Українські хлопці й надалі воюватимуть в Іраку. Так сказав Леонід Кучма, якому президент Сполучених Штатів Джордж Буш час від часу пише солодкі листи з подякою за підтримку, які, вочевидь, так тішать самолюбство Президента України. Та що там самолюбство — Леонід Данилович, мабуть, і досі сподівається зброєю українських солдатів вибити собі індульгенцію від Заходу. А тому «тікати» з «гарячої точки» не збирається. «Україна прийшла в Ірак з миротворчою місією. Ми не завойовники, не окупанти. Ми маємо намір виконати свій обов'язок до кінця. Ми не втечемо», — заявив Кучма вчора у Бахчисараї.
Не виправдала надій українських матерів, які щодня сподіваються на швидше повернення своїх синів з Іраку, і Верховна Рада. Двічі протягом учорашнього ранкового засідання на розгляд сесійної зали виносилося питання — ні, не про виведення наших військ з вотчини Саддама, а всього лише про включення цього питання в порядок денний. І двічі зал цю пропозицію не підтримав: спершу на табло висвітилося 212 голосів «за», а згодом, після вимушеної перерви й рішення переголосувати по-новій, цифра у зеленому, «позитивному» рядку виявилася не набагато більшою — 216. У повному складі за розгляд питання про, у кучмівському варіанті, «втечу» наших солдатів з Іраку проголосували фракції Блоку Тимошенко, Соцпартії та КПУ, «Наша Україна» дала 93 «за» зі 100 можливих, з «більшості» на зелені кнопки натиснули семеро нардепів. Плюс іще 12 голосів постачила новонароджена група «Центр». До речі, за словами кількох «наших українців», у них із комуністами існувала домовленість: «НУ» одностайно підтримує пропозицію внести до порядку денного постанову про виведення українських військ з Іраку, а КПУ, у свою чергу, одноголосно схвалює постанову про «мукачівське» питання. Але ні з першим, ні з другим не склалося...
Дехто з досвідчених дипломатів переконаний: зараз і справді не можна забирати наші війська з Іраку. Так вважає, зокрема, колишній глава МЗС, а нині — голова парламентського комітету з питань євроінтеграції, представник «Нашої України» Борис Тарасюк. В інтерв'ю кореспондентові «УМ» пан Борис зазначив, що виступав категорично проти направлення українських солдатів в Ірак. Тим паче що, за словами Тарасюка, нічого спільного з миротворчою ця операція не має, оскільки миротворчими називаються лише ті акції, які санкціонує Рада Безпеки ООН. Окрім того, «кучмівський режим, який ініціював це направлення, не міг представити жодних гарантій безпеки наших військовиків, — зауважив Борис Іванович. — Але тепер, коли наші війська вже там, в Іраку, ситуація дуже складна. Звісно, нас дуже непокоїть те, що серед українців уже є жертви, однак хто повинен за це відповідати? Та влада, яка направила їх туди! І не треба переводити стрілки на Верховну Раду! Бо тепер уже пізно — Україну як державу розглядають по її поведінці, й відступати не можна: у нинішній ситуації вивести війська означало б зрадити партнерів по коаліції й тих іракців, які намагаються знищити тероризм і відновити стабільність у своїй країні. Це справді дуже складне питання...»