Позавчора сплив термін переговорів про об’єднання Кіпру, які проходили в швейцарському гірському курорті Бюргенсток. Якби чотири зацікавлені сторони (грецькі та турецькі кіпріоти, i голови урядів Греції і Туреччини) спромоглися досягти компромісу у справі об’єднання поділеного на південну, грецьку, та північну, турецьку, частини острова до опівночі 31 березня, то 1 травня Кіпр вступив би до ЄС як єдина країна, у випадку відсутності компромісу — до ЄС приймають лише його грецьку частину. Майже цілодобові переговори у середу не давали результату. І тоді о 22.30 в дію вступила «важка артилерія» в особі Генерального секретаря ООН Кофі Аннана. Йому буквально за п’ять хвилин до опівночі вдалося вмовити непримиренних противників погодитися провести референдум стосовно прийняття плану об’єднання острова, що його запропонувала ООН, повідомила агенція «Рейтер».
Аннан поставив питання руба: якщо грецькі та турецькі політики розділеного останні 30 років острова не можуть домовитися між собою, то це можуть зробити дві його етнічні спільноти. Генсек ООН повідомив, що референдум про об’єднання острова на засадах плану ООН відбудеться 24 квітня. Якщо греки і турки острова підтримають цей план на референдумі, то Кіпр вступить 1 травня до ЄС об’єднаним, у разі негативного результату референдуму — до ЄС приєднається лише південна грецька частина острова.
План ООН у справі об’єднання Кіпру — це велетенський документ, який викладено на 220 сторінках основних положень та дев’яти тисячах сторінок різноманітних додатків. Об’єднаний Кіпр буде складатися з двох частин, які будуть функціонувати на кшталт швейцарських кантонів. Грецьким кіпріотам надається право повертатися до своїх домівок на турецькій частині острова, з якої їх вигнала турецька армія 1974 року. Федеративна країна матиме єдиного президента із символічними функціями. Крісло президента будуть займати почергово представники грецької і турецької частин острова. До складу сенату входитимуть по 24 представники грецької і турецької спільноти. Найбільш подразливими питаннями залишаються переселення греків до своїх домівок на півночі острова та кількість турецьких колоністів, які можуть залишитися на острові. За 30 років поділу на турецьку частину Кіпру перебралися чимало громадян континентальної Туреччини. Багатьом з них тепер просто нікуди повертатися. Також гостро постає питання перебування турецьких військ у північній частині острова. Планом передбачається, що вони будуть залишатися на острові до часу вступу Туреччини до ЄС.