Згідно з документом, право на пільговий вступ знову отримали призери олімпіад та переможці захистів науково–дослідних робіт Малої академії наук (раніше пільги цим категоріям були скасовані). Щоправда, за умови, що вони вступатимуть на спеціальність, де профільним предметом є дисципліна, з якої вони є призерами. А це означає, що кількість пільговиків не зменшиться. Ще одне важливе нововведення — університетам дозволили встановлювати квоти на прийом пільговиків. Але вона має становити не менше 25 відсотків обсягу державного замовлення.
Нагадаємо, що цьогоріч пільговики мають подавати оригінали документів лише в один ВНЗ, який їх гарантовано зарахує на перший курс. У випадку подачі документів у кілька навчальних закладів там їх можуть зарахувати тільки на загальних підставах.
Тому майбутній випускник Тарас Романчук, який має «чорнобильську» пільгу, дуже збентежений ухваленим нововведенням. «Уявляю, що буде творитися в приймальних комісіях, — поділився він з «УМ». — Це ж аби потрапити в ті 25 відсотків, мабуть, доведеться займати чергу ще звечора. Бо якщо таких, як я, виявиться більше, це ж буде ціле змагання на першість подачі документів!»
В університетах теж не в захваті від новозатверджених доповнень. Адже вони все одно не вирішують проблеми. «Буде ще гірше, ніж було досі, — переконаний ректор Національного університету «Острозька академія» Ігор Пасічник. — По–перше, дозволили за пільгами вступати переможцям МАН. Відтак кількість пільговиків збільшилася. По–друге, пільговики не підуть у будь–який слабенький виш, а знову виберуть найпрестижніші університети, такі як «Могилянка», Національний університет імені Тараса Шевченка, Острозька академія, Львівський університет... І ми вже зараз готуємося до того, що 25 відсотків абітурієнтів наберемо і майже стільки ж відрахуємо. Чому? Тому що, як правило, пільговики — це студенти, які мають надзвичайно низький рейтинг». Як буде здійснюватися набір тих 25 відсотків — за окремим конкурсом чи за принципом, хто перший устигне подати документи, цікавлюся в Ігоря Пасічника. «Ще не думали над тим, який буде механізм зарахування, але гадаю, що коли ми наберемо необхідну кількість пільговиків, то вивісимо оголошення, що набір припинено, і все», — каже ректор Острозької академії.
У приймальній комісії одного зі столичних університетів «УМ» анонімно повідомили, що теж не надто раді цьому «кабальному нововведенню». Адже абітурієнт, який приніс документи, але вже не потрапляє у 25–відсоткову квоту, намагатиметься сісти бодай у якийсь вагон університетського поїзда, тобто піде на менш престижну спеціальність, аби тільки не залишитися «за бортом». Відтак ВНЗ все одно набере ту кількість пільговиків, яку мав би набрати без квотування. Одначе представницю вишу найбільше бентежить, як і колегу з Острога, не стільки кількість дітей із пільгами, скільки нерідко низький рівень знань, який вони показують під час навчання. А це заважає ВНЗ відібрати справді здібних студентів.