Добрі наміри заслуговують на схвалення. Проте... Добрі утопічні наміри не заслуговують навіть згадки. Тож, коли Кучма вкупі з Мін'юстом обіцяє компенсувати громадянам шкоду, заподіяну злочином, стає трохи сумно... По-перше, злочинів в Україні трапляється стільки, що жодний державний бюджет не витримає їх матеріального відшкодування. По-друге, уже зараз можна уявити собі, якою буде бюрократична тяганина, викликана доведенням того, що вас, шановні «особи, що постраждали від злочинів», насправді пограбували (або, боронь Боже, згвалтували чи намагалася вбити). По-третє, цікаво, де планує взяти гроші на нову статтю витрат міністр юстиції пан Лавринович, який сам неодноразово перераховував усі «дірки» у фінансуванні, скажімо, системи судочинства чи системи підпорядкованих Мін'юсту державних виконавців? Волюнтаризм, як сказав би герой «Кавказької полонянки»...
Проте наш добрий Президент накидав такий собі проект Указу «Про Концепцію забезпечення захисту законних прав та інтересів осіб, що постраждали від злочинів». «Концептуаліст»-Кучма цим указом обіцяє визначити державну політику у сфері надання допомоги потерпілим, а Олександр Лавринович тим часом наводить статистику, згідно з якою протягом лише минулого року в Україні від злочинів постраждали 352 тисячі осіб. Останні, до речі, оцінюють завдані їм збитки на суму до 100 мільйонів гривень. І хоча, додає міністр, у цивілізованих країнах вже йде відшкодування грошей жертвам насильницьких злочинів, Україна, що також долучилася до Декларації основних принципів правосуддя, у цьому питанні й досі тупцює на місці. Тобто, іншими словами, нікому жодної копійки не відшкодовує.
Тож ініціатори нововведення (Президент плюс Мін'юст) пропонують поступово, у два етапи, запровадити практику закладення у державний бюджет України обсягів відповідних цільових призначень. Перші два роки (з 2004 по 2006) ними заплановано вивчення «світового досвіду з питань захисту прав та інтересів потерпілих», а після 2006-го — розподілення державної копійчини на всіх принижених та ображених. Хотілось би швидше дізнатися, у скільки гривень держава оцінить той чи інший злочин? Приміром, хуліганство, пограбування, збройний напад тощо? З огляду на шестизначну цифру потерпілих за 2003 рік, думається, грошова «сатисфакція» буде доволі «блідою». А втім, поживемо — побачимо.