У цілому маємо рости

28.04.2004

      За шість днів, упродовж яких у київському Палаці спорту проходив чемпіонат Європи з важкої атлетики, палкіших за турецьких уболівальників на трибунах не було. І недаремно. Адже саме «нащадки яничарів» посіли перші місця за загальною кількістю медалей як у чоловічих (8 — 5 — 4), так і в жіночих (8 — 6 — 2) змаганнях. Другі місця — в болгар (7 — 5 — 2) та болгарок (5 — 1 — 2), треті — відповідно, в білорусів (3 — 3 — 3) та полячок (4 — 3 — 2).

      У неділю після урочистої церемонії закриття турніру гості пакували валізи, натомість господарі-українці залишилися підбивати підсумки першого чемпіонату такого рівня, проведеного в нашій країні. Як зазначив президент національної Федерації важкої атлетики Анатолій Писаренко, з огляду на склад команд (а Україну представляли в основному «другі номери»), результати — загальне четверте місце в чоловіків (2 — 1 — 1) і п'яте  у жінок (0 — 3 — 4) — цілком задовільні, а от у цілому маємо ще рости.

      Прикметно, що деякі медалі «прийшли» в тих категоріях, у яких майже ніхто в Україні й не сподівався на успіх. Зокрема, у вазі до 94 кг суперники для атлета зі Здолбунова Рівненської області Анатолія Мушика підібралися ще ті — олімпійські — чемпіони і переможці першостей світу, як-то грек Акакіос Кахіашвіліс та болгарин Мілен Добрев, сильні штангісти з Росії, Польщі, ще один росіянин... Та українець гідно тримався на помості й зміг показати, що таке справжня чоловіча сила та бажання брати непідйомну, здавалося, вагу, посівши третє місце за підсумком двох вправ і встановивши новий рекорд України в сумі — 395,0 кг. У ривку з 177,5 кг він став п'ятим, а в поштовху його показник 217,5 кг виявився «срібним». У загальному заліку Мушика випередили тільки минулорічний чемпіон світу та Європи Добрев (402,5 кг, плюс першість і в ривку, і в поштовху, — 185,0 + 217,5) та Едуард Тюкін із Росії (397,5; 180,0 + 217,5). «Власним виступом задоволений на всі сто, адже зі мною змагалися надто сильні конкуренти. Успіхом зобов'язаний своїм тренерам — Андрію Демчуку і Володимиру Гордійчуку», — зазначив щасливий Анатолій.

      В останній день чемпіонату  відзначилися як «ривкачі» наші суперважковики (в категоріях до і понад 105 кг) Микола Гордійчук та Ара Варданян. Їхні підсумкові результати в перших вправах — відповідно, 190,0 кг і 200,0 кг — «потягнули» на «золото». А от у поштовхах утрутитися в суперечку фаворитів не вийшло. Молодий Микола, за його ж словами, на перше місце в сумі навіть не розраховував. А натуралізований вірменин Варданян, котрий ще сподівається вибороти право виступати під прапором України в олімпійських Афінах, через пошкодження руки в жодній із трьох спроб поштовхів навіть не взяв снаряд на груди. В обох категоріях тріумфували болгари — Цагаєв (420,0) та Чолаков (445,0).

      А напередодні підопічна Сергія Сліпченка й Асхата Шаймарданова — українська атлетка Вікторія Шаймарданова — виборола срібну медаль у категорії понад 75 кг. Її сума — 277,5 кг — на 10 кіло менша за результат екстравагантної переможниці, дебелої полячки Агати Врубель. В окремих вправах представниця Білої Церкви була другою після Врубель (ривок) і третьою після туркені Ачикгоз та Врубель (поштовх). Власне, Віта у своїй колекції нагород уже має медаль європейського гатунку. Та, по-перше, здобула її три року тому, а по-друге, була вона бронзовою. «Результати зростають, позаяк ми, Оля Коробка, Юлія Довгаль і я, намагаємось одна одну підганяти до рекордів», — зазначила щаслива медалістка. До речі, Довгаль у цій категорії стала четвертою.