Передвиборче спустошення урядом Юлії Тимошенко місцевих скарбниць задля латання «дірок» у загальнодержавному бюджеті (нагадаємо, що тоді «центральне» Держказначейство просто вилучило «нагору» зосереджені на рахунках своїх філій кошти органів місцевого самоврядування) сьогодні вилазить величезною кредиторською заборгованістю за минулий рік. Зокрема, на Полтавщині підприємствам і організаціям, які виконували вкрай необхідні тамтешній громаді роботи або надавали відповідні послуги, тільки з обласного бюджету не сплачено понад вісім мільйонів гривень.
За таких обставин, скажімо, ті ж таки будівельні фірми, які реконструювали обласний театр імені Гоголя, не змогли завершити реконструкції у визначений термін. Однак іще суттєвіше те, що працівникам підприємств, які свого часу виграли тендери на подібні замовлення, досі не виплатили заробленого. Попри те, що останні найчастіше працювали в «авральному» ритмі, аби встигнути до кінця року. Ситуація видається парадоксальною: обласна влада, що вимагає якнайшвидшого погашення «зарплатних» боргів із приватних підприємств, постійно звертається з цього приводу до прокуратури, сама стала одним із найбільших боржників...
Днями її обговорювали на засіданні «бюджетної» комісії обласної ради. Згадали там і постанову Кабміну від 3 лютого ц. р., якою органам Держказначейства все ж дозволили здійснювати платежі на погашення минулорічних боргів за рахунок залишків коштів загального та спеціальних фондів місцевих бюджетів станом на 1 січня 2010 року. Отже, йдеться про таку собі «рятівну соломинку»? Однак проти її застосування «повстали» обласні фінансисти, наголошуючи на тому, що подібні «новації» суперечать Бюджетному кодексу України. А значить, за порушення, власне, чинного законодавства комусь доведеться відповідати. Неважко здогадатися, що за умов, коли ті ж таки урядові «новатори» вже позбулися своїх крісел, «крайніми» опиняться управлінці та чиновники на місцях, які підписуватимуть відповідні документи.
Тож, на думку очільників обласного фінуправління та місцевого відділення Держказначейства, тепер уже варто поспішати повільно й таки дочекатися прийняття Державного бюджету на цей рік, який, у свою чергу, запалить зелене світло бюджету обласному... Чекати не погоджуються безпосередні розпорядники коштів, яких «обсіли» кредитори, та депутати облради. Їхні зауваження стосовно дискредитації подібними затримками самої системи влади (мовляв, і без того з «бюджетниками» сьогодні погоджуються співпрацювати далеко не всі фірми, а що буде завтра?) та необхідності подбати насамперед про родини тих, хто, на відміну від чиновників, місяцями не одержує грошей за вже виконану роботу, також були цілком резонними.
За таких обставин на засіданні згаданої комісії ухвалили рішення звернутися до голови облради з пропозицією скликати позачергову сесію для затвердження звіту про виконання обласного бюджету за 2009 рік та сум його вільних лишків і розмірів оборотної готівкової каси. Це дасть бодай якесь законне підґрунтя фактичному розблокуванню процесу погашення кредиторської заборгованості для головних розпорядників коштів — відповідних управлінь облдержадміністрації. До речі, трохи раніше голова облдержадміністрації Валерій Асадчев узагалі пропонував піти на «революційний» крок — прийняти обласний бюджет до затвердження Державного...
Насамперед для того, щоб позбутися нинішнього фінансового абсурду, коли за перші два місяці року до обласної скарбниці надійшло 9 мільйонів «надпланових» гривень, а місячні витрати на найнеобхідніше, згідно з Бюджетним кодексом, усе одно не повинні перевищувати однієї дванадцятої минулорічних видатків. Тільки тому, що в країні й досі немає Державного бюджету та «прив’язаних» до нього обласних.