Джордж Лукас і Пітер Джексон уже заявили, що переженуть свої фільми — «Зоряні війни» і «Володаря перснів» відповідно — у тривимірне зображення. Очевидно, що популярність 3Dкіно надихне багатьох продюсерів та режисерів. Бачачи шалену популярність нової технології, представники українського кінобізнесу також пророкують їй велике майбутнє. «Кількість кінотеатрів у Європі, Америці й Азії, що переходять на «цифру», росте в астрономічній прогресії. Ще півтора року тому вони вимірювалися десятками, а зараз — тисячами. Безперечно, це тенденція, яка й надалі набиратиме обертів», — каже Олександр Ткаченко, співвласник київського кінотеатру «Оскар» і мережі кінотеатрів «Лінія кіно».
Хоча в Україні зараз недостатньо кінозалів, які можуть задовольнити попит глядачів на 3Dперегляди (тривимірне кіно можна дивитися за допомогою складнішої системи IMAX 3D та простішої Digital 3D). Черги у столичний кінотеатр IMAX у розважальноторговельному центрі «Блокбастер» вимірюються тижнями, зали із системою Digital 3D заповнені практично вщерть. Глядачів не лякає навіть на порядок вища ціна за квитки на 3Dпокази — в середньому 5070 грн. «Касові збори таких фільмів більші за касові збори двовимірних фільмів», — коментує Ірина Зоря, генеральний директор мережі кінотеатрів «Лінія кіно». За даними «Лінії кіно», зараз в Україні нараховується 22 кінозали, пристосовані для перегляду 3Dфільмів, сім — у Києві. Для того щоб переобладнати звичайний зал у 3D, потрібен спеціальний цифровий кінопроектор, приставка 3D, сервер 3D і стереоокуляри. Вартість цього комплекту — 1,5—2 млн. грн. (180—250 тис. дол.). «Для кінотеатрів це досить великі суми», — зауважує Богдан Батрух, керівник мережі кінотеатрів «Кінопалац» і дистриб’юторської компанії B&H. Проте не сумнівається, що кількість залів зростатиме.
Чи можна говорити про те, що нова технологія витіснить із великих екранів двовимірні фільми, як свого часу сталося із витісненням чорнобілого кіно кольоровим? Фахівці майже не сумніваються в цьому. «Думаю, що з часом — так, — розмірковує Богдан Батрух. — Так само, як плівка 35 мм буде виходити з обігу. Але це не відбудеться завтра».
Тривимірними стануть екшнфільми: фантастика, фентезі, пригодницькі картини і навіть комедії — як показує досвід анімаційного фільму «Мінлива хмарність, часом фрикадельки». Двовимірними залишаться мелодрами й артхаузне кіно. Проте зробити тривимірну картину не так уже й просто, запевняє Олександр Кучеров, керівник київської постпродакшн студії CG.ua. «Це копітка технологія, що потребує великої точності. Джеймс Кемерон досяг у цьому вершин, чим пояснюється успіх «Аватара». А от прокат 3D «Беовульфа» провалився», — пояснює Олександр Кучеров.
Дійсно, переглядаючи «Аватар», глядач повністю віддається ідеально створеному віртуальному світу. Літаючи разом із На’ві на банші (тварині, що нагадує дракона) над горами й водоспадами Пандори, ловиш себе на думці, що відтепер готовий ходити тільки на 3Dфільми. Проте, знімаючи окуляри, розумієш, що спецефекти майже витісняють оригінальний сюжет: головне у тривимірному кіно — розважити глядача.
Наразі спостерігається й інша тенденція — обережне ставлення до нової технології. Як пишуть деякі ЗМІ, після перегляду фільмів у 3Dформаті глядачі ніби скаржаться на погіршення фізичного стану: головні болі, біль в очах — і навіть на нудоту. А недавній інцидент із 42річним тайванцем, якому під час перегляду «Аватара» стало погано, а через 11 днів він помер від мозкової гематоми, взагалі може стати приводом для дискусії про шкідливість 3D.
ЦІКАВО
Бюджет «Аватара» — 200 млн. дол.
Боксофіс у світі — понад 1,6 млрд. дол. (на 19 січня), поки друге місце за зборами після «Титаніка», який заробив 1,8 млрд. дол.
Боксофіс в Україні — 44, 6 млн. грн. або понад 5, 5 млн. дол. (на 17 січня)
Дві нагороди «Золотий глобус» — як кращий драматичний фільм і за режисуру
Кращий фільм 2009 року у жанрі екшн — за версією Асоціації кінокритиків (Broadcast Film Critics Association)
У DVDверсії «Аватара» міститься сексуальна сцена між Джейком Саллі та Нейтірі, вирізана з кіноверсії.
Ларрі Флінт збирається зняти порнографічну пародію на «Аватар».