Цьогоріч вона має низку особливостей. Адже призов відбувається в умовах поступового переходу від змішаної системи комплектування військ до комплектування їх винятково на професійній (контрактній) основі, до чого так прагне українське військо.
Як розповів учора на брифінгу виконуючий обов'язки начальника Головного організаційного управління Генштабу Збройних сил Євген Шелест, головним сюрпризом для тих, хто не бажає йти до армії, є суттєве скорочення обсягів весняного призову. Впродовж квітня-травня на строкову військову службу буде призвано близько 36 тисяч чоловік (тоді як восени 2003 року кирзяки взула 41 тисяча рекрутів). У Міноборони це пов'язують із проведенням заходів реформування і скорочення чисельності Збройних сил, тобто на зміну призовникам поступово повинні прийти контрактники.
Але не слід забувати (це визнають і самі військові), що останні роки незадовільний стан здоров'я і низький загальноосвітній рівень призовників залишають бажати кращого і, до того ж не мають тенденцій до покращення найближчим часом.
Загострення цієї проблеми, можливо, спричинить і передбачені з 2005 року зменшення термінів проходження строкової військової служби до 12 місяців. Адже обсяги призову деякий час не зменшуватимуться, тоді як ротацію військовослужбовців доведеться проводити у півтора раза частіше. І де, скажіть, набрати здорових і освічених рекрутів? Адже сучасна молодь вважає роки в армії згаяним часом, і «закосити» їм дієво допомагає ціла низка змін та поправок чинного законодавства, що суттєво збільшили перелік категорій громадян, які звільняються від призову.
За рік з «духів» у «дембелі» — про таке наші батьки навіть не мріяли! Але все це буде через рік. А поки що призовні комісії працюють до 31 травня, а відправка молодого поповнення у військові частини почнеться одразу після Великодня (з 12 квітня) і триватиме до 24 травня для Збройних сил і до 28 травня — для інших військових формувань.
На все передбачають виділити понад 3 мільйони гривень (військове відомство вже виділило близько 2 мільйонів). Решта коштів надійде на рахунки облвійськкомісаріатів протягом квітня.
Генерал-майор Євген Шелест також зазначив, що реформування зачепить і військові комісаріати. І це, в першу чергу, зумовлено тим, що протягом останнього десятиріччя мобілізаційне та призовне навантаження зменшилося майже вдвічі — до 80 тисяч чоловік. А отже, доведеться підкоригувати і штат військкоматів, чим займатиметься спеціальна робоча група, яку наразі створюють при Генштабі Збройних сил.
Призов призовом, а як же справи з контрактом? Статистика свідчить, що лише минулоріч чисельність таких військовослужбовців збільшилася на 5,8 тисячі чоловік, а загалом у нашому війську служать за контрактом 42 тисячі вояків (29 відсотків від штатної чисельності сержантів і солдатів).
За даними прес-служби Міноборони, завдяки вирішенню низки проблемних питань у 2003 р. вдалося поліпшити умови проходження контрактниками військової служби. А це — і збільшення рівня грошового забезпечення, і забезпечення їх службовим житлом (як доказ — переобладнання під гуртожитки трьох казарм на 509 осіб у військових частинах Житомирського, Бердичівського і Білоцерківського гарнізонів). У цьому році планують переобладнати ще вісім казарм на 1100 чоловік.
Усе начебто добре. Тоді зовсім не зрозумілим є існування суттєвих проблем, які окреслив Євген Шелест. А це і низьке матеріальне забезпечення контрактників, відсутність житла, незадовільні побутові умови, що нерідко спричиняє дострокове припинення контракту.
Так, поліпшити-підвищити вдалося, але це поки що не вирішило кола проблем, що стосуються армії взагалі. Відбувається реформування? Можливо. Та чомусь здається, що наша армія стане професійною не дуже скоро, а тим більше — високопрофесійною. Воно ж бо зрозуміло — не все одразу... От і Міноборони зробило черговий крок до мети — вже підготовлено проект урядової постанови, яка забезпечить контрактників безкоштовним харчуванням під час виконання ними завдань бойової підготовки у навчальних центрах і на полігонах, у ході польових навчань і тренувань поза пунктами постійної дислокації.