Щедрість із порожньої кишені

24.12.2009
Щедрість із порожньої кишені

Очільникам міністерств охорони здоров’я, фінансів та економіки (на фото — зліва направо) нелегко пояснити, де вони планують узяти гроші на урядові проекти. (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)

Люди, котрі часто бувають на зустрічах із нинішнім Прем’єр–міністром, знають: Юлія Тимошенко дуже не любить, коли журналісти повторюють їй питання. Тобто якщо Прем’єрка ухилилася від відповіді й почала говорити про інше, а не про те, що питають, то нагадувати їй суть проблеми — значить неабияк роздратувати людину. Показовий конфуз за участі Юлії Володимирівни і преси трапився на вчорашньому засіданні уряду.

 

Юлія Володимирівна і журналісти

Питання на перший погляд виглядало напрочуд невинно: чи буде вона — у випадку обрання президентом України — підтримувати входження нашої дер­жави до Єдиного економічного простору, який ініціює Росія. Замість короткої репліки присутні почули довгий монолог на тему євроінтеграційних прагнень пані Тимошенко. «А як же ЄЕП?» — невгавала журналістка, сама, мабуть, не здогадуючись, що наступає на один із замаскованих мозолів політика. «Ці речі несумісні...» — тихенько і так, що одразу навіть важко було збагнути, звідки йде звук, прошепотіла Юлія Тимошенко, опустивши очі донизу і похитуючи головою.

Право наступного запитання її прес–секретар, як і обіцяла, надала журналістці «5–го каналу». Але Юлія Володимирівна, очевидно, вирішила, що сьогодні з неї досить! І коли репортерка підійшла до мікрофона, Прем’єр–міністр устала і несподівано показала присутнім свою спину — разом із розкішною кремовою сукнею та застібкою–блискавкою — і, ні на кого не дивлячись, поспішила до виходу. Вже там, у дверях, коли охоронець закривав за нею двері, очільник Кабміну попрощалася з присутніми...

«Надрівці», займайте чергу в «Родоводі»!..

Головною новиною вчорашнього урядового засідання стала передача пасивів збанкрутілого банку «Надра» новоспеченій державній фінустанові — «Родовідбанку». Уряд таким чином фактично повторив свій крок, коли «Родоводу» були передані платежі «Укрпромбанку». Тож тепер кожен вкладник банку «Надра» може звернутися до банку «Родовід» і вимагати повернення своїх коштів.

Експерти до останнього не вірили, що Кабмін погодиться на передачу туди ж і «Надрів», оскільки ця фінустанова є набагато більшою і набагато проблемнішою. Втім, рішучості Юлії Володимирівні, як відомо, не позичати. «Щоб до кінця цього року, а точніше, на Новий рік, люди мали можливість отримати свої вклади», — Прем’єрка ошелешила присутніх стахановськими темпами роботи урядової команди.

Утім пояснення виконувача обов’язків міністра фінансів Ігоря Уманського частково знівелювали пафос Прем’єрки. «До Нового року ми, можливо, почнемо виплачувати», — невпевнено пояснив він у кулуарах Кабміну. За підрахунками урядовця, процес передачі документів — депозитів, карткових рахунків тощо — з «Надр» до «Родоводу» у кращому випадку триватиме сім—десять днів. «І то якщо не буде саботажу з боку банківських працівників», — Ігор Іванович за час роботи з Юлією Тимошенко чудово вивчив стилістику промов свого шефа. І натякнув, що саботаж, імовірно, таки буде мати місце. За його словами, щоб розплатитися із вкладниками банку, потрібно 6,5 млрд. гривень, які використають на докапіталізацію «Родоводу». Гроші передбачають узяти ... із дер­жавного бюджету, який станом на сьогодні практично пустий, а також передати майно та активи банку «Надра». «У бюджеті на цей рік на докапіталізацію дер­жавних банків передбачено 44 млрд. гривень», — видав бажане за дійсне в. о. міністра фінансів, але не сказав жодного слова про реальну бюджетну «дірку».

...але не дуже поспішайте

Ігор Уманський у дуже м’якій формі застеріг надмірно оптимістичних своїх співгромадян, які вважають, що заморожені «надрівські» депозити вже у їхніх кишенях. «Люди втомилися чекати, але не варто звертатися за грішми просто вже, аби не створювати черг і заважати ні собі, ні працівникам банку», — сказав фактичний очільник Мінфіну і нагадав про сумний досвід вкладників «Укрпромбанку», які також створювали ажіотаж. Мовляв, вкладників інформуватимуть через веб–сайти банків та надсилатимуть есемески.

Нагадаємо, що «Родовід–банк» досі не розплатився з боргами вкладників «Укрпромбанку»: свої кревні отримала назад тільки дуже незначна кількість громадян. «Грошей у банку або немає, або дуже мало. Як наслідок, договори вкладів рекомендують продовжувати на термін від шести місяців, у надії, що в 2010 році буде легше», — відзначається в прес–релізі «Фінансової компанії «Кредит–Центр». Більшість вкладників «Укрпромбанку» зіткнулися із серйозними обмеженнями, про які мовчать і Прем’єр–міністр, і тимчасовий адміністратор банку. Якими ж будуть обмеження для вкладників «Надра–банку», яких є значно більше і сума боргів також є більшою — 7,2 млрд. гривень, влада воліє не говорити. На думку експертів, тяганина з «надрівськими» депозитами триватиме ще довго, а уряд повертається до цього питання саме зараз, напередодні виборів, винятково з політичних міркувань.

Ніби на підтвердження цих слів на підсумковій прес–конференції Юлія Тимошенко звинуватила у банкрутстві банку «Надра» свого опонента на виборах Віктора Януковича та членів його команди.

Гроші візьмемо в іншому місці!

Чергового траншу кредиту МВФ до кінця року не буде: незважаючи на обіцянки Юлії Тимошенко. Цю сумну істину, яку вже давно знала вся країна, вчора визнали й урядовці. Візит урядової делегації до Вашингтона позитивних звісток не приніс. «Необхідно буде внести зміни до меморандуму між урядом і Фондом. Адже ми таки відступили від угоди», — зізнався керівник урядової делегації Ігор Уманський. Позики на суму два мільярди доларів, яку Прем’єрка свого часу анонсувала як дивіденди МВФ (і чим неабияк розсмішила закордонних фінансистів і дипломатів. Адже Міжнародний валютний фонд не є комерційною організацією і тому не може виплачувати жодних дивідендів. — Авт.) не буде також.

Головне завдання урядовців, аби кошти надійшли до нас хоча б у лютому — показати, як країна входитиме у новий рік без бюджету, за так званою 46–ю статтею. Працівники Мінфіну пояснювали закордонним кредиторам принцип її дії: кожного місяця країна отримуватиме на свої потреби одну дванадцяту від загальних витрат у 2009 році. «Цей механізм існує, але, на щастя, ніколи не працював», — важко зітхнув Ігор Уманський, якому довелося констатувати неприємну річ: усі уряди, що працювали в незалежній Україні, правдами–неправдами, але таки ухвалювали до 12–ї години 31 грудня компромісний варіант бюджету. Цього не зміг зробити лише уряд Юлії Тимошенко.

«Ця ситуація буде на совісті керівників тих парламентських фракцій, які не голосували за бюджет!» — Юлія Володимирівна традиційно відкинула від себе всі звинувачення, перекладаючи їх на плечі й опозиціонерів, і членів урядової коаліції, яку вона ж сама (!!!) очолює.

Тож місія Міжнародного валютного фонду прибуде до нашої країни не раніше Різдва. На питання, звідки ж уряд таки візьме кошти для своїх амбіційних програм, спочатку Ігор Уманський, а потім і сама Юлія Тимошенко таємниче заявили: окрім кредиту МВФ, існують також інші структури, котрі дають гроші. Але назвати їх відмовилися. Мовляв, нехай це буде приємним сюрпризом для країни.

 

А ТИМ ЧАСОМ...

Час «Еліти» настав!..

Несподівано для всіх Юлія Володимирівна напередодні виборів згадала і про давно забуту аферу з компанією «Еліта–центр», внаслідок якої дві тисячі киян позбулися коштів на 80 мільйонів докризових доларів. «Ми заслухали сьогодні представників силових структур, на жаль, окрім, Генеральної прокуратури, які нам не підконтрольні», — сказала Прем’єрка і пообіцяла невдовзі ухвалити спеціальний законопроект, який зобов’яже (?!!) київську владу надати всім постраждалим житло. А кошти для його добудови візьмуть із арештованого майна власників «Еліти». Скільки ж саме вилучено цього майна, на яку суму і головне — скільки квартир нині можна збудувати за ці кошти, Юлія Володимирівна вирішила не уточнювати.

 

ДО РЕЧІ

Хороший виборчком — ситий виборчком!

Попри цілковиту невизначеність із фінансовими справами, урядовці обіцяють повністю профінансувати потреби Центральної виборчої комісії. Для цього, мовляв, не потрібно затверджувати держбюджет на 2010 рік, а достатньо буде пред’явити платіжні доручення ЦВК. І Мінфін одразу ж перерахує 900 мільйонів гривень: для роботи впродовж січня і лютого.