від МОЗ — 50 бригад швидкої допомоги та 150 фахівців, від Мінтрансу — 55 одиниць техніки та 227 чоловік особового складу, від інших відомств та організацій — 532 чоловіки, від МО — 43 одиниці техніки та 326 чоловік особового складу. За 11 км від епіцентру вибухів на складах зосереджено 10 піротехнічних груп із МінНС. Уже сформовано 18 інженерно-саперних груп із досвідчених фахівців Збройних сил загальною кількістю 72 людини для проведення розмінування територій після локалізації пожежі. Крім того, в готовності до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації перебувають близько 300 військовослужбовців 25-ї окремої парашутно-десантної бригади. Всього залучено 1 983 чоловіки особового складу та 232 одиниці техніки.

 

ПРЯМА МОВА

      Міністр оборони Євген Марчук вважає, що проблема ліквідації надлишкових боєприпасів, які залишилися у спадок Збройним силам з радянських часів, є однією з найболючіших. «Майже всі склади й арсенали, де зберігаються боєприпаси, переповнені на 110—120 вiдсоткiв, а таких складів сьогодні в Україні — 184. На них зберігається більше двох мільйонів тонн боєприпасів, з яких більше мільйона тонн нашій державі не потрібні і підлягають утилізації», — зазначив Євген Марчук. За словами міністра, база, де виникла надзвичайна подія, також була переповнена — на її території зберігалося на 800 вагонів з боєприпасами більше, ніж це передбачено нормативними документами. За словами глави українського оборонного відомства, на сьогодні для того, щоб відновити всі необхідні засоби безпеки на базах і складах, потрібно 889 мільйонів гривень.

  • Мор людей

    На позавчорашній прес–конференції, як «УМ» вже повідомляла, начальник обласного управління охорони здоров’я Богдан Ониськів зазначив, що від наразі незрозумілої недуги померли семеро людей. Однак уже наступного дня, за неофіційною інформацією з компетентних джерел, стало відомо, що в області сталося щонайменше десять летальних випадків. Серед осіб, які померли, — і дві студентки одного з тернопільських вузів. А ще — не менше десятка людей перебувають у лікарнях у важкому стані. >>

  • Штани з протертими колінцями

    «У «темниках» було вказано: обов'язково акцентувати на тому, що Янукович сидів поруч iз Путіним, — розповіла мені приятелька з ТБ. — Він що, тримав Путіна за ....., що на цьому так важливо наголошувати?!». Переглянувши російську пресу, стає зрозумілим, що не Янукович Пітуна, а Путін Януковича, а на додачу ще й Кучму тримав. Російський президент, запрошуючи високих київських гостей у підмосковну резиденцію Ново-Огарьово буцімто на святкування дня народження (келейне святкування і запізніле: день народження минув 7 жовтня, а випити на своє 52-річчя Володимир Володимирович більше нікого з високих гостей не запрошував), уже знав: він заявить про підтримку Москвою спадкоємності влади в Україні. Він не вельми симпатизує Януковичу, але за «підписки» Леоніда Даниловича той став єдиною наразі силою в Україні, яка робить Путіну те, що жінки роблять чоловікам, і задоволений Путін, за відсутності альтернативи і наполегливості люблячих киян, згодився. Ось як описує «новоогарьовський процес» російська газета «Коммерсантъ», якій не пощастило отримати «темника» з київської вулиці Банкової: «Спершу з машини вийшов Кучма. Він вийшов і поцілував Путіна кудись у шию. За ним до російського президента підійшов Віктор Янукович... і старанно зробив те ж саме, силкуючись скопіювати всі рухи душі старшого товариша. Це було непросто, позаяк Янукович значно вищий за Кучму. Але йому вдалося». >>

  • Науково необгрунтоване хуліганство

    Учений зі світовим ім'ям, засновник і президент Міжрегіональної Академії управління персоналом, голова правління Всеукраїнського благодійного фонду «Милосердя» 50-річний Георгій Щокін потрапив до лікарні внаслідок побиття. Як повідомив «УМ» керівник центру громадських зв'язків столичної міліції Дмитро Андрєєв, напад вчинили четверо невідомих, озброєних дерев'яними палицями-кийками. Сталося це позавчора на початку 12-ї години дня. Від нападу пана Щокіна не змогли захистити навіть двоє охоронців, які разом з президентом МАУП потрапили до лікарні. >>

  • От собака!

    Маршрутні таксі стають дедалі небезпечнішим видом транспорту, адже рідко який тиждень нині вони не фігурують у зведеннях Державтоінспекції. Минулий тиждень не став винятком, відзначившись аж двома ДТП за участю маршруток — на Рівненщині та в Криму. >>

  • Економічний Нобель знайшов своїх героїв

    Банк Швеції вчора оголосив прізвища лауреатів Премії з економічних наук ім. Альфреда Нобеля за цей рік. Вона заснована вже після смерті Нобеля, але за своєю значимістю прирівнюється до Нобелівської премії. >>

  • Вранці — вибори, через місяць — результати

    У суботу в Афганістані відбулися перші демократичні президентські вибори. Інтерес до них був надзвичайний. З 10,5 мільйона мешканців країни з правом голосу до виборчих дільниць з'явилися більше 10 мільйонів. І не побоялися при цьому погроз талібів влаштувати терористичні замахи, не побоялися вистоювання у довжелезних чергах, в яких вони гаяли час, вигукуючи: «Демокрасі, демокрасі!». >>