Ви, пані, так чудово виглядаєте...

04.06.2010

Схоже, українська влада капітулювала перед однією з головних вимог Міжнародного валютного фонду: збільшити пенсійний вік частини наших громадян. До цього проти новації категорично висловлювалися спочатку Юлія Тимошенко, потім, хоча й дещо м’якше, її наступник Микола Азаров. Утім експерти ще раніше прогнозували, що з такою сумною ситуацією в економіці довго опиратися не вийде. Так і сталося: Президент Віктор Янукович збирається поступово зрівняти пенсійний вік чоловіків та жінок, а в перспективі — довести його до 65 років, як у Європі. Таку норму закладено у програмі економічного розвитку «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», яку днями схвалив комітет з економічних реформ при Президентові.

Пенсійну реформу проводитимуть у три етапи. На першому — до кінця цього року — планується запровадити фіксований розмір пенсійного внеску для підприємців–«спрощенців» та обмежити розмір максимальних пенсій. Упродовж другого до кінця 2012 року реформатори хочуть створити стимули, щоб після досягнення пенсійного віку українці й далі працювали. Також у планах — збільшити мінімальний термін страхового стажу для отримання пенсії за віком та скасувати необґрунтовані пільги з дострокового виходу на пенсію.

Нагляд за накопичувальними пенсійними фондами стане суворішим. Щоб фінансувати дострокові і спеціальні пенсії для «ризикованих» професій, планується запровадити накопичувальну систему державного пенсійного страхування й обов’язкові корпоративні пенсійні схеми. А мінімальну тривалість страхового стажу для отримання пенсії за віком підвищать із 5 до 15 років.

Серед інших планів — звільнити нову солідарну пенсійну систему від дострокових і пільгових пенсій та обмежити максимальний розмір пенсій, який із неї виплачується. А пенсії за віком для всіх працюючих пенсіонерів виплачуватимуть відповідно до закону про обов’язкове пенсійне страхування.

Передбачається, що за підсумками реформування пенсійної системи співвідношення середніх розмірів пенсій і зарплат становитиме не менше 45%, за солідарною системою — близько 40. Тоді як співвідношення середніх розмірів пенсій жінок і чоловіків буде не нижчим за 75%, а ставка відрахувань на пенсійне страхування — не більшою ніж 35%. Завдяки цьому співвідношення обсягу пенсійних витрат із ВВП до 2014 року не перевищить 12%.