Згадуючи продовольчу кризу минулого року, завбачливі люди знову запасаються провіантом. «Казала продавщиця, беріть макарони, бо можуть подорожчати», — поділилася у неділю останньою інформацією «з надійних джерел» моя тітка. Проте аграрний віце-прем'єр-міністр Іван Кириленко категорично відкидає можливість нового цінового буму. За його словами, Україна має достатні запаси продовольчого зерна, щоб дочекатися нового врожаю без травнево-червневих коливань на зерново-борошняному ринку. Він каже, що стабільність гарантують достатні запаси пшениці і жита в країні та досить високі ціни, які спонукають трейдерів якомога швидше продати імпортоване зерно. Так, станом на 1 квітня, в державі було 1,864 мільйона тонн пшениці і 124 тисячі тонн жита — понад 4-місячний запас. Тож до жнив його має вистачити, як-то кажуть, «тютілька в тютільку».
Але проблема є: цей запас розподілено нерівномірно між областями, керівництво яких, щоб додатково перестрахуватися, має звичку «не пущати» хліб за межі своєї «вотчини». Навіть якщо цей хліб не державний, а належить комерційним структурам. «У нас в окремих регіонах густо, а в окремих — пусто», — констатує віце-прем'єр. Він пригадує, що минулорічна криза якраз і почалася з такої строкатості. «У п'яти регіонах зерно закінчилося, і пішла паніка», — зазначив Кириленко, який уже другий місяць розсилає головам облдержадміністрацій спеціальну доповідну записку із резолюцією не притримувати зерно в межах областей, якщо його там є більше, ніж потрібно до жнив. До таких, наприклад, належать Дніпропетровська, Київська, Одеська, Запорізька, тоді як на Житомирщині, Буковині, Тернопільщині та Івано-Франківщині не скрізь набирається навіть двомісячний запас збіжжя. «Я направляю їм оцю так звану «турнірну таблицю», і хай дивляться», — додає при цьому віце-прем'єр, зазначаючи, що більш запасливим «немає сенсу дорогий ресурс тримати непроданим». Адже можна прогоріти — втратити після жнив у ціні, оскільки очікують, що пшениця з нового врожаю різко подешевшає.
Нарікають на хлібопекарські та інші переробні підприємства і зернові компанії, які прагнуть продати 500 тисяч тонн продовольства, так що, принаймні сьогодні, ринок на дефіцит не страждає. Викликає сумнів тільки одна цифра: з нового року ми з вами стали їсти підозріло мало хліба — не більше 400 тисяч тонн на місяць (у зерні). Тоді як досі вважалося, що річна потреба країни у продовольстві становить 6,5—7 мільйонів тонн. Фахівці пояснюють це просто — мовляв, спиртова, пиво-безалкогольна та кондитерська галузі переключилися на «альтернативні» види сировини, а населення пече хліб самотужки. Якщо це справді так, то до довгожданих жнив ми дотягнемо без цінових катаклізмів, а ні — звиняйте, в розрахунках помилилися...