Рішення про запровадження ПДВ-рахунків прийматиме Верховна Рада
Президент України Леонід Кучма зареєстрував проект Закону № 5333-2 «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих поточних і окремих реєстраційних рахунків платників податку на додану вартість» для розгляду в позачерговому порядку. Законопроект дозволяє уникнути вилучення оборотних коштів підприємств для сплати податку.
Наш коментар
Нагадаємо, що 9 квітня Президент видав указ, яким скасував два своїх укази, що передбачали введення спеціальних рахунків для обігу ПДВ. Ми неодноразово наголошували на тому, що прийняття Президентом рішення про запровадження ПДВ-рахунків суперечить частинi 3 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування», в якій сказано, що «Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування». Відтак, тепер, після того як відповідний законопроект зареєстровано в парламенті, його прийняття не буде суперечити вітчизняному законодавству і дозволить уникнути правових колізій.
Держфінпослуг залучає інвестиції у страхові компанії
Державна комісія з регулювання ринку фінансових послуг вирішила стимулювати залучення інвестицій у діючі страхові компанії. Комісія робить це двома шляхами. По-перше, в ліцензійних умовах передбачено, що нові страхові компанії отримують право роботи з обов'язковими видами страхування лише після дворічного досвіду роботи з добровільними видами страхування. «Тим самим ми підняли ціну діючих компаній та інтерес інвесторів до них, оскільки будь-який серйозний інвестор не захоче працювати на ринку два роки і чекати, поки його допустять до обов'язкового страхування», — пояснив голова Держфінпослуг Віктор Суслов. Він також зауважив, що другий шлях — це підвищення вартості ліцензій для тих компаній, в яких закінчився строк їх дії, чи для нових компаній. Тим самим, вважає голова Держфінпослуг, для інвестора зростає цінність невеликих страхових компаній, які мають великий набір ліцензій.
Наш коментар
Страховий бізнес і надалі залишається привабливою сферою діяльності, оскільки при стрімкому зростанні зібраних коштів частка страхових виплат і далі залишається на відносно невисокому рівні. Для прикладу, минулого року вона склала близько 10,1 відсотка. На думку самих страховиків, стрімкі темпи розвитку ринку триватимуть щонайменше кілька років. Тому наміри Комісії відсіяти ряд компаній, які не зможуть забезпечити виплату страхового поліса при настанні страхового випадку, є цілком зрозумілими.
Проте дещо дивним виглядає обмеження права роботи з обов'язковими видами страхування (для цього вимагають, аби компанія мала дворічний досвід роботи). Сумнівним є, наскільки це доцільно. Адже низку страхових фірм можна утворити шляхом злиття чи, навпаки, шляхом розподілу компаній, які вже мали чималий досвід роботи саме на ринку обов'язкового страхування, отож такi обмеження служитимуть перепоною для їх ефективної діяльності. Варто також нагадати, що обов'язкові види страхування, як правило, означають обслуговування гарантованих клієнтів і, відповідно, гарантовані продажі страхових полісів. Тому обмеження для нових гравців призведе до суттєвого зниження конкуренції та фактичного встановлення статус-кво великих компаній. А це, при відповідній узгодженості їхніх дій, може означати збереження високих цін на обов'язкові види страхування.
(За матеріалами Інституту реформ).