Важко бути кандидатом на посаді

12.01.2010

Виборча кампанія в Україні проходить загалом спокійно. Про це йдеться у звіті моніторингової місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ. Спостерігачі ОБСЄ відзначають, що виняток становлять кілька випадків: три випадки підпалу, одне проникнення до офісу та крадіжка матеріалів.

Місія ОБСЄ назвала роботу Центрвиборчкому ефективною. При цьому звернула увагу на негативну практику закритих засідань комісії, на яких розглядаються важливі для суспільства питання, повідомив «Голос Америки».

Найбільше ж перепало кандидатам у президенти. Зокрема, спостерігачі зауважили випадки підкупу виборців. Ідеться про «ймовірну роздачу сертифікатів на володіння землею, а також надання безкоштовних послуг різного роду з метою залучення виборців на бік того чи іншого кандидата». Як відомо, «тим чи іншим кандидатом» є Прем’єр–міністр Юлія Тимошенко.

За висновками спостерігачів, деякі кандидати, займаючи офіційні посади і маючи доступ до бюджетних коштів, «ймовірно поєднують свою офіційну роботу з проведенням власних перед­виборчих кампаній за рахунок платників податків». «Ті кандидати, які знаходяться на офіційних постах, іноді переходять дозволену законом межу. Вони можуть поїхати на офіційний захід, а другу половину дня присвятити своїй передвиборчій кампанії», — заявила голова місії спостерігачів Хайді Тальявіні. За її словами, це спостерігається «з усіма трьома кандидатами на офіційних позиціях». Очевидно, маються на увазі Президент, Прем’єр–міністр, Голова Верховної Ради.

Окремий наголос спостерігачі зробили на роботі засобів масової інформації. Згідно з висновками, деякі кандидати намагаються чинити тиск на українські ЗМІ. «Не всі кандидати отримують доступ до ЗМІ однаковою мірою. У деяких кандидатів є угода або усна домовленість із тим чи іншим мовником, відповідно до якої їм наданий більший доступ до ефіру, ніж іншим», — відзначила пані Тальявіні. За її словами, виборчі кампанії кандидатів висвітлюються на деяких каналах у більш позитивному ключі. Наприклад, на «Інтері» 98% інформації про кампанію Януковича були позитивними, тоді як негативних — жодного відсотка.

Окрім того, місія ОБСЄ звернула увагу на те, що кошти на підготовку виборів на місцях на 2009 рік були виділені з запізненням на два місяці.

 

А ТИМ ЧАСОМ...

Центральна виборча комісія винесла попередження кандидату в президенти Віктору Ющенку. «Жовту картку» було показано за використання ефірного часу на Першому Національному, відведеного для висвітлення діяльності як чинного Президента, для передвиборчої агітації. Рішення було ухвалене на засіданні ЦВК у суботу, повідомила агенція «Інтерфакс–Україна».

Натомість представник Ющенка Ксенія Ляпіна повідомила, що рішення ЦВК буде оскаржене в суді.