Важите 100 кілограмів? Маєте пити щодня п’ять літрів рідини!
— Борисе Глібовичу, що ви можете порадити для профілактики грипу тим українцям, які не влилися в епідпроцес?
— У першу чергу — масковий режим. Маска захищає від зараження навіть краще ніж вакцина. Звісно, якщо ви будете правильно використовувати цей засіб: змінювати через кожні 3–4 години носіння, щодня прати, добре прасувати (щоб спалити вірусні та бактеріальні частки, які могли затриматися в пов’язці). Прийшли додому — зробіть корисну процедуру для носа. Треба скрутити з марлі турунди, занурити їх у 3–5% розчин морської солі, засунути в ніс і лягти на спину. Вдих треба робити через ніс, тоді розчин нагрівається, випаровується, йде по всіх носових ходах. Сіль стимулює секрецію слизової — з’являється мокротиння. Тоді слід витягти бинт, прочистити ніс і покласти нові турунди.
— І скільки разів це робити?
— Поки все не вичистите. Ви самі відчуєте. Для профілактики грипу також варто надавати перевагу рослинним продуктам, щоб насичувати організм вітамінами і потроху чистити його за допомогою клітковини. А ще — берегти печінку, бо в нормальному режимі вона очищує організм від бруду, що в нього потрапляє. А під час хвороби цей орган ще й забезпечує вироблення імунітету. Тому введіть у свій раціон насіння розторопші. Це рослина–гепатопротектор, яка підтримує печінку, посилює її здатність фільтрувати кров. Вживати розторопшу треба приблизно впродовж півтора місяця. Почніть зараз, і до зими печінка буде у значно кращому стані. Обов’язково подбайте про водний режим — поступово збільшіть кількість рідини, яку ви вживаєте. Загалом людина має щодоби заливати в себе рідину обсягом 4–5% від ваги власного тіла. Тобто жінка вагою 65 кілограмів має за добу споживати 3 літри рідини, а чоловік вагою 90 кілограмів — 4,5 літра — краще у вигляді соків, компотів, чаю, супів, а не просто води. Яблуко можна з’їсти — там також вода.
— Для профілактики цього достатньо?
— Цілком. Але, якщо хочете, я вам опишу йогівський варіант пози лева в моїй інтерпретації. Треба не висунути язик до рівня пупка і ричати на своє віддзеркалення, а взяти невелику тарілочку, розмазати по ній ложку меду. Для більшого ефекту можна капнути туди соку цибулі, часнику, ефірної олії евкаліпту, чайного дерева...
— Сік алое можна?
— Будь ласка. Кілька крапель соку хріну, часнику, трохи гірчиці — вибирайте, що більше подобається. А тоді — вилизуйте! Коли людина це робить, у неї напружується язик, посилюється прилив крові до горла — підвищується імунітет у «вхідних воротах» інфекції. А мед, проходячи по слизовій, б’є бактерії. Крім того, зникають застійні явища в лімфатичних вузлах, розташованих у цій зоні. А це чудова профілактика фарингітів, назофарингітів, трахеїтів, бронхітів, тонзилітів, навіть аденоїдів та захворювань легеневої системи. Хочеться посилити лікувальний ефект? Розмажте ложку меду не по блюдцю, а по середній, великій тарілці.
— А чи треба полоскати горло відварами трав чи розчином хлорофіліпту?
— Горло — було б непогано, але всі полощують корінні зуби та язик. Далі — виникає блювотний рефлекс, і безпосередньо в горло потрапляють лише окремі крапельки рідини. Тому краще вилизуйте тарілки, бо мед із іншими цілющими компонентами спокійно проходить по всій зоні.
Аспірин, малина і липа «луплять» по нирках
— В усіх пам’ятках для населення лікарі зазначають, що високу температуру при грипі та застуді не можна збивати аспірином. Чому?
— У жодному разі не можна застосовувати не тільки аспірин, а й інші жарознижувальні ліки, і навіть малину, липу та калину! Бо і в ліках, і в рослинах містяться однакові жарознижувальні речовини, які порушують кровопостачання у нирках. Виходить, що наш основний фільтр, який викидає з організму основну масу грипозних токсинів, отримує менше крові. «Пригальмовані» нирки не продукують сечу, і в крові з’являється довгоочікуваний надлишок рідини. Одночасно аспірин та всі його похідні спричиняють прилив крові до шкіри. Зайва рідина попрямувала до потових залоз. Хворий спітнів та охолодився. Усі плескають у долоні: жару немає, деяка частина токсинів вийшла з потом. Ефекту начебто досягнуто.
— І що в цьому поганого?
— Людина відчула тільки тимчасове полегшення. Нирка — більш спеціалізований орган із виділення токсинів, ніж потова залоза. Останньою можна підстрахувати нирку, але ж не замінити. А тут іде заміна сильнішої системи на слабшу. Токсини, зрозуміло, лишаються в крові. Вірус їх постійно виробляє, а видалити їх стає все важче, бо нирки «пригальмовані». Про те, що в організм постійно треба заливати рідину, теж ніхто не думає. Токсини концентруються й починають «лупити» по різних органах — виникають ускладнення. І якщо при легкому перебігу грипу цю інтоксикацію ще можна так–сяк пережити, то при важкому перебігу це стає надто небезпечним.
— Якось дивно чути, що малину також не варто вживати. Але ж малинове варення і липовий чай — найпопулярніші народні ліки при грипі та застуді...
— Так, але народ реагує на що? На зовнішні спецефекти. Вважається, що потогінний ефект — це дуже добре, бо відбувається покращення очистки крові. Але якою ціною?! Тому краще пити просто чай, без липи і малини.
— А чим тоді збивати жар?
— Нічим! Один із факторів стимуляції імунної системи — це висока температура від 38 до 38,5, максимум 39 градусів. При цій температурі на п’яту добу захворювання в людини виробляється власний інтерферон — речовина, яка дуже ефективно нищить патогени. І якщо температура не повзе вище 39, нічого страшного не буде. Це контрольований діапазон. А якщо ми правильно супроводжуємо інфекцію, то вище 39 градусів і не полізе.
— Правильно супроводжувати — це лежати і пити багато води?
— Пити, але не води.
— А чого?
— Теплого компоту, соку, морсу, чаю — краще зеленого, чорного не треба. Потрібна рідина, але з чимось. Просто вода не підходить, тому що організм бере її не так швидко, як нам хотілося б. А при грипі надзвичайно важливий високий темп руху рідини в організмі — тоді токсини постійно вимивають через нирки й виходять разом із потом, а не концентруються в різних органах.
Їсти хочеться? Перехочеться!
— Цікаво, чому організм так мляво реагує на універсальну рідину «без кольору, смаку та запаху»?
— Бо циркуляція по судинах — дуже енергоємний процес. Довжина судинного русла однієї людини (враховуючи всі артерії, вени, капілярчики) становить 100 тисяч кілометрів. Щоб проштовхнути туди воду, треба добре постаратися. І щоб виштовхнути рідину через нирки, теж слід витратити енергію. Так от, вода для цього процесу нічого, крім самої себе, не несе — жодної калорії, жодної поживної речовини. Сама по собі не дуже подразнює шлунок. А якщо ми беремо чай, узвари, соки, компоти, можемо якесь варення розбовкати в теплій воді, рідина швидко потрапляє за призначенням. У всіх фруктах є органічні кислоти, які подразнюють шлунок. Речовини сигналізують: «Ми вже тут, починай працювати». І шлунок відразу ж береться за роботу. Крім того, у фруктах містяться вуглеводи, низка вітамінів, мікроелементів, які дають організму енергію для проштовхування рідини по судинах. А для максимального полегшення процесу рідина не повинна бути ні холодною, ні надто гарячою, а мати температуру тіла — близько 40 градусів. Якщо хворий буде пити сік із холодильника або щойно заварений чай, організм усе одно буде витрачати енергію і час на підігрів чи охолодження, хочемо ми або не хочемо.
— Із напоями зрозуміло. А що з їжею? Чи існує перелік продуктів, які сприяють швидшому одужанню пацієнта? Манна каша, наприклад?
— Я б не радив хворому на грип харчуватися чимось іншим, крім соків, компотів, чаїв, максимум киселів. Грип і їжа — речі несумісні. Має бути чітка послідовність — закінчився грип, тоді пішла їжа.
— Це серйозно?! Хворому, бува, і картоплі, і борщу з салом хочеться. А деякі лікарі взагалі кажуть, ніби хворому на грип обов’язково слід їсти м’ясо, щоб організм мав із чого «ліпити» білкові імунні клітини.
— Їсти хочеться — перехочеться. Сьогодні всі борються з зайвою вагою, ось вам і нагода схуднути за ті п’ять днів, що триває грип. У крайньому разі можна ввести в раціон фрукти, овочі, якісь салатики на олії (без майонезу і ковбаси!), які швидко «вискакують» зі шлунка в кишечник. Тільки не м’ясо, якщо ви не ворог своєму здоров’ю. Бо коли людина поїсть каші, макаронів, а в найгіршому випадку — котлет та ковбаси, деякий час у шлунку стоятиме «пробка», що не пропускає рідину. Механізм простий. Шлунок — це мішок. Щось туди потрапило — шлунок розтягнувся. Але він не скорочується рівномірно з усіх боків. По стінках «мішка» пішла перистальтична хвиля, і та маса, що була біля стінок, переноситься в дванадцятипалу кишку. Уся їжа, яка приходить пізніше, лягає в центр того, що прийшло раніше. Вода крізь цю масу не просочується — така механіка. Інакше їжа не могла б «варитися». І поки ця «пробка» не просунеться далі, дорогоцінна волога не зможе потрапити у кров. Причому страва з крупи «заліплює» шлунок на півтори–дві години, а свиняча відбивна — на всі шість. За цей час із організму з потом і диханням випаровується літр–півтора води. Хворий п’є чай та сік чашками, а вгамувати спрагу в нього ніяк не виходить. Рідина чекає своєї черги після м’яса. Температура лізе вгору, кров густішає, токсини майже не виводяться, бо нема з чим, йде загальна інтоксикація організму. Стан погіршується. От і все — тепер «ловіть» ускладнення.
У мене був такий випадок — пацієнтка, хвора на грип, викликала лікаря, коли вже пішла інтоксикація. Приїхав, дав поради. Жінка п’є рідину, процес іде. Стан поліпшився — їй захотілося їсти. От вона й закинула в себе добру порцію вівсяночки. Каша заліпила шлунок на дві години, а далі — заливай води, не заливай, рідина за призначенням не доходить. І хворій упродовж двох годин стало так погано, що мало не здалося. На все життя запам’ятала ту вівсянку...