У недалекому минулому державне багатопрофільне геологічне підприємство «Укрвуглегеологія», що в Донецьку, виконувало чималі обсяги геологорозвідувальних та інших робіт. Причому не тільки на території України, а й у таких країнах, як Південна Корея, Іран тощо. Але тоді в «Укрвуглегеології» працювало понад 7 тисяч осіб і налічувалося 10 експедицій, що базувалися в декількох містах Донбасу. Нині ж на підприємстві залишилося всього 230 працівників і три експедиції. До речі, останні на сьогодні практично ніякої роботи не виконують, і на їхній території реально зустріти хіба що керівника, бухгалтера та сторожа...
— Ми весь час належали Мінвуглепрому, який до 1999 року був замовником і розпорядником бюджетних коштів на геологорозвідувальні роботи, — розповідає заступник генерального директора з економіки «Укрвуглегеології» Валентин Задворний. — Але пізніше вищезазначені функцій були передані Мінприроди, що також сприяло нашому занепаду. Скажімо, до 2000 року ми мали обсяги держзамовлення на рівні 12–13 мільйонів на рік. Сьогодні ж всього 1,6 мільйона, з яких поки що вдалося отримати всього–на–всього 35 відсотків.
Щоб вижити, геологи зробили акцент на самостійне укладання договорів із підприємствами вугільної промисловості. Скажімо, на донецькій шахті ім. Засядька було пробурено дегазаційні свердловини, на інших — технічні. На жаль, гірники, які теж відчувають фінансові проблеми, не поспішають вчасно розрахуватися з геологами. У результаті останні, замість підрахунку за виконаний обсяг робіт доходів, «розбагатіли» списком боржників. Звернення ж «Укрвуглегеології» до суду практично ніякого результату не дало через те, що закон забороняє будь–які примусові дії стосовно вугільних підприємств із метою збереження їхньої стабільності. І ось сьогодні керівництву «Укрвуглегеології» залишилося тільки одне — відвідувати вугільних «генералів» і розповідати про те, що геологи сидять без зарплати, що з підприємства йдуть фахівці, сподіваючись на співчуття з боку керівників вугільних підприємств–боржників.
В «Укрвуглегеології» кажуть, що Мінвуглепрому геологи галузі потрібні, тому в майбутньому зроблять усе можливе, щоб знову повернути собі функції розпорядника бюджетних коштів. Правда, геологи не надто вірять у те, що це відбудеться найближчим часом. У свою чергу, вони виношують ідею про структурні перетворення підприємства, які повинні їм допомогти вижити. А тим часом у зв’язку з чотиримісячною заборгованістю із зарплати працівникам майно підприємства «Укрвуглегеологія» запропоновано до продажу. Продаються приміщення, котельні, соціальна сфера і навіть установки для буріння.