Відлік під Януковича

18.02.2010
Відлік під Януковича

Із депутатами «НУНС» зараз ведуть задушевні розмови з усіх боків. (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)

Парламент стелиться під потенційного переможця виборів широкими килимами. Принаймні таке враження складається, якщо глянути на Верховну Раду після 7 лютого. Наприклад, від учора «під куполом» почали звільняти місце під нову коаліцію. Голова Верховної Ради Володимир Литвин — один із фундаторів «Коаліції національного розвитку, стабільності та порядку» — звернувся до ради коаліції із закликом надати всі документи, що підтверджують існування коаліції у парламенті, зокрема, 226 підписів народних депутатів. На пошуки виділено 10 днів. Термін мине якраз після інавгурації нового Президента, запланованої на 25 лютого.

 

Хто зацікавлений в напіврозпаді

«Надайте всі документи Голові Верховної Ради і профільному комітету, — заявив учора Литвин. — Якщо документів не буде, будуть інші реалії, про які ми будемо говорити, а саме про те, що нам треба формувати нову коаліцію».

Формально, спікер зробив цю заяву через «наскоки» депутатів із Партії регіонів. Соратники Віктора Януковича вимагали від Литвина оголосити про припинення діяльності коаліції у зв’язку з тим, що в силу вступив новий Регламент. Він передбачає, що «до складу коаліції входить більшість народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради», — понад 226–ти. Як відомо, коаліція «НаРоСТу» жодного разу не мала стільки членів за півтора року існування.

Утім, за даними «УМ», у розпаді коаліції зацікавлені не лише й «регіонали», а й сам Володимир Михайлович. Навіть неозброєним оком помітно, що останнім часом спікер часто сприяє «регіоналам». ПР і БЛ нібито планують стати кістяком нової більшості. Сам Литвин не підтвер­джує цієї інформації та виступає на захист існуючої коаліції. «У нас неодноразово виникали дискусії про те, що коаліції немає. Ви знаєте мою позицію: дайте 226 підписів, тоді буде інша коаліція. А поки нема іншої, діє ця», — переконує Литвин.

Якщо протягом десяти днів коаліція не отримає підтвердження, то ввімкнеться новий термін — тридцять днів, протягом якого у Верховній Раді має створитися нова більшість. Коли ж депутати не вкладуться у цей термін — Президент отримає підстави для розпуску парламенту. «Якщо бути чесними, у нас нема інших варіантів, — заявляв учора з трибуни «регіонал» Олександр Єфремов. — У нас є можливість створити цю коаліцію і працювати консолідовано в парламенті. Або якщо не буде коаліції — треба йти на нові вибори». Зрозуміло, що, здобувши право розпустити ВР, Віктор Янукович отримає козир під час проведення переговорів із депутатським корпусом. Дамоклів меч змусить візаві Януковича бути зговірливішими.

Коли піде годинник

Каша, під яку накидав дров Литвин із «регіоналами», найбільше не до смаку Юлії Тимошенко. Прем’єр–міністр намагається втриматися у кріслі, зокрема зміцнивши існуючу більшість. БЮТівець Сергій Міщенко вчора заявив, що спікер учинив помилку. За його словами, регламент, хоч і вступив у силу, та не має зворотної дії. «Голова Верховної Ради не може вимагати те, що не передбачено Конституцією. Тому я впевнений у тому, що він розбереться в ситуації», — цитує Міщенка УНІАН. Депутат вважає, що, як тільки буде оголошено про розпуск коаліції, «піде годинник на дострокові парламентські вибори».

Голова фракції «Наша Україна — Народна самооборона» Микола Мартиненко повідомив, що його група починає збір підписів на підтвердження існування діючої коаліції. «На засіданні фракції я запропоную відповідні підписні листи, щоб почалася процедура збору підписів у нашій фракції», — обіцяв Мартиненко. Фракція «НУНС» залишається найслабшим місцем коаліції. Рішення про входження в «НаРоСТ» було ухвалене мінімальною більшістю. Після того кілька депутатів заявили про вихід із коаліції, тож тепер і в самій фракції «НУНС» нема проурядової більшості.

Сам Мартиненко заявив, що теж поставить підпис на підтримку коаліції. Водночас у парламенті ходять чутки, що Мартиненко із соратниками може підтримати категорично інший формат коаліції — за участю Партії регіонів. Двигуном цієї ідеї, за даними «УМ», є приятель і бізнес–партнер Мартиненка Давид Жванія. Останній уже відхрестився від Юрія Луценка та Юлії Тимошенко. «Любі друзі» намагаються акумулювати більшість усередині фракції «НУНС», щоб постати на переговорах із ПР повноцінним партнером.

 

«НЕКОЛЬОРОВА» РЕВОЛЮЦІЯ?

Голова Верховної Ради попросив народних депутатів прибрати зі своїх робочих місць всю символіку, яка визначає їхню політичну приналежність. «Регламент забороняє, щоб у сесійній залі були інші предмети, плакати, прапорці, які не відносяться до діяльності Верховної Ради... Давайте Верховну Раду не перетворювати на партійні штаби», — закликав Литвин.

«Кольорові» прапорці вперше з’явилися у Верховній Раді в 2004 році. Це були помаранчеві прапорці соратників Віктора Ющенка. Згодом моду підтримали й інші фракції.