Рішення Національної ради, згідно з яким з 19 квітня всі загальнонаціональні українські канали повинні виходити в ефір винятково державною мовою, стало іскрою, яку хтось передбачливо викресав напередодні президентських жнив. У проросійськи налаштованих ЗМІ вже починають кричати про утиски прав національних меншин, попри те, що в політкоректній Європі збереження й охорона державної мови є непорушним пріоритетом національної політики. І хоча голова Нацради Борис Холод вважає колегіальну резолюцію історичною, тягне вона не більше ніж на декларацію: добре, що є, але виконувати її необов'язково.
Справа в тому, що телерадіокомпанії не зобов'язані вже завтра розпочинати процес переліцензування, зазначив Борис Холод, здійснюватиметься воно поступово, згідно iз завершенням їх дії. Якщо так, то чекати, коли зрусифікований домашній «ящик» заговорить по-нашому, доведеться точно «руський місяць». «Наша ліцензія, видана на п'ять років, дає право мовити двома мовами і має силу навіть попри рішення Нацради», — повідомив «УМ» ведучий програми «Подробно» на ICTV Дмитро Кисельов. Тому на пінчуківському «помаранчевому» не переймаються такими дрібницями — коли і як їм говорити. Якщо вірити пану Кисельову, то не повинно бути ажіотажу і на інших загальнонаціональних каналах, таких як «1+1», «Інтер», ICTV, «Новий канал», СТБ. На жаль, бюрократична процедура спілкування «Інтера» зі ЗМІ не дала можливості отримати прямого коментаря від всуціль російськомовного каналу, але зі слів Дмитра Кисельова випливає, що разом з ICTV ліцензувалися практично всі загальнонаціональні канали, і найближчі 3-4 роки їм немає чого турбуватися. А потім? «Таке рішення дуже шкідливе для української культури, як відомо, двомовної, що стоїть на двох ногах», — каже Кисельов. За його словами, мовне питання, одне з ключових пунктів передвиборчої президентської кампанії, і той, хто зробить ставки на двомовність, — отримає перемогу і відведе «шкідливе» рішення Нацради, де Президент має половину своїх ставлеників.
Ще гірша ситуація з радіокомпаніями, позаяк немає точного нормативного акта, який визначав би їх «загальнонаціональність» (на відміну від телеканалів, що є всеукраїнськими, коли вони мовлять більше ніж на 13 областей). Виходить курйоз: «Русское радио», наприклад, може скористатися статусом регіонального ЗМІ, що має право на полімовну політику. «Місцеві телерадіокомпанії виходитимуть в ефір українською та мовою нацменшини, що проживає в регіоні. Відповідне рішення прийматиметься згідно з аргументацією каналу чи представників національної меншини», — повідомив «УМ» начальник відділу зв'язків з пресою Національної ради Микола Гриценко. Хоча деякі цивілізовані члени Нацради налаштовані категорично: виконання рішення контролюватиме спеціально створена робоча група, повідомив Віталій Шевченко. Порушники каратимуться згідно з положенням Закону про Нацраду: спочатку попередження, потім — штраф, призупинення дії ліцензії на два місяці, і справа переходитиме в суд. Хоча порядок трансляції російськомовних, та й узагалі іншомовних фільмів та програм поки що чітко не визначений, проте Нацрада вимагатиме, щоб фільми, придбані за рахунок Міністерства культури, дублювалися українською мовою або титрами, уточнює УНІАН.