Час готуватися до кращого

29.12.2009

Наступний рік, як передбачають сьогодні економісти, не принесе особливих новин для тих, хто розмірковує, як правильно заощадити свої статки та коли варто розпочинати власний бізнес. Але хоча економічна криза й триватиме, перші прогнози назагал виглядають доволі оптимістично. Щоправда, всі наведені тут сценарії розвитку подій ґрунтуються на статусі–кво вітчизняної економіки, і будь–які коливання можуть змінити розвиток ситуації.

 

Забудьте дорогу до обмінника?

Як це не дивно, у фінансовій системі України зберігається надлишок іноземної валюти. Якщо порівняно недавно її бракувало, і НБУ, виходячи на торги, купував, рятуючи від знецінення, гривню — то нині він купує долар. Тому що охочих придбати «вічнозелений» стає щоразу менше. Банкіри скаржаться: якщо раніше можна було за годину без жодних проблем продати на міжбанківській біржі 30 млн. доларів, то тепер за цілий день знайти покупців і на п’ять мільйонів вдається не завжди.

Звідси висновок: вартість долара, принаймні у перші місяці 2010 року, збережеться на рівні близько восьми гривень. Тож переводити сьогодні національну валюту в іноземну експерти не радять. Тим паче в долар, який сьогодні втрачає вагу щодо євро та інших головних валют.

Надалі приплив долара до України, на думку експертів, продовжиться. Джерела: іноземні інвестиції під «Євро–2012» та передвиборчі кошти, які зазвичай надходять до нас у вигляді валюти. Експерти навіть прогнозують: якби Нацбанк не викуповував так активно «бакс» на міжбанку, то валютний курс нині становив би не 7,9, а щонайбільше 7,6 гривні за долар. Рідну гривню також може підтримати ...надмірна стабільність на зовнішніх фінансових ринках. Така стабільність означатиме, що прибутковість для інвесторів суттєво зменшиться (за прогнозами, до 0,1%), і тоді вони вкладатимуть кошти у так звані недооцінені валюти. Наша гривня серед них — на одному з чільних місць.

Утім процес зміцнення гривні має і свої підводні камені. Перший із них, як не дивно, також стосується виборів. На думку аналітиків, після перемоги на президентських виборах одного з кандидатів бізнесмени, що підтримували його опонента, намагатимуться вивести з країни свій капітал. З іншого боку, є ризик, що стагнація виробництва змусить керівництво держави ввімкнути друкарський станок та друкувати гривню для підтримки економіки. Подібним чином, як прогнозують банкіри, може діяти недосвідчений і так званий «технічний» керівник НБУ, що може прийти на зміну нинішньому очільнику фінрегулятора. Якщо це трапиться, надлишок доларів в Україні знову перетвориться у їх дефіцит — з відповідним реагуванням курсу.

По кредити приходьте навесні. З депозитами — також...

Банківська система країни починає оживати. За словами керівника інформаційно–аналітичного центру «Форекса» Миколи Івченка, цей сектор, на відміну від цьогорічних збитків, отримає прибуток — близько 5 млрд. гривень. Причому «точкою ренесансу» стане період весна — літо. Саме у ці місяці аналітики прогнозують гривневі надходження на банківські рахунки. Приплив коштів в іноземній валюті впродовж перших півроку також прогнозується стабільний: по 300—350 мільйонів доларів щомісяця. Нині, нагадаємо, українці забрали з банків валюту і несуть туди тільки гривню, але в дуже обмежених кількостях. Таким чином, банківська система матиме всі шанси відновити повноцінну роботу і бути не лише гаманцем для довірливих громадян, а й видавати кредити, заробляючи собі прибуток та підтримуючи на плаву економіку.

Як прогнозують експерти, повноцінне кредитування в українських банках відновиться з весни 2010 року. І розвиватиметься доволі стрімко — що різко контрастуватиме із занепадом нинішнього року. Якщо, скажімо, кредитний портфель у національній валюті цьогоріч зменшився на 15%, то наступного року він зросте на 25—30 відсотків. Приблизно на таку ж суму зросте кредитування юридичних осіб: промисловості, торгівлі, транспорту, сільського господарства.

Проблема, яка здатна зіпсувати цю райдужну картину, — великий відсоток так званих проблемних кредитів. Сьогодні їхня кількість зростає, хоча становить зовсім не трагічні 8,75% від усього банківського портфелю. Тобто з проблемами неповернення можуть зіткнутися лише певні банки, які вели надто ризикову кредитну політику. Всі решта вже з кінця наступного року відчують, що проблема проблемних кредитів пішла на спад.

 

МАЛЕНЬКА ТАЄМНИЦЯ
Хочете валютний кредит? Усупереч закону?!! Жодних проблем!

Як і прогнозували аналітики, вітчизняні фінансисти швидко навчаться обходити закон про заборону валютного кредитування. Сьогодні у більшості банків клієнтам пропонують так званий «умовний долар». Схема є такою: кредит видають у гривні, але у договорі міститься маленький і непомітний пунктик — якщо змінюється валютний курс, то пропорційно змінюється і сума боргу...