Результат першого туру виборів на Закарпатті — перемога Віктора Януковича — виявився несподіваним для багатьох закарпатців. Адже за останні п’ять років найзахідніша область України голосувала за «помаранчевих», які в більшості країн асоціюються насамперед із європейським вектором, і на минулих виборах до ВР тут переміг блок Віктора Ющенка. А нинішня передвиборча кампанія Януковича в краї нічим особливим примітна не була (хоча Партія регіонів таки має свою обласну газету, на відміну від БЮТ).
Але якщо детальніше розглянути підсумки, то мінімальна перевага Януковича над Юлією Тимошенко у 3,3% голосів (18 тисяч голосів) є суто символічною.
Так, на тлі зростання цін та розчарування чимало закарпатців або не пішли на вибори (57% — рекордно низька явка), або утрималися від підтримки діючої влади. Особливо це помітно в традиційних «заробітчанських» районах — Хустському та Тячівському, де Янукович відчутно переміг. Зіграло свою роль і московське православ’я, яке тут міцно вкорінилося. Натомість інші верховинські райони з більш вираженою українською свідомістю (Рахівський, Міжгірський, Воловецький, Великоберезнянський), котрі примикають до Галичини, все–таки надали перевагу «помаранчевій» кандидатці.
Підтримка головного опозиціонера була забезпечена і «нетрадиційними» способами: люди розповідають про купівлю голосів за банальні 20 гривень. Зокрема, таке спостерігали у Перечинському районі, де перше місце посів Янукович.
Але й за таких умов Янукович не обійшов би Тимошенко, якби не позиція угорської громади краю, що нараховує 150 тисяч осіб і вирізняється дисциплінованим голосуванням. Якщо на всіх попередніх виборах угорці роздвоювалися, голосуючи і за «помаранчевих», і за «синіх», то на цей раз два конкуруючі угорські політичні угруповання діяли злагодженіше: одні відверто підтримали Януковича, інші — утрималися від підтримки «помаранчевих». Угорський виборець, який дослухається до голосу своїх крайових проводирів, опинився на рівній дорозі.
Тому в тих округах, де угорське населення складає значну частину (Берегівський, Виноградівський райони, міста Берегово і Чоп) Янукович переконливо обійшов Тимошенко. Особливо вражаюча підтримка лідера ПР на Берегівщині, де 75% населення становлять угорці: тут Янукович набрав найбільшу кількість голосів на Закарпатті — майже 54% — і в чотири рази (!) випередив Тимошенко.
Тож оті 3% переваги донецького кандидата можна сміливо записати в угорський актив, який, чесно кажучи, важко зрозуміти з геополітичних міркувань. Адже закарпатські угорці, певно, хотіли б опинитися в Європейському Союзі якнайшвидше, аби бути ближчими до своїх братів в Угорщині. Президент Янукович навряд чи в цьому їм допоможе.
Проте прихильникам «синіх» зарано святкувати перемогу на Закарпатті. Свій можливий ресурс у краї вони практично вичерпали. Ті ж 29% голосів Віктор Янукович набирав в області навіть у третьому турі минулих президентських виборів. Натомість «помаранчеві» голоси цього разу розпорошилися і в значній мірі припали третій силі — Яценюку та Тігіпко (20%). На відміну від «східняків», закарпатські симпатики цих кандидатів — здебільшого молоді або освічені — в другому турі в більшості віддадуть свої голоси за Тимошенко, яка асоціюється більше з європейським вибором, ніж Янукович. Що вже казати за тих, які голосували за Ющенка, Гриценка чи Тягнибока. Тільки цих 50 тисяч буде достатньо, аби перекрити мінімальну перевагу Януковича в першому турі.
Однак штабу Юлії Тимошенко рано розслаблятися. Якщо мер Ужгорода Сергій Ратушняк уже почав агітувати за неї і свої 14 тисяч голосів покладе в її скарбничку, то свого слова не сказав інший політичний важковаговик краю — Віктор Балога. Досі він відкрито не вступав у виборчу кампанію. Володіючи значними ресурсами в області, Балога здатен втрутитися в доволі ясну картину симпатій краю. І не стільки традиційними методами, як «нетрадиційними». Адже перемога Тимошенко йому особисто навряд чи обіцяє щось приємне.