Ще 13 травня Верховна Рада ухвалила рішення про відставку чотирьох членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, п’ятирічний термін повноважень яких закінчився. Це блокувало роботу регуляторного органу. За законом, призначення нових членів Нацради має відбутися упродовж двох місяців із дня припинення повноважень їхніх попередників. Із 15 травня, відколи було опубліковано оголошення профільного Комітету ВР із питань свободи слова та інформації про конкурс на заміщення вакансій, почався відлік тритижневого терміну, упродовж якого від громадських організацій та парламентських фракцій приймаються кандидатури. За них після узгодження на засіданні парламентського комітету мають проголосувати депутати на сесійному засіданні. Уже до комітету надійшли заявки від усіх фракцій ВР, крім фракції комуністів, а також кількох громадських об’єднань.
Минулого тижня про намір подати до Комітету з питань свободи слова та інформації своїх кандидатів першим оголосило громадське об’єднання «Незалежна асоціація телерадіомовників». НАМ разом з Індустріальним телевізійним комітетом, що об’єднує телемовників, вважають, що незаангажованими нацрадівцями можуть бути виконавчий директор Незалежної асоціації телерадіомовників Катерина М’ясникова, за освітою юрист; виконавчий директор ІТК Катерина Котенко, фаховий соціолог, та директор ТОВ «Нові грані», заступник голови правління кредитної спілки «Ефір» Микола Фартушний, який починав працювати у КБ «Південне» і вже був членом Національної ради з вересня 2003 по лютий 2005 року за квотою Президента Леоніда Кучми. Саме кандидатуру Миколу Фартушного, за інформацією «УМ», подала на розгляд і фракція Партії регіонів.
Незалежна медіапрофспілка України на конкурс висуває шеф–редактора «Телекритики» Наталю Лігачову, директора Інституту медіа–права Тараса Шевченка, а також телеведучих Вахтанга Кіпіані та Анну Безулик. Ці чотири кандидатури обрали близько 200 учасників установчих зборів нового громадського руху «Стоп цензурі!», про створення якого журналісти оголосили 21 травня.
«У нас дуже часто призначали в Нацраду за одним принципом — політичної відданості, — каже перший заступник голови парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко. — Цю схему треба ламати: в Нацраді повинні працювати люди, чий досвід і репутація гарантуватимуть, що вони працюватимуть на професію і на країну. Ми маємо переконати Верховну Раду, що телерадіопростором повинні керувати не політики чи лобісти, а професіонали. Це тим більше важливо в умовах очевидного згортання свободи слова в Україні».
БЮТівець Андрій Шевченко заявляв, що Блок Юлії Тимошенко на виборах нових членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення може підтримати кандидатів від журналістських та громадських організацій. В офіційному поданні фракції БЮТ фігурує прізвище екс–нацрадівця (2005—2007 р.) Юрія Сторожука.
Комітет ВР із питань свободи слова та інформації подав до Мін’юсту запит, щоб отримати офіційний перелік всеукраїнських громадських об’єднань, бо лише такий статус надає право подавати своїх кандидатів на вакантні посади в Нацраді. Наприклад, Національна спілка журналістів України, що висуває Тетяну Котюжинську, Віктора Набруска та Олександра Зорку, точно всеукраїнська, а щодо «Укртелемережі» — потрібне офіційне уточнення.
За оптимістичними прогнозами, уже до 10 червня має відбутися перше засідання парламентського комітету, на якому розглядатимуть питання кандидатур нових членів Нацради. Депутати у сесійній залі за своїх обранців голосуватимуть, швидше за все, в середині червня.