...Випускниця біологічного факультету одного з донецьких університетів Ганна Степашова ще в школі вирішила стати екологом. Тому й обрала таку потрібну сьогодні спеціальність. Одначе, коли дійшла черга до працевлаштування, з’ясувалося, що не такі вже й потрібні країні та рідному місту екологи. Адже дівчина обійшла майже всі екологічні організації міста. І безрезультатно.
«На жаль, роботодавці вимагають досвід роботи не менше трьох років, — розповідає Ганна, з якою ми познайомилися в міському центрі зайнятості. — У мене його, звичайно ж, немає, а тому й отримувала відмову. Загалом, довелося змиритися з такою ситуацією. Правда, можна було б влаштуватися вчителем, але це не моє. Нині працюю продавцемконсультантом в одному з магазинів. Хотілося б, звичайно, знайти роботу за фахом, тобто працювати екологом. До речі, я єдина з класу вирішила вступати на біофак. На той час особливих проблем, як зараз, із працевлаштуванням не було. На сьогодні чимало моїх однокурсників працюють не за фахом. Якщо не знайду нічого підходящого, доведеться перевчитися на фінансиста».
«Якби знала, що будуть проблеми в пошуку роботи, — розповідає друга моя співрозмовниця, випускниця ВНЗ туристичного профілю Вікторія Сафронова, — то, очевидно, прийняла б якесь інше рішення. Звичайно, коли вступала до вишу, професія — менеджер готельноресторанного та туристичного бізнесу — звучала заманливо. Але тепер, виявляється, не до романтики. Ось уже вдесяте приходжу в центр зайнятості, і поки що безрезультатно. Добре, що хоч допомогу виплачують. Минулого тижня мені запропонували роботу, але, на жаль, вакансія виявилася зайнята».
Не дивно, що сьогодні не надто комфортно почуваються і старшокурсники вишів, завтрашні випускники. Одна з них — Наталя. Вона завершує навчання в одній із донецьких філій столичного ВНЗ. Дівчина розповідає, що з її майбутньою професією — менеджер готельноресторанного та туристичного бізнесу — непросто знайти роботу. Нині готелям і ресторанам більше потрібні офіціанти, ніж кваліфіковані фахівці з вищою освітою. Тож донеччанка за «п’ять хвилин» до отримання диплома вже прийняла рішення перевчатися на юриста.
Однак уся біда в тому, що в нинішніх умовах економічної кризи навряд чи можна без проблем знайти роботу, навіть маючи професію фінансиста або юриста — про що мріють нинішні екологи і менеджери турбізнесу. «Нині студенти обирають модні спеціальності, серед яких — економісти, юристи тощо, — зазначає ректор Донецького університету економіки та права Яків Берсуцький. — І держава продовжує виділяти бюджетні місця на спеціальності, яких і так уже достатньо. Приміром, якщо кожен виш буде випускати до тисячі економістів на рік, то лише 250 із них зможуть знайти роботу, а іншим 750 доведеться оббивати пороги центрів зайнятості».