Дві з половиною тисячі американських військовослужбовців та значна кількість танків і артилерії згрупувалися вчора в передмістях іракського міста Ен-Неджеф в очікуванні наказу командування про штурм цього осередку повстання шиїтів, повідомила агенція «Ассошіейтед Пресс». Як вважають, у місті перебуває войовничий лідер шиїтів Муктада аль-Садр, міліція якого очолює криваве повстання на півдні Іраку. Генерал Марк Кіммітт, заступник командуючого американською військовою операцією в Іраку, пояснив кореспонденту агенції: «Нашою мішенню є не місто Ен-Неджеф, а Муктада аль-Садр і його міліція. Ми знайдемо його і знищимо. Ми дуже хотіли б, щоб його не було в Ен-Неджефі чи Кербелі, бо дуже шануємо святині, які розміщені в цих містах, шануємо шиїтів».
Аль-Садр та його воєнізована міліція, яка називається «Армія Махді», також відчувають наближення фатальної для них розв'язки, тому вчора лідер повстанців надіслав до американців свого посланця з мирними пропозиціями. Їх подробиці не повідомляють, але можливо, що для врятування від руйнації священного міста шиїтів, яким є Ен-Неджеф, супротивники знайдуть компроміс, який дозволить уникнути не лише руйнацій, а й кровопролиття. Агенція «Рейтер» з посиланням на свої джерела інформації повідомила, що аль-Садр навіть висловлює згоду розпустити свою армію на певних умовах. Йдеться передусім про гарантії безпеки для себе та своїх бійців. Тимчасова Правляча рада Іраку, передусім її шиїтська частина, переконують американців відмовитися від намірів арешту чи знищення аль-Садра в обмін на його обіцянку припинити повстання. Вчора вже було досягнуто порозуміння про продовження перемир'я в місті Фалуджа, іншому центрі опору, на 48 годин, тобто до завтра. Впродовж тижня запеклих боїв у цьому місті, що за 50 кілометрів на схід від Багдада, загинули понад 600 іракців, з яких 300 — цивільнi. Поранення отримали 1250 осіб.
Якщо загальна ситуація в Іраку починає нормалізуватися, то нова чума цієї країни — викрадення іноземців — поширюється. На цей час викраденими вважаються щонайменше 40 осіб із 12 країн світу. Точну цифру важко встановити, оскільки викрадачі намагаються захопити передусім громадян країн Заходу та членів антиіракської коаліції. Але інколи виходять «помилочки»: викрадення китайців, яких переплутали з японцями чи корейцями, росіян та українців, яких сприйняли за мешканців Заходу, та чехів, яких переплутали з поляками. Для уникнення подiбних ситуацiй російське міністерство з надзвичайних ситуацій вирішило евакуювати з Іраку всіх цивільних працівників російських фірм. Йдеться про 816 осіб: 553 громадянина Росії та 263 громадянина інших країн СНД. Їх вивезуть з Іраку сьогодні та завтра сімома авіарейсами.