«Мікрорайон» Києва Козин (а фактично — заміська територія) не є надто відомим. Проте територія Козинської селищної ради стала не тільки місцем елітної забудови, а й місцем відпочинку городян. Але віднедавна декому забракло місця, і заказник «Козинський», що розташований на цій території, став привабливою можливістю розширення зони забудови і, напевне, способом особистого збагачення. Тож нині там засипають русла річок, що є місцем нерестилища дніпровських риб, захоплюють землі, знищують як ландшафт, так і представникiв флори та фауни, які входять до Червоної книги України.
І це при тому, що ще в 1994 році Указом Президента України було створено цілу низку об'єктів природоохоронного фонду, і серед них — ландшафтний заказник «Козинський». Очевидно, що вже тоді фахівці зрозуміли складність екологічної ситуації навколо Києва. Згідно із законодавством України, заказники й інші об'єкти природо-охоронного фонду, за винятком заповідників та національних парків, повинні використовуватися в оздоровчих та рекреаційних цілях. Рекреаційне використання передбачає створення зон відпочинку, застосування туристичних маршрутів, адаптацію можливостей природного фонду під потреби аматорського спорту тощо.
Але схоже на те, що у нової влади Козина свої погляди на екологію та ландшафтний заказник. Голова Козинської селищної ради — Валентина Іванівна Горобець — прийшла до свого обрання під гаслом забезпечення мешканців села ділянками під забудову. В результаті нещодавно було написано відповідного листа на ім'я Президента про скорочення заказника більш ніж на 100 гектарів та про передачу цих земель мешканцям. Правда, як показує досвід, на елітних ділянках, як правило, будуються не мешканці Козина, а «населення» Печерських пагорбів Києва.
Якщо врахувати, що одна сотка в Козині коштує не менше тисячі доларів (а подекуди вартість доходить і до трьох тисяч), то загальну ціну такої ініціативи прорахувати не складно. Втім, як і те, що за благими намірами Валентини Іванівни пiклування про екологію аж ніяк не стоїть. Тож стурбована громадськість сподівається, що результатами перевірки з боку Генпрокуратури (яка зараз здійснюється у Козині) стане об'єктивний аналіз ситуації, а не поява нових котеджів на місці заказника.
Таїсія ПІДМОГИЛЬНА,
колишній головний ревізор Мінекобезпеки України,
пенсіонерка державної служби.