Письменник та історик Юрій Канюк поліг у бою
Під час виконання бойового завдання на Торецькому напрямку загинув військовослужбовець, письменник, історик і теолог Юрій Канюк. >>
У Києві триває Весняний книжковий ярмарок «Медвін», і програма його доволі насичена — презентації, лекції, ще й гарячі обіди від українських письменників. «Кількість письменників на чотири дні ярмарку достатня?» — запитала «УМ» у братів Капранових. «В Україні в принципі не дуже багато письменників, назбирали скільки змогли», — відповіли «брати». На відкритті виставки дуже раціонально прозвучали слова письменника–фантаста Сергія Дяченка, президента міжнародної асоціації фантастів «Портал», про те, що в українських політичних баталіях свого часу вдалося уникнути кровопролиття на відміну від нинішньої Киргизії, наприклад, не тільки через традиційну нашу миролюбність, а й рівень культури. А культура — це книжка, продовжив свою думку пан Дяченко, і врятувати її для читачів сьогодні можуть кіно і фантастика.
Сергій Дяченко: «Біла гвардія» — дуже важкий для екранізації роман
— На цьогорічному «Порталі» менше гостей, ніж ми розраховували — на це вплинули фінансова криза і недавні політичні баталії в Україні. Однак у нас чудові гості — це наші традиційні друзі Генрі Лайон Олді у двох особах, Андрій Валентинов, головний редактор журналу «Новий мір» Андрій Василевський. Марія Галіна та Андрій Штипель будуть вести семінар з української літератури і поетики, дуже цікавий критичний семінар Михайла Назаренка. Як завжди, в цьому році вручатимуть премії, і це непередбачувано — ми з Мариною знімаємо свої кандидатури і не втручаємося в роботу журі. Дуже цікавою буде театралізація нашого порталу — це своєрідна родзинка цього року. У суботу о 15.00 буде зустріч із читачами і презентація нашої книги «Магія театру», потім вручення Булгаковської премії на закритті і Булгаковський бал — все на п’ятому поверсі, який цілком належить фантастиці. Булгаковський бал теж з елементами театралізації.
— «Магія театру» — це книга фантастики чи про театр?
— Ми й хотіли, щоб вона не виглядала чисто фантастичною — це наше освідчення в коханні театру. У книгу ввійшли наші повісті, оповідання і п’єси, але вона незвичайна, бо це перша така збірка, присвячена містиці театру.
— Якісь твори з цієї збірки були екранізовані чи інсценізовані?
— У Театрі імені Лесі Українки був показаний «Останній Дон Кіхот», зараз цю п’єсу готує один із московських театрів — прем’єру очікуємо в травні. А самодіяльні студії і колективи ставили деякі наші речі, зокрема повість «Кін», яка відкриває цей збірник.
— Чи можна порівняти ваш «Портал» із харківським фестивалем фантастики «Зоряний міст»?
— Ми зовсім різні. От, скажімо, в плані журі — там демократичне журі, всі голосують, у нас — професійне журі, куди входять критики, письменники, тому й премії зовсім різні. Але такі розбіжності, така мозаїка і створюють, врешті–решт, єдину картину фантастики. Я б сказав, що «Портал» і «Зоряний міст», які дружать між собою, доповнюють один одного.
— Важко знайти спонсорів для проведення зібрань фантастів?
— Ну от ми існуємо останні роки, слава Богу, на базі книжкової виставки «Медвін», знайшли повне взаєморозуміння і навіть любов. Ми дуже поважаємо Едвіна Михайловича Задорожного — слава Богу, що ці люди є.
У Харкові екс–«губернатор» Аваков реально читає фантастичні книжки, він дуже любить цей жанр — їм пощастило, у Києві не знайшлося такого спонсора, але, може, завдяки вам і цьому інтерв’ю і знайдеться. Така людина може реально вплинути на майбутнє.
— Ви з Мариною заснували свою школу фантастики. Що зараз із цим проектом, він існує?
— Так, але тільки в Москві, а тут, на «Порталі», у нас кілька майстер–класів — і з української літератури, і з критики, і з поетики. І власне зустрічі з письменниками — Олдями, Валентиновим, з нами, це теж своєрідний майстер–клас, бо в людей виникає багато питань саме щодо секретів майстерності.
— Фільм «Біла гвардія», до якого ви писали сценарій, уже запущений?
— Так, і для нас це велика надія, дай Бог, щоб усе вийшло. Поки рано щось говорити про режисерів чи акторів — ми тільки на початку шляху, наразі я хочу тільки побажати успіхів усій нашій творчій групі.
— Ви з Олександром Роднянським уже працювали спільно в кінематографі, отже, є надія, що, якщо за справу береться Роднянський, він доведе її до кінця, і це буде не соромно.
— Ну так, будемо сподіватися.
— Чи Булгаков чинить опір?
— Це дуже важкий для екранізації роман.
— Як же писали сценарій?
— На це запитання я буду вам відповідати до ранку. Довелося переосмислити всю прозу Булгакова — не тільки «Білу гвардію», і в цьому сценарії з’явилися герої з його ранніх оповідань, але вони співіснують у контексті твору дуже органічно. У Київському музеї Булгакова працюють прекрасні фахівці і прекрасні люди, вони читали наш сценарій, їм сподобався, слава Богу, і сподобався компаніям, які ставлять цей фільм.
— Зараз усі подивилися «Алісу» Тіма Бартона і сказали, що фільм дуже відрізняється від літературної основи.
— Наш буде по духу булгаковським — це принципово.
Сергій Руденко: Багатії не готові говорити про первісне накопичення капіталу
У перший день ярмарку політичний журналіст, публіцист, а також засновник інтернет–порталу «Буквоїд» Сергій Руденко готував «Політичний вінегрет», а ми з ним поспілкувалися на тему його останньої і наступної книжки.
— Сергію, остання твоя книжка називається «Чоловіки Юлії Тимошенко», наступна буде «Жінки Віктора Януковича»?
— Із цим складніше, бо якщо в кар’єрі Юлії Тимошенко чоловіки мали принципове значення для її сходження догори — у книжці є інформація не лише про її соратників, а й про опонентів, які не менше доклалися до створення бренду Юлія Тимошенко: прокурори і судді, і президенти, і колишні бізнес–партнери, і політичні соратники, які стали ворогами, то у Віктора Януковича — навпаки: чоловіки були основою до сходження. Але видавати книжку під назвою «Чоловіки Віктора Януковича» — це не зовсім правильно. Очевидно, книжка буде про людей, які допомагали Віктору Януковичу йти по життю і дійти до президентства, тобто буде така велика сфера особистого життя — його найближчі люди, рідні, потім буде дуже великий пласт донецьких, великий пласт опонентів, соратників, і все це буде замішано під робочою назвою «Віктор Янукович. Енциклопедія».
— Очевидно, таку книжку треба робити дуже швидко...
— У принципі, у книжок, які я пишу, немає строку давності, бо вони з розряду публіцистики переходять у розряд історії. Уже перші книжки, які виходили у 2007 році, є історичною цінністю. Принаймні до мене звертаються політологи й історики з проханням подарувати книжки про оточення Ющенка, Тимошенко, Януковича. Думаю, що книжка про людей, які доклалися до створення бренду «Віктор Янукович», буде цікавою не лише упродовж кількох років, а й кількох десятиліть. Я знайшов усі свої книжки в каталозі бібліотеки Стенфордського університету в США, тобто їх можна замовити за каталогом і отримати нормальну паперову книжку — не електронну. Це означає, що інформація, яку я зібрав і систематизував, цікава не лише українським читачам і спеціалістам.
— А в Росії твої книжки користуються популярністю?
— У Росії книжки продаються дуже добре — і в Санкт–Петербурзі, і в Москві, і в Єкатеринбурзі, я їх знаходив також у міжнародних інтернет–магазинах, де їхня вартість коливалася від 25 до 35 доларів. В Україні вони коштують від 30 до 60 гривень.
— Як ти думаєш, які ще політики сьогодні цікаві широкій публіці?
— Думаю, це Тимошенко, Янукович, Ющенко вже менше, з молодших, можливо, Тігіпко, і ще багатії — топ–десятка українських багатіїв.
— Чи означають твої слова, що скоро слід очікувати десять книжок про десятьох українських мультимільйонерів?
— Мені б хотілося написати про кожного, але є проблема з фактажем. Усі вони пройшли період первісного накопичення капіталу, так що всю правду про це навряд чи хтось знає і захоче розказати. Принаймні вони дуже важко ідуть на контакт, а коли питаєш про перший мільйон і перші заробітки, вони розповідають неймовірні історії, але тільки не правду. Деякі багатії чесно зізнавалися, що ще не готові до такого формату, як «Історія успіху».
Під час виконання бойового завдання на Торецькому напрямку загинув військовослужбовець, письменник, історик і теолог Юрій Канюк. >>
Міжнародний фестиваль «Київський тиждень критики» — восьмий — традиційно у столиці відбувся в кінотеатрі «Жовтень». >>
У Києві до 3 листопада проходить 9-денний легендарний Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість», історія якого почалася в 1970 році. >>
Фентезійних творів нині з’являється стільки, що встежити за всіма майже нереально. >>
У Києві є (був) кінотеатр, якому в цьому році виповнилося 113 років. >>
В Україні 29 жовтня - день пам'яті Павла Глазового, улюбленого багатьма поколіннями відомого українського поета-гумориста і сатирика, лауреата премії імені Остапа Вишні, першого лауреата премії імені Петра Сагайдачного (1922-2004). >>