Знов увага української громадськості прикута до Іраку: телеканал «Аль-Джазіра» у понеділок увечері повідомив, що в Багдаді бойовики захопили в полон співробітників російської компанії «Інтеренергосервіс». Як стало відомо вже пізніше, серед восьми викрадених інженерів — п’ятеро громадян України, які працюють в Іраку за контрактами. Цю інформацію «УМ» підтвердив речник Міністерства закордонних справ України Маркіян Лубківський. За його словами, таке повідомлення «викликає глибоке занепокоєння МЗС України». За даними катарських журналістів, захоплені співробітники компанії відновлювали електростанцію в передмісті Багдада Ель-Дора. У двоповерховий будинок, де перебувало 12 контрактникiв, увірвалася озброєна група у масках із 15-20 осіб, захопила інженерів i «повантажила» їх у мікроавтобус. На щастя, бути у заручниках російським та українським інженерам довелося недовго: іракці всіх захоплених звільнили вже у вівторок пообіді. Як повідомляє РІА «Новости» з посиланням на керівництво «Інтеренергосервісу», із заручниками викрадачі поводилися добре і відпустили одразу після того, як дізналися, що ті не американцi, а росіяни та українці. За словами представника компанії, іракські бойовики навіть попросили вибачення в інженерів, посадили у таксі й відправили додому. Зараз люди знаходяться в офісі «Інтеренергосервісу» в Багдаді, почуваються добре. Вони навіть не встигли злякатися, запевняють представники російської компанії. Міністерство закордонних справ України вже підтвердило інформацію про звільнення українців.
Незрозумілими лишаються наміри викрадачів: вимог для звільнення цивільних інженерів вони не висували, тим самим даючи підстави для розмiрковування про різнi ймовірнi причини інциденту. Поки наші співгромадяни перебували у заручниках, в Україні та Росії розглядали дві версії викрадення: кримінальну, з метою отримання викупу, і провокацію з боку проамериканськи налаштованих політичних сил в Іраку. Так, голова Комітету Верховної Ради з питань національної оборони та безпеки Георгій Крючков навіть не виключав, що іракці вимагатимуть виведення українського контингенту з Іраку в обмін на звільнення заручників — громадян України, повідомляє УНІАН.
Тим часом у Міноборони заявляють, що полонені в Іраку українці не мають жодного відношення до 6-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України, яка здійснює миротворчу місію в цій країні: особовий склад українського миротворчого контингенту в Іраку нині стовідсотково перебуває у місцях дислокації та несе службу, згідно з поставленими бойовими завданнями. Також у контингенті немає жодного нового пораненого, а з 5 поранених на минулому тижні військовослужбовців двоє нині вже в строю і несуть бойову службу.
У Москві тим часом вирішують питання щодо евакуації усіх росіян із Іраку літаками МінНС Росії. Як повідомляють «Вести.ру», МЗС Росії також рекомендує своїм громадянам утриматися від поїздок у цю країну. Подібні застереження для всіх громадян нашої держави видало й українське Міністерство закордонних справ. До речі, у разі потреби евакуації з Іраку Росія готова надати допомогу громадянам України та інших країн, що працюють у цій гарячій точці. Про це заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров під час свого візиту в Київ. «У разі, якщо така потреба виникне, заходи, передбачені російською стороною, враховують і необхідність евакуації громадян України та інших держав, що працюють за контрактами в російських компаніях. Але таке рішення мають ухвалювати самі компанії і самі фахівці», — сказав Сергій Лавров.