Російському, білоруському, молдавському та грузинському цукру (точніше, переважно тростинному цукру-сирцю) тепер буде складно перетинати кордони України. Позавчора уряд ухвалив чотири заборонні постанови, які мають з'ясувати всі стосунки нашої та сусідніх держав у цукровій галузі. По-перше, уряд заборонив ввозити на митну територію України цукор-сирець та цукрові сиропи за давальницькими схемами. Щоправда, тимчасово — до законодавчого врегулювання цього питання. За словами міністра аграрної політики Віктора Слаути, давальницька схема була найбільшою бідою нашого цукровиробництва. За минулий рік в Україну в такий спосіб «в'їхало» 1,5 мільйона тонн «солодкого», майже половина з якого не повернулася за кордон, як це передбачено законодавством, а залишилася на внутрішньому ринку, тим самим демпінгуючи ціни на наш, рідний, буряковий цукор. Якщо врахувати, що за цей же час українці виробили 1,4 мільйона тонн цукру з буряку, масштаби проблеми стають очевидними.
Міністр підкреслив, що це питання регулюватиметься урядовою постановою, поки не буде готовий відповідний закон, який, за його словами, змінить підходи до «давальцю». «Замість простого буде авальований (тобто підтверджений банком чи іншою фінансовою установою. — Авт.) вексель, і це змушуватиме того, хто завозить сировину, переробляє в державі, вивезти її з держави», — наголосив Віктор Слаута. — «Зараз ми зробили вагомий крок назустріч вітчизняному виробнику», — підкреслив аграрний міністр.
Іншою постановою уряд виключив з режиму вільної торгівлі з Білоруссю та Молдовою ароматизовані сиропи. Причому цукор-сирець і звичайні сиропи з цих країн заборонено завозити до України вже два роки. Але підприємливі імпортери знайшли зручну схему в обхід цього правила. «З'явилися ароматизовані сиропи, — поскаржився Слаута, — тобто додавали ароматизатор (код інший), і ця продукція завозилась». З Молдови, до речі, найбільш «цукронебезпечного» нашого сусіда (бо в країні працює аж чотири нові заводи, зорієнтовані на сировину з тростини), відтепер не можна безмитно «протягати» навіть насіння цукрових буряків. Не забули цукровики про Росію та Грузію і також вилучили з вільної торгівлі білий цукор та сиропи.
Узагалі ж, повідомив міністр, це лише перші кроки до реформування галузі. «Розробляємо програму галузі до 2015 року», — поділився він, додавши, що особливу увагу в цьому документі приділятимуть стратегії і тактиці державної підтримки. Втім усвідомлення тростинної проблеми традиційно до уряду дійшло запізно. Про те, що внутрішній ринок потрібно рятувати від сирцевих тіньових схем, приміром, Українська спілка промисловців і підприємців попереджала ще влітку, але на її заяву уряд Януковича не звернув уваги. Чи не тому, що лобіював інтереси компаній, які були зацікавлені в переробці тростинної сировини?