Не відставили — але й не відстали

31.03.2010
Не відставили — але й не відстали

В опозиції набралося тільки 202 голоси проти міністра освіти замість 226. Нових членів коаліції й далі вантажать «тушками». (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)

Перша спроба опозиції розхитати уряд Януковича—Азарова закінчилась невдачею. Учора за відставку міністра науки та освіти Дмитра Табачника проголосувало лише 202 народних депутати. Одіозний «ворог галичан» пережив першу атаку, але невдовзі мусить готуватися до ще однієї: в парламенті зареєстровано нову постанову про його звільнення.

 

Дмитре, не розслабляйся

Автор постанови про відставку Табачника В’ячеслав Кириленко передбачав, що його ініціатива може недобрати голосів. Виступаючи з трибуни, депутат він «НУНС» обіцяв і надалі підтримувати хвилю протестів проти міністра–українофоба. «Ми будемо робити все і в парламенті і поза парламентом доти, доки ця людина не полишить українську освіту, українські університети, українські школи. І цьому не завадять ні крики комуністів позавчорашнього дня, ні нерозуміння правлячої коаліції», — обіцяв голова партії «За Україну!». Сам очільник Міносвіти відповідати в парламент не прийшов.

За постанову Кириленка голосували фракції БЮТ і «НУНС» (відповідно, 146 і 56 голосів). Суто формально у цих фракціях є 227 нардепів, тобто більшість. Проте відставка Табачника недобрала 25 голосів БЮТівців та «НУНСівців» — переважно тих, хто приєднався до нової коаліції. Зокрема, Плющ, Поляченко, Олександр Омельченко та ін. Не голосував Доній, відсутні — Жванія, Ключковський, Стець, Третьяков тощо.

Відразу після голосування Кириленко зареєстрував у парламенті новий проект постанови щодо Дмитра Табачника. «Громадськість, студенти, наукові кола, а також я та мої соратники — ми своїх думок не міняли, — пояснив пан В’ячеслав. — Ми як виступали за відставку Табачника, так і виступаємо досі. Тому будемо відстоювати цю точку зору до повної перемоги».

Фракція БЮТ обіцяла власну постанову про відставку міністра освіти. Втім готова підтримати й ініціативу В’ячеслава Кириленка. «Це не змагання опозиційних фракцій. Чим більше — тим краще. Адже це дасть нам більше часу при розгляді питання в парламенті, щоб розповісти правду про Табачника», — заявив учора на прес–конференції Володимир Яворівський, голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності.

«Українофоб не номер один»

Учора в парламенті також багато критикували віце–прем’єр–міністра Володимира Семиноженка, який дозволив собі заявити про позитиви входження України в союз із Росією та Білоруссю. Втім жодна з опозиційних фракцій наразі не поспішає зареєструвати проект постанови про звільнення Семиноженка.

«Ми вимагаємо, щоб керівники віце–прем’єра — Янукович, Азаров — дезавуювали або підтвердили те, що сказав Семиноженко. Нехай вони висловлять свою думку щодо створення наддержавних утворень, створення спільної митної та податкової політик і так далі. Чи це справді обговорюється в Кабінеті Міністрів, чи це один із керівників уряду узяв і на цілу країну просто помилився», — заявив «заукраїнець» В’ячеслав Кириленко. При цьо­му він уточнив, що «будь–які інші кадрові проблеми не змінять нашої позиції по українофобу «номер один» — Дмитру Табачнику».

«Ми нічим не відрізняємось від ссавців...»

Учора лави парламентської коаліції поповнило 25 народних депутатів. Із них 22 — новоприбулі «регіонали», які зайняли крісла, спорожнілі після переходу значної кількості депутатів у виконавчу владу. Ще троє нардепів — представники опозиційних фракцій: БЮТівці Валентин Зубов та Олег Маліч (останній за два з половиною роки депутатства лише чотири рази виступав із місця, і ті — 18 грудня 2007–го), а також «народний самооборонець» Сергій Василенко (у того взагалі один виступ, зате з трибуни). Таким чином, тепер коаліція налічує 238 народних депутатів.

Серед діячів, які вчора повернулися в парламент під синім прапором, є й відомі імена — Володимир Олійник, Олег Надоша... Це ті самі парламентарії, які в 2007 році, зрадивши своїх соратників із БЮТ, перейшли в коаліцію Партії регіонів, соціалістів і комуністів. Повернувшись у Раду, вони ніби «освятили» перебіжництво. Іноді воно винагороджується депутатським значком нових скликань...

Заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін зізнався в коментарі журналістам, що найближчим часом у коаліцію можуть перебігти ще троє нардепів. «У цілому, за моєю інформацією, буде п’ять депутатів, які підтримають коаліцію (включно із Зубовим і Малічем. — Авт.)», — каже Кожем’якін. БЮТівець називає цей процес «тушкоіудством».

Народний депутат від БЮТ Сергій Міщенко зазначив у коментарі «УМ», що «тимошенківцям» прикро за втрату соратників, але «таким чином фракція очиститься». «Я вважаю це природним явищем. Таким, як природний відбір: сильні залишаються, слабкі — відходять. Ми нічим не відрізняємось від ссавців, які є учасниками природного відбору, тільки вдягли краватки, годинники й туфлі. Сильніші ссавці так само пожирають слабших, слабкі відходять в інші місця... Чим швидше закінчиться процес очищення, тим ліпше», — пояснює «політичний зоолог».

Міщенко вважає, що причиною перебіжок є невдалий підхід до підбору команди. «На жаль, ми не зробили висновків. У минулому скликанні в нас було 20 перебіжчиків, вони є й зараз, — визнає депутат. — Нам треба було виявляти потенційних зрадників. Піддавати їх спокусам — чи спокуситься людина? — іншим способам перевірки». На питання, хто ж винен у такому підборі команди, Міщенко відповів: «Це наша спільна вина. Не тільки лідерів».

 

А ТИМ ЧАСОМ...

Сьогодні о 14.00 у парламенті відбудеться перше засідання опозиційного уряду. Як заявив «тіньовий» прем’єр–міністр Сергій Соболєв, уряд уже сформовано. Додаткових деталей БЮТівець наразі не повідомив.

 

ВІДДІЛ КАДРІВ

Учора присягу народних депутатів склали члени ПР Петро Мельник, Юрій Болдирєв, Максим Луцький, Олег Надоша, Валерій Келестин, Володимир Олійник, Володимир Толстенко, Олексій Боярчук, Олександр Козуб, Сергій Майборода, Григорій Калетнік, Василь Стельмашенко, Олександр Зац, Володимир Личук, Владислав Забарський, Андрій Пінчук, Анатолій Горбатюк, Віталій Заблоцький, Василь Чуднов, Юрій Чмир, Олексій Купченко та Денис Омельянченко.