Задля німецької пропаганди
Німці та румуни, які вважали себе господарями української території, не відмовлялися зайвий раз використати спортивні змагання в антирадянських пропагандистських цілях. Саме тому спорт перебував під наглядом відділів пропаганди. Наприклад, спортивну секцію житомирського «Українського клубу», як і весь клуб, курирував відділ пропаганди німецького комісаріату. А в Трансністрії, зоні румунської окупації на півдні України, відповідна робота проводилися за підтримки керівника відділу пропаганди Г. Пислару.
Багато заходів у царині спорту окупанти намагалися приурочити до різних дат, пов’язаних із протистоянням радянській владі. Найуживанішими були, як писали місцеві газети, так звані річниці звільнення населених пунктів від «жидобільшовизму». У повідомленні газети «Нове українське слово» за 15 липня 1942 р. ішлося, що стадіон у Києві німці відкрили для українського населення на честь «звільнення міста від більшовиків». А в Одесі 24 жовтня 1943 р. румунське керівництво з помпою відсвяткувало роковини захоплення «перлини біля моря», провівши спортивні змагання на стадіоні «Вікторія» (відзначити дату безпосередньо в день вигнання радянської влади, 16 жовтня, завадила погана погода).
Для українського націоналістичного руху антирадянська пропаганда теж була вигідною, адже проводилася проти політичних опонентів — більшовиків. Тому українські активісти, зокрема й підпільні, при можливості брали активну участь у подібних акціях.
Одну з таких імпрез організував у Львові студентський спортивний клуб, провівши 2728 червня 1942 р. мініфутбольний турнір. По завершенні змагань «Львівські вісті» опублікували політичний месидж такого змісту: «Відбувся у Львові футбольний турнір із нагоди перших роковин вигнання більшовиків. Змагання розпочалися двохвилинною мовчанкою для вшанування жертв кривавого більшовицького терору».
Із пропагандистською метою нацисти використовували й українськонімецькі футбольні матчі. Перед початком ігор окупанти вимагали влаштовувати відповідні привітання своїм гравцям. У статті «Цікавий матч», надрукованій газетою «Українське слово» 31 серпня 1941 р., йшлося, що присутні на стадіоні в Житомирі глядачі зустріли вихід футболістів бурхливою овацією, а тренер житомирян Л. Пінтов вручив німецьким гравцям букет квітів. Перипетії поєдинку знімав на кінокамеру представник німецької кінохроніки — «бо такі зустрічі мають історикополітичне значення», зазначалося в повідомленні.
Політичні цілі в спорті переслідували й українські націоналісти — вони в основному зводилися до пропагування української національної ідеї серед молоді, яка займалася спортом.
У вказівках членам похідних груп керівництво ОУН пропагандистську роботу покладало, на рівні з іншими суспільними організаціями, і на спортивне товариство «Січ». «У кожному містечку, місті, дільниці міста, в кожному селі заснувати «Просвіти», «Січ», Жіночу службу України, — ішлося в одному з націоналістичних циркулярів. — Не має бути ані одного села, ані одного осередку, де не було б таких товариств. Нашим завданням є не лише створити організаційну сітку і виховувати членів. Ми також мусимо перевиховати ціле громадянство, мати на його життя і діяльність постійний вплив».
«Українське спортивне товариство «Січ» у Житомирі — це організація ідейної української молоді, яка виховує молодь у дусі національної спільноти. В цей час вся молодь має об’єднатися в товаристві «Січ» і мусить спільно працювати, виховуючи самовідданих працівників і організаторів нового життя в новій радісній дійсності», — писали націоналісти в житомирській міській газеті часів окупації.
Власна «радісна дійсність», яку пропагували націоналісти, досить швидко викликала занепокоєння в німецької влади. Все частіше з її боку доносилися нарікання, що політичне виховання української молоді проводиться у спортивних товариствах лише під прикриттям нібито спортивної підготовки. В одному з багатьох звітів СД (Служби безпеки Третього рейху) повідомлялося: «Встановлено, що політичне виховання молоді ОУН перебуває в руках українських молодіжних організацій... Українська молодь систематично збирається вечорами, проходить спортивну підготовку, а також вивчає політичну лінію бандерівської групи. Щоб зовні мати легальний характер, організації відповідають, ніби зібрання молоді проходять зі спортивною метою. Влаштовуються спортивні тренування, а далі можна спостерігати, що у зв’язку зі спортивними тренуваннями проводяться військові вправи... В товариствах пропагується думка, що створення суверенної Української держави є найвищою політичною ціллю».
Оргвисновки окупантів не забарилися — навесні 1942 р. рейхскомісар Еріх Кох під грифом «таємно» видав розпорядження щодо товариства «Січ», заборонивши його діяльність та наказавши повідомляти про діючі осередки в каральні окупаційні органи. «Організація «Січ» є націоналістичним українським рухом молоді, — відзначав керівник рейхскомісаріату Україна (РКУ). — Метою і завданням «Січі» є фізичний розвиток української молоді, засобами якого є стадіони, військові спортивні вправи тощо. Однак в організації проводиться по можливості й політична робота. Вже неодноразово повідомлялося, що члени українського руху втратили довіру до Німеччини і виступають проти неї. Тому товариство «Січ» є небезпечним і недопустимим у сенсі політичної безпеки».
Розпорядження Коха якщо й виконувалося на місцевому рівні, то не до кінця. Заборонені спортивні товариства в РКУ діяли й далі. Аби уникнути конфронтації з окупантами, оунівці в більшості випадків змінили назви спорттовариств. Так, житомирська «Січ», яка в 1941 р. активно рекламувалася на сторінках місцевої преси, з 1942го вже називається «Українським клубом», хоча структура і напрями роботи практично не змінилися. Зі слів керівника клубу, він функціонував аж до вересня 1943 р. У Києві товариство «Січ» перейменували в «Рух», і воно теж діяло до осені 1943го. (Як відомо, українська футбольна команда «Рух» 5 червня 1942 р. зустрічалася зі «Стартом», основу якого складали київські динамівці, і програла — 2:7; це був перший із серії товариських поєдинків, які згодом закінчаться так званим «матчем смерті»).
Змінилася й тактика українських спорттовариств: вони прибрали зі статей у пресі націоналістичну пропаганду й замінили її статистичними даними про проведену роботу.
Тільки для українців!
До таких спортивних товариств приймали лише українську молодь, а не представників нацменшин. Очевидно, що через це націоналісти втрачали можливість збільшити кількість своїх прихильників за рахунок людей інших національностей. По суті, вони були закритими об’єднаннями, про що й повідомляли у своїх статутах. Так, СТ «Україна» (Львів) на сторінках «Краківських вістей» за березень 1942 р. відзначало: «Товариство є суто українським, членами його можуть стати лише українці».
Для Західної України така практика не була новою — тут ще з початку зародження спортивного руху і до приходу радянської влади спорт розвивався на національній основі, про що свідчили окремі українські, польські, єврейські, німецькі спортивні клуби. Від такого принципу самоорганізації не відмовилися й у період німецької окупації, тільки тоді існували лише українські, німецькі та румунські товариства. Звичайно, це спрямовувало роботу організацій у русло більш політичноідеологічне, ніж суто спортивне. І якщо в Галичині населення це сприймало в належному ключі, то в Наддніпрянській Україні — ні, адже в радянській системі спортивні організації не ділилися за національним принципом.
Спортсмени на службі підпілля
Спортсмени були корисні для оунівських і радянських підпільників не тільки як пропагандистські машини, а й як зв’язкові та розвідники. Прикладом такої співпраці спортсменів з рухом опору може слугувати діяльність борця Івана Круца, який, виступаючи на аренах одеського та миколаївського цирків, таємно від окупантів допомагав одній із міських радянських підпільних груп, що проводила свої зустрічі в приміщенні одеського цирку. Спортсмен передавав підпільникам різну інформацію, почуту в розмовах із німецькими та румунськими військовими. Під час гастролей Круц виконував роль зв’язкового.
Допомагав одеському підпіллю і боксер М. Шкапін, учасник багатьох комерційних турнірів. Повернувшись у 1942 р. в місто з джанкойського табору для військовополенних, він улаштувався на роботу вантажником у порт і налагодив контакти із партизанами.
Відомі випадки, коли радянські підпільники через спортсменів намагалися знешкодити відомих німецьких чиновників. Або — якщо спортсмени не були прихильниками ідей більшовизм — просто через дружбу з ними черпали цінну інформацію про заплановані каральні акції або стан справ на фронті. Відомо, що червоний одеський підпільник М. Гефт прагнув перевербувати боксера Олега Загоруйченка на радянський бік і з його допомогою схопити німецького агента. Знайомство з відомим атлетом підпільник також використовував як можливість отримати необхідну інформацію з розмов окупантів, які часто відвідували боксерські бої.
Футболісти місцевих команд у Західній Україні, які їздили на матчі в різні населені пункти регіону, часто були таємними зв’язковими націоналістичного підпілля. Факт співпраці багатьох спортсменів Галичини з ОУН підтверджує учасник тих подій, футболіст львівської «України» Юрій Забач. У своєму інтерв’ю нам він зазначав: «Я в окупацію просто грав у футбол, не звертаючи уваги на політику. Звичайно, я був і лишаюся патріотом України, але політика мене не цікавила. Та в нас були футболісти, пов’язані із українськими націоналістами, які всіляко їм допомагали».