Останній тиждень в Іраку, за всіма ознаками, слід називати не повстанням, а справжньою війною. Проти коаліції воюють як шиїти, так і суніти. Повідомлення з Іраку мають усі ознаки звітів iз лінії фронту. Позавчора подав у відставку тимчасовий міністр внутрішніх справ Іраку Нурі Бадран, оскільки очолювана ним 50-тисячна шиїтська міліція не в змозі (чи не хоче?) чинити спротив шиїтським повстанцям.
Головними учасниками сутичок є американці та загони бойовиків радикального духовного Муктада аль-Садра. І саме ці сторони несуть найбільші втрати. Після позавчорашніх боїв у серці конфлікту, місті Фалуджа, вулиці були вкриті сотнями трупів іракців. Жінки та діти панічно тікають iз міста. Щоправда, вчора американський цивільний адміністратор Іраку Пол Бремер повідомив журналістам, що війська США згортають свою військову операцію у Фалуджі, але у зв'язку з провокаціями бойовиків це перемир'я, яке було приурочено до Великодня та сьогоднішнього великого релігійного свята шиїтів Арбайн, протривало лише півтори години.
Американці, підрозділи яких найчисельніші, найкраще підготовлені та досвідчені, виправляють помилки своїх партнерів по коаліції. Позавчора та вчора вони вели бої у так званій польській стабілізаційній зоні поблизу міста Кербела. Як повідомила агенція ПАП, польські військовослужбовці не брали участі в боях, оскільки «їхнім завданням є стабілізація». Рішення про перекидання американських військ у польську зону ухвалив командуючий коаліційними військами в Іраку генерал Рікардо Санчес після того, як повстанці поставили полякам ультиматум залишити Кербелу. В рамках операції в польській стабілізаційній зоні, яка отримала назву «Рішучий меч», американські підрозділи знову відновили контроль над містом Ель-Кут, за яке відповідав і яке здав повстанцям напередодні український миротворчий контингент, повідомила агенція «Рейтер». Американські підрозділи також розпочали відновлювати контроль над містом Ен-Неджеф, яке здали загонам аль-Садра іспанські військові. Проте американці не в змозі контролювати весь Багдад. Учора вони евакуювали з району Мадініт Садр, у якому мешкають переважно шиїти і який є опорною точкою Муктада аль-Садра, комісаріат поліції та місцеву владу. Це сталося після кривавих сутичок з шиїтськими бойовиками.
Іракські бойовики все частіше використовують тактику захоплення заручників. Вони взяли в полон сімох корейських місіонерів, яких, щоправда, вчора звільнили, але надалі утримують трьох цивільних японців, одного канадця з гуманітарної організації та двох арабів з Ізраїлю і погрожують вбити їх. Розвиток подій показує, що садристи будуть розширювати захоплення заручників з числа журналістів, працівників ООН та інших цивільних іноземців для наступного шантажу командування коаліції. Британська газета «Гардіан», назвавши свій учорашній репортаж з Іраку «Хаос, різня і викрадення», доходить до песимістичного прогнозу: «Ризик катастрофи все більше зростає». А ліва британська «Дейлі міррор» констатує: «Ми програли мир і наразили на небезпеку весь світ».