Переповнений стадіон «Динамо» ім. Лобановського (18 тисяч глядачів на трибунах і кілька тисяч перед входом тих, кому забракло квитків) позавчора так і не стали свідками першої перемоги збірної України під проводом Олега Блохіна. Знову нічия, причому знову в матчі з далеко не найсильнішим суперником — Словаччиною. А головне — найкращий футболіст України минулого століття, народний депутат і за сумісництвом тренер нинішньої національної збірної після значного періоду роботи з командою так і не бачить контурів її оптимального складу — того, що побореться за вихід на чемпіонат світу 2006 року. «Я вже випробував усіх, і маємо те, що маємо» — це головна думка післяматчевої прес-конференції безвиграшного Блохіна. «Напишіть мені свої варіанти, де й кого шукати», — Олег Володимирович апелював навіть до журналістів. Від безсилля?
Бачення Блохіним способів посилення гри та рецептів перемог не вражає. Відповідаючи на питання «УМ», він спромігся зробити лише такий висновок: «Шевченко або грає, або ні, його нічого перевіряти. Щодо решти, то необхідно дочекатися, коли видужають травмовані. Федоров, Несмачний, Гусин... Тоді й буде можливість зіграти в оптимальному складі. Хоча слід враховувати й те, що, можливо, завтра ще хтось від виступів за збірну відмовиться...»
Що спільного між Олегом Блохіним та Берндом Шустером? Обидва були великими гравцями з надто складним характером, а тепер без особливих успіхів прагнуть стати великими тренерами. Об'єднує їх і те, що деякі важливі складові нової професії ці чоловіки практично ігнорують. Українцеві, схоже, ще треба оволодіти бодай деякими навичками педагогіки та публічності і зрозуміти, що тепер м'яч завжди буде не в Олега Володимировича, а у його підопічних. Німець узагалі не звертає уваги на розробки клубної наукової групи і не виявляє бажання глибше аналізувати гру своєї команди. Зверніть увагу й на те, що сьогодні найбільше лають Блохіна і Шустера і майже ніхто не згадує про президентів, відповідно ФФУ та «Шахтаря». А Григорій Суркіс та Рінат Ахметов, власне, і не обгрунтували належним чином доцільність вибору саме таких тренерів. Ось і пожинаємо плоди...
І все ж не варто поспішати з висновками, адже, як жартують уболівальники, позавчора зі словаками ми зіграли краще, ніж із македонцями. Щодо серії збірної Блохіна з чотирьох матчів без перемог, то наведу приклад наставника збірної Польщі Єжи Енгеля, який триваліший час не міг перемогти в товариських зустрічах, а потім блискуче виграв відбіркову групу «мундіалю», розпочавши з сенсаційних 3:1 у Києві. Звичайно, у нашому випадку ця паралель може й не зіграти, адже ми занадто довго переглядаємо все нових новачків. Олег Шелаєв у матчі зі словаками став одинадцятим дебютантом «часів Блохіна» і восьмим дніпропетровцем у грі. Це, вочевидь, найголовніше, що ми хотіли побачити, — «Дніпро» як базову команду збірної. І слід визнати, весь конструктивізм і елементи комбінаційності — багато в чому заслуга зіграності підопічних Євгена Кучеревського. Свого часу Валерій Лобановський органічно поєднував 7-8 динамівців у збірній СРСР зі спартаківцями Дасаєвим і Хідіятулліним, тбіліськими динамівцями Чивадзе, Сулаквелідзе, мінчанином Алейниковим. Досягалося це, звичайно, не в одному матчі. Олег Блохін, на жаль, з першої спроби не зміг поєднати дніпрян із динамівцем Олегом Гусєвим — той просто «випав» на правому фланзі. Довго входили у гру Сергій Ребров та Максим Калиниченко, а одесит Олександр Косирін прагнув лише самотужки заробити «стандарт».
Здавалося б, що після класичного гола Олега Венглинського (скільки він таких забив у «Дніпрі» після виходу сам на сам!) наша команда подолала стартове хвилювання і зможе диктувати умови. Вийшло ж навпаки — більш злагоджений колективний механізм словаків задіяв пресинг і виграшну боротьбу на «другому поверсі», чим фактично взяв гру під контроль. Зовні простенький, ледь не британський стиль дозволив гостям зрівняти рахунок і ледь не вирвати перемогу — в одній з контратак Віттек з лічених метрів влучив не в порожні ворота, а в поперечину.
Не думаю, що після цього матчу треба робити висновки щодо недоцільності «дніпровського» експерименту. Хоча й напрошуються висновки про те, що Руслан Ротань виглядав значно привабливіше за своїх клубних партнерів. Інші своїм шансом скористалися не сповна, наробивши через надмірне хвилювання чимало помилок. На жаль, ризикну передбачити, що в наступних серйозних перевірках-спарингах — із французами та англійцями — ставки на дніпрян ми побачимо. Навряд чи тренерський штаб набереться сміливості продовжувати роботу на перспективу, якою є поєднання гравців «Дніпра» з Шевченком, Вороніним, Несмачним, Федоровим, Воробеєм, Беліком, Пуканичем. Звичайно, «базовість» збірної не повинна бути самоціллю, але принаймні час уже виходити із 40—50 кандидатів на рівень хоча б 22 гравців «основи».
Кажуть, що збірна з Андрієм Шевченком і без нього — дві великі різниці. Якщо так, то в контрольних поєдинках і треба напрацьовувати різні тактичні схеми. І ще, на мій погляд, пора припинити перекваліфікацію амплуа кандидатів у національну команду. Нормально сприймаю сучасні постулати універсалізації, але Венглинський гол забив, бо був на своєму законному місці форварда. Це навички, які є у підсвідомості. Можу посперечатися, що Ребров і Воробей лише програли, діючи в півзахисті й не використовуючи свого суто бомбардирського хисту. Так і щодо решти.
Основний висновок із матчу проти словаків: потрібно визначитися нарешті зі стилем команди та підбором виконавців на кожну позицію. На початку червня в Парижі наша команда проведе свій сотий матч в історії, і бажано, щоб уже там ми побачили колектив однодумців, а не набір гравців, які краще готові на даний момент і мають бажання виступати за національну збірну. Наразі навіть на поклик Блохіна прибувають не всі. Обминемо делікатну ситуацію з Шевченком, бельгійським паспортом Ящука та згадаємо про вислови Блохіна з приводу гравців пітерського «Зеніта» Співака й Горшкова. Тренер просив приїхати їх у будь-якому разі, аби принаймні познайомитися в новій збірній, але стосовно Горшкова прийшов факс про травму, а про Співака зенітівські функціонери повідомили, ніби він таки відмовляється від збірної України, а якщо є бажання порозмовляти з ним, то необхідно 1 травня прибути на гру «Спартак» — «Зеніт». «Далі вже немає куди... За положенням УЄФА, ми маємо право накласти санкції, і він пропустить дві-три гри за клуб», — сказав Блохін на прес-конференції.
ТАБЛО
Результати позавчорашніх товариських матчів за участю європейських збірних:
Україна — Словаччина — 1:1
Голи: Венглинський, 13 — Варга, 65
Україна: Шовковський, Чечер, Радченко, Тимощук, Єзерський, Русол, Ротань, Рикун (Шелаєв, 46), Назаренко, Гусєв (Ребров, 39), Венглинський (Косирін, 60)
Словаччина: Коніг, Грешко, Ганек, Кратохвіл (Рейтер, 60), Варга, Кархан, Забавник, Немет (Клімпл, 86; Урбан, 90)), Михалик, Віттек (Довичович, 84), Мінтал (Кісел, 46)
Арбітр — Мирослав Рижка (Польща)
Попередження: Русол, 61; Шелаєв, 90 — Ганек, 33; Михалик, 74
* * *
Казахстан — Азербайджан — 2:3
Голи: Карпович, 58; Луньов, 80 — Набієв, 31; Гулієв, 59; Садихов, 85
Чехія — Японія — 0:1
Гол: Кабо, 32
Ізраїль — Молдова — 1:1
Голи: Коваленко, 32 (у свої ворота) — Рогачов, 69
Болгарія — Камерун — 3:0
Голи: Бербатов, 7, 54 (пен.), Лазаров, 56
Вилучення: Воме, 53 (К)
За болгар Пажин з донецького «Шахтаря» грав до 61 хв., динамівець Києва Пеєв — після перерви.
Латвія — Ісландія — 0:0
За латишів динамівець Верпаковскіс відіграв весь матч.
Румунія — Німеччина — 5:1
Голи: Плезан, 21, Рац, 23, Данчулеску, 34, 40; Карамарін, 84
«Шахтарі» Стойкан і Рац — у збірній Румунії — весь матч, динамівець Гіоане — з 33-ї хв.
Боснія і Герцеговина — Фінляндія — 1:0
Гол: Максимович, 88
Данія — Шотландія — 1:0
Гол: Санд, 61
Форварду «Мілана» Томассону, на відміну від напарника Шевченка, думки про «скудетто» не завадили зіграти за національну збірну перший тайм.
Естонія — Албанія — 1:1
Голи: Віїкмяе, 80 — Алія, 52
Норвегія — Росія — 3:2
Голи: Андерсен, 25; Рушфельдт, 43; Соллі, 43 — Радімов, 85; Кириченко, 90
Бельгія — Туреччина — 2:3
Голи: Сонк, 39; Дуфер, 86 — Бастюрк, 43; Толга, 69: Караденіз, 90
Македонія — Хорватія — 0:1
Гол: Класнич, 23
Динамівець Леко за хорватів — другий тайм, гірник Срна — весь матч.
Швейцарія — Словенія — 2:1
Голи: Селестін, 66; Якін, 85 — Захович, 45
Австрія — Люксембург — 4:1
Голи: Кірхлер, 4; Кесенберг, 9; Хасс, 84; Колманн, 89 — Хусс, 62
Голландія — Греція — 4:0
Голи: Макай, 50; Зенден, 57; Хейтінга, 61; ван Хойдонк, 87
Угорщина — Бразилія — 1:4
Гол: Торгель, 57 — Кака, 33; Фабіано, 36, 44; Роналдіньйо, 64
Півн. Ірландія — Сербія і Чорногорія — 1:1
Голи: Куїнн, 18 — Паунович, 7
«Шахтар» Вукич — весь матч за сербів.
Італія — Іспанія — 1:1
Голи: Вієрі, 56 — Торрес, 53
Цей матч став прощальним для легендарного гравця «Скуадри адзурри» Роберто Баджо. Забити ветеран не зміг, але Божественним Хвостиком, як називають його «тиффозі», залишився...
Португалія — Швеція — 2:2
Голи: Паулета, 33; Нуно Гомеш, 90 — Кальстрьом, 17, Руй Жорже, 86 (у свої ворота)
Нереалізований пенальті: Фігу, 26
Білорусь — Литва — 1:0
Гол: Близнюк, 75
Вірменія — Туркменістан — 1:0
Гол: Ара Акопян, 68
Польща — Ірландія — 0:0
Гірник Левандовський — весь матч за поляків.