Учора Верховна Рада України відмовилася розглядати питання про відкликання наших миротворців з Іраку. На вимогу лідера комуністів Петра Симоненка це питання було поставлено на голосування, але не знайшло підтримки в сесійній залі. Поновлення дискусії про виведення миротворців iз «гарячої точки» зумовила смерть солдата Руслана Андрощука, якого вчора поховали на батьківщині.
Попри нерішучість Верховної Ради, в політичних колах обговорення цього питання не припиняється. Основним каменем спотикання став юридичний аспект справи: чи входить у функції миротворця участь у бойових діях? Рішенням Верховної Ради це категорично заперечується. Але зіткнення миротворців із реакційними силами неминучi, вважає директор Центру миру, конверсії і зовнішньої політики, і це, власне, входить в їхні обов'язки: «У даному випадку функція миротворців полягає в тому, щоб захищати і суспільні об'єкти, і мирних громадян від бойовиків», — сказав він у інтерв'ю «Форуму». Зрештою, втручатися у процедуру відкликання миротворців — не в компетенції депутатів, каже член Комітету з питань національної безпеки і оборони, «нашоукраїнець» Георгій Манчуленко. Згідно з Основним законом, таке рішення може приймати лише Президент на основі моніторингу Міністерства оборони та Міністерства закордонних справ. На думку іншого експерта — Петра Бурковського зі Школи політичної аналітики при НаУКМА (Національний університет «Києво-Могилянська академія»), влада наполягатиме на перебуванні миротворців в Іраку доти, доки матиме розвіддані від коаліції, що ситуація в країні контрольована. Мовляв, якщо буде реальна загроза життю наших хлопців, то це не на руку саме Президенту.
Тим часом, як повідомив «УМ» голова прес-служби Міністерства оборони Костянтин Хівренко, станом на вчорашній день ситуація в Іраку залишається «напруженою, але контрольованою», українські миротворці й надалі перебувають на базі «Дельта», на аеродромі неподалік бунтівного Ель-Кута. Міноборони також спростовує інформацію про захоплення в полон українських солдат — її розповсюдили світові ЗМІ з посиланням на помічника повстанця Муктада аль-Садра. Те, що українські миротворці залишили Ель-Кут, не на жарт сполохало західний світ. Британська газета «Дейлі Телеграф» позавчора передала дані своїх кореспондентів у Іраку, що «українські миротворці залишили охоплене шиїтськими повстанцями місто Ель-Кут, незважаючи на наказ командування коаліційних сил не здавати позиції, і залишили в місті представників тимчасової цивільної адміністрації». Міноборони категорично заперечує такі дані і наголошує, що завданням українців було охороняти будівлю тимчасової адміністрації, від якої вони відступили на прохання американських представників: «До цього часу представники місцевої влади вже залишили будівлю, а місцева поліція розбіглася», повідомили «УМ» в оборонному відомстві.