Історія Катерини Кужель, яка на чемпіонаті світу з боксу два тижні тому створила сенсацію, нагадує долю Попелюшки. Нікому не відома дівчина з Рівного, яку в національній федерації до останнього сприймали як «сіру мишку», лише завдяки «хрещеному батьку» — головному тренеру збірної Миколі Хаджиогло — змогла потрапити на боксерський «бал», що проходив на острові Барбадос у Карибському морі. А там наперекір долі — із розбитим носом і вибитим пальцем — 24–річна майстер спорту із самбо перетворилася на принцесу світу боксу й виборола срібну нагороду. Як це можливо взагалі: дійти до світового п’єдесталу лише через дев’ять місяців після початку занять новим для себе видом спорту? Із цим запитанням кореспондент «УМ» звернувся до Катерини після її тріумфального повернення з Бриджтауна.
«У фіналі виник больовий шок»
— Катю, здобуте вами «срібло» на недавньому чемпіонаті світу стало найвищим досягненням поміж українських боксерок. Чи сподівалися ви на такий прорив?
— Результат, що й казати, неочікуваний. Перед відльотом на Барбадос тренер сказав, що моє головне завдання — просто випробувати свої сили і не хвилюватися. Я ж лише в грудні минулого року почала серйозно займатися боксом, тож на мене ніхто не розраховував. Та й сама я не гадала, що можу потрапити на п’єдестал.
— Розкажіть детальніше про своє нове заняття, яке менше ніж за рік принесло вам світове визнання.
— Моя спортивна кар’єра починалася із самбо, якому я віддала 11 років: отримала звання майстра спорту, здобула бронзову нагороду на світовій першості. Проте через травму я попрощалася із самбо і в 2007 році переключилася на бокс. Але, позаймавшись півроку, пішла в декретну відпустку. Щоправда, бажання освоїти боксерське ремесло мене не залишило — наприкінці минулого року я повернулася до спортзалу, взимку почала боксувати вдруге. У квітні я вже стала чемпіонкою України, що дозволило поїхати «на світ».
— Казка була б ще цікавішою, якби у фіналі ви перемогли росіянку Надію Торлопову. Але той бій припинили в другому раунді. Чому?
— Уже в першому ж бою я отримала серйозну травму носа. Турецька боксерка завдала мені два заборонені удари в обличчя, тож я змушена була боксувати через біль, зціпивши зуби. У наступній сутичці я на додачу ще й вибила собі палець — спочатку взагалі здавалося, що зламала.
Щодо фіналу, то остання моя суперниця прагнула лише одного — цілила тільки в ніс, і я нічого з цим не могла вдіяти. До середини другого раунду в мене виник больовий шок. Тому мої секунданти вирішили зупинити протистояння.
— Із таким стрімким стартом у боксі на що розраховуєте в майбутньому?
— Зараз моє головне завдання — взяти реванш у Надії Торлопової. Я їй встигла програти вже два фінальні протистояння (перше — влітку на міжнародному турнірі в Миколаєві). Сподіваюся, наступного разу наша зустріч завершиться моєю перемогою.
«Отримувати серйозні травми голови я не готова»
— Зараз ви виступаєте в найважчій ваговій категорії — понад 81 кг. А чи не мрієти про участь в Олімпіаді–2012, де вперше буде представлено жіночий бокс? Правда, там наразі планують змагання лише у трьох категоріях, причому — не важче 75 кг...
— Мій тренер каже, що за місце в олімпійській вазі на Ігри 2012 року позмагатися можна. Але я чомусь думаю, що в мене в цій боротьбі буде мало шансів. Тож маю намір планомірно готуватися до Олімпіади–2016. Кажуть, що вже в Ріо–де–Жанейро кількість жіночих категорій збільшать, і можуть допустити дівчат–важковаговичок.
— Схоже, зараз ваша вагова підгрупа має невисокий рейтинг. Адже стартовий протокол Барбадоського ЧС включав лише десятьох дівчат.
— Я б так не сказала. Інтерес зростає рік у рік. Здається, на минулому чемпіонаті світу серед аматорів у вазі до 81 кг було лише п’ять учасниць.
— А з вами часом ще не зв’язувалися представники професіональних промоутерських компаній? Профі–бокс — це зовсім інший рівень...
— Ні, жодних контактів. Про заняття професіональним боксом я взагалі ще не замислювалася.
— А якщо подумати?..
— Напевне, я не подамся в професіонали. Справді, на спортсмена там чекають і гроші, і слава, але змагатися без шолома й отримувати серйозні травми голови я не готова. Натомість чекаю запрошень від спонсорів та вітчизняних аматорських клубів.
«Прагнула довести всім, що я на Барбадосі не туристка»
— Поділіться враженнями від Барбадосу. Не всім випадає таке щастя — побувати на райському острові з романів про піратів...
— Чесно кажучи, бачила я небагато, але побачене мене вразило. Околиці Бриджтауна — місце базування нашої збірної — це район маленьких одноповерхових хатинок із бамбуку. А центральна частина столиці Барбадосу — це пальми, кокоси і, що найголовніше — добрі, привітні, усміхнені люди.
Ми сподівалися, що зможемо скуштувати різноманітних екзотичних морепродуктів — креветок, кальмарів, проте, на жаль, наше «табірне» меню обмежилося лише рибою.
— А які взагалі ваші гастрономічні вподобання?
— Я — ласунка. Дуже люблю шоколад.
— Чи не намагалися на Барбадосі самотужки організувати походи по місцевих ресторанах?
— На це просто не вистачило часу. Уранці й в обід — тренування, ввечері — змагання, на яких або підтримувала своїх співвітчизниць, або ж боксувала сама.
— В очікуванні виходу на ринг як проводили час?
— На турнір усі наші збірниці приїхали зі своїми особистими тренерами — одних наставників спонсорувала держава, інші прилетіли за свій рахунок. А я була сама — в мого вчителя не знайшлося коштів на далекий переліт. Було дуже складно адаптуватися. Особливий мандраж відчувався напередодні першого бою.
Перші два дні я взагалі була зовсім одна. Пізніше мене взяли «під крило» два тренери — Руслан Ковальов та Віктор Рогатін, надавали моральну і психологічну підтримку. Цікаво, що перед першим боєм вони приховали від мене регалії моєї суперниці. Про те, що перемогла чемпіонку світу 2008 року Семсі Яралі, я дізналася лише по завершенні бою.
— Із якими емоціями ви виходили на ринг?
— Я прагнула довести всім, хто вважав мене «туристкою» на цих змаганнях, що я приїхала на Барбадос не відпочивати, а перемагати.
«Дух бійця відчувала в собі ще з дитинства»
— А чому ви перевагу віддали саме боксу? Адже це, м’яко кажучи, не зовсім жіночий вид спорту.
— Бокс — це моя дитяча мрія, але в дитинстві ніхто мені не дозволяв ним займатися. Мама погодилася лише на самбо. Вважаю, що поворотним моментом у моїй кар’єрі став «оскароносний» фільм «Крихітка на мільйон доларів» (про трагічну долю жінки — професійної боксерки. — Ред.). Одного разу, повертаючись із тренування із самбо, я вирішила наслідувати героїню Хілларі Свонк і спробувати побити ще й боксерський мішок.
Дух бійця відчувала в собі ще з дитинства. У садочку частенько давала стусанів одноліткам, у школі могла дати прочухана кривдникам, та й у дворі майже всі хлопці отримали від мене по шиї. Три роки тому ми з подругою були першими жінками, які зайшли до чоловічої секції. Перші наші спроби знайомства з новим видом спорту хлопці зустрічали сміхом.
— Чи намагаєтеся запозичити манеру поведінки в ринзі в якихось легендарних боксерів?
— Поки всі дії — це все моє, рідне.
— Скажіть, як сприймає маму–боксерку ваш син?
— Думаю, що в півтора року йому ще важко щось оцінити. Але, коли повертаюсь додому після змагань, буває, що мене він не впізнає.
— Невже так сильно дістається вашому обличчю від суперниць?
— Та ні (сміється). Через тривалу відсутність вдома дитина просто встигає забути, як виглядає мама. Зате коли я вдома, ні на що інше, окрім сім’ї, не вистачає часу.
— Наслідки заборонених ударів туркені сильно позначилися на вашому зовнішньому вигляді?
— Ні, але ніс усе–таки змінив форму.
— А як ви взагалі переживаєте проблеми із зовнішністю, що виникають після боксерських боїв?
— Цим я сильно не переймаюся... Проте влітку доводилося ховати синці під темними окулярами.