Енергія Феміди — проти Дніпроенерго

28.04.2004
Енергія Феміди — проти Дніпроенерго

Уряду нiяк не вдається «приголубити» економiку. (Малюнок В. ГОЛУБА.)

      Згідно з оприлюдненою інформацією, такий регіон, як Запоріжжя, «вибився» у трійцю лідерів iз «незаконослухняності суддів». Голова Верховного Суду Василь Маляренко повідомив ЗМІ, що в області відкрито тридцять дисциплінарних проваджень, вісьмох суддів уже покарано, з двох узагалі знято суддівську мантію. Кільдюшкін iз колегою, вірогідно, не останні, кого виштовхали з потяга Феміди «вершителі» доль. Днями до Вищої ради юстиції звернулися народні депутати Юрій Артеменко і Олексій Бабурін із проханням дати правову оцінку дій Петра Коваля, судді місцевого суду Орджонікідзівського району Запоріжжя (одне з порушень представника Феміди — прийняття до розгляду позовів до осіб, котрі мешкають в Одесі). Незрозуміло чому ще один суддя залюбки долучився до розборок між власниками консорціуму «Металургія». Так само ніхто не пояснив мотив, яким керувалися судді, котрі своїм рішенням унеможливили користування Дніпроспецсталлю своїми ж промвідвалами у Балці Середній (на звалищі й досі сотні мільйонів доларів добувають для кримінальних авторитетів «старателі» приватних фірм).

      У другій декаді квітня перелік сумнівних рішень місцевої Феміди поповнила суддя Запорізького господарського суду Любов Даценко. Відповідачем зі справи №5/5/466 значиться ВАТ «Дніпроенерго». Упродовж кількох років енергокомпанія перебувала в управлінні Мінпаливенерго. Столиця так «фахово» опікувалася проблемами ВАТ, що воно невпинно нарощувало борги. Коли вони перевищили мільярд гривень, Дніпроенерго оголосили банкрутом. Рада кредиторів ініціювала процедуру відновлення платоспроможності компанії. Функції керуючої санацією довірили Ользі Горбовій. Команда фахівців розробила комплекс заходів, реалізація яких уможливлювала збереження унікального об'єкта економіки, його фінансове оздоровлення. Очолювана пані Горбовою група антикризових менеджерів подолала також бар'єр поточних проблем: знайшлися кошти для оплати рахунків за вугілля, погашення зарплатних боргів. Реальною визнала рада кредиторів і програму повернення їм 720 мільйонів гривень (солідні борги Дніпроенерго має перед Держкомрезервом, Укрресурсами, низкою великих державних підприємств). «План санації є реальним документом, — пояснює керуюча Ольга Горбова. — Ми врахували вимоги Фонду держмайна України. Його затвердження — єдиний вихід Дніпроенерго з фінансової безвиході. Зміна арбітражного керуючого на цьому етапі призведе до непередбачуваних наслідків».

      Саме найгiрший сценарiй тепер i реалiзується. За позовом однієї з київських фірм, суддя Любов Даценко відсторонила 16 квітня Ольгу Горбову від виконання обов'язків керуючої санацією ВАТ «Дніпроенерго». Підставою для цього послужив висновок суду про незадовільну роботу керуючої санацією. Представники ради кредиторів не приховували свого розчарування і подиву. «Роботу з відновлення платоспроможності підприємства виконано у великому обсязі, — стверджує заступник голови правління ДАК «Укрресурси» Іван Тесленко. — Рішення Запорізького господарського суду є протиправним, економічно невигідним для підприємства і держави».

      Пан Тесленко прогнозує за таких умов і крах Дніпроенерго, і погіршення роботи всієї енергогенеруючої галузі України. Чого, вірогідно, і добиваються грошові мішки відомої промислово-фінансової групи. Лежачого банкрута легше «прихватизувати». Кредиторів непокоїть позиція Мінпаливенерго. Урядовці дистанціювалися від подій у компанії: з початку санації вони не тільки не внесли жодної пропозиції з відновлення платоспроможності ВАТ, а й «не помічали» численних клопотань Ольги Горбової. Є припущення, ніби саме її настирність та бажання залишити компанію «на плаву» і призвели до несподіваного судового вердикту. Більше того: своє рішення пані Даценко мотивувала, посилаючись на лист iз Мінпаливенерго. Але міністерство не було учасником судового процесу, підкреслюють представники ради кредиторів. Один із них, Ігор Коваленко, в інтерв'ю телеканалу СТБ заявив, що суд перебрав на себе повноваження ради кредиторів: тільки вона наразі повинна оцінювати роботу арбітражного керуючого. До того ж «суд створив своєрідний вакуум: визнавши роботу керуючої санацією незадовільною, він навіть не назвав кандидатуру іншого арбітражного керуючого. Не назвала його суддя і в своїй заключній промові».

      Обурена рада кредиторів низкою й інших обставин: ніхто не вів протокол засідання, суддя не дозволила увійти до зали журналістам, а по закінченні процесу відмовилася давати будь-які коментарі.

      Вони, зрештою, зайві, вважають кредитори. 15 квітня комітет кредиторів Дніпроенерго визнав роботу Ольги Горбової задовільною і затвердив поданий нею план санації підприємства. Аби не допустити краху Дніпроенерго, а з ним — і своїх коштів, кредитори оскаржили рішення Запорізького господарського суду. Водночас підготовлено клопотання про правову оцінку «деструктивних дій судді». Час квапить: із початку процедури банкрутства минуло чотири місяці, ще два — і на юридичному існуванні потужного ВАТ можна ставити хрест.