Знайдемо і покараємо!
«Другого листопада порушено кримінальну справу проти відповідальних працівників Міністерства охорони здоров’я України за фактом халатності та порушення санітарно–епідеміологічного стану», — тимчасом повідомила заступник Генерального прокурора України Тетяна Корнякова. — Ще у квітні Кабмін виділив 50 млн. гривень, які мали піти на закупівлю ліків та відповідного обладнання. Було визначено порядок витрати цих коштів, і міністерству нічого не заважало вже 7 липня, коли були визначені всі процедурні документи, провести відповідні тендери й укласти угоди. Якби це все виконали, в державі не було би такої ситуації, яка є нині».
Натомість, скаржиться Корнякова, посадовці почали зволікати, проводити незрозумілі додаткові тендери, слухання. На філософське питання, чому чиновники так дивно себе поводили, вони відповідатимуть у слідчому управлінні Генпрокуратури. Слідчі мають також і не менш гостре питання до своїх візаві з МОЗу: чому ніхто в нашій державі не довідався, що спалах захворювання в Тернополі розпочався ще 10 жовтня? З якої нагоди місцева влада мовчала понад десять днів?
На допити, як повідомила заступник Генпрокурора, спочатку викликатимуть керівників міністерства. Коло підозрюваних слідчі вже визначили, але таємниця слідства не дозволяє їх оприлюднювати. Після перших осіб МОЗу до будівлі на Різницькій запрошуватимуть дрібнішого чиновника. І найголовніше, що прокурори триматимуть «у рукаві»... додаткові звинувачення для своїх клієнтів. Тобто однією халатністю та порушенням стану міністерські кадри не відбудуться.
Паралельно у регіонах проводитимуть перевірки санітарно–епідеміологічного стану. Під пильне око потраплять сміттєзвалища, зберігання питної води, водогони, оснащення ліжкомісць, наявність ліків та навіть дії органів контролю. «Будемо притягати до відповідальності тих [контролерів], хто не зробив належних висновків», — пояснила Тетяна Корнякова. Окреме поле діяльності прокуратури — аптеки. Як повідомила представник цього відомства, деякі препарати подорожчали у 100 і навіть 300 разів!
Не кожен закон уряд виконуватиме...
Присутніх неабияк цікавило, як уряд планує витратити 1 млрд. гривень на подолання наслідків каліфорнійського грипу, що їх виділила Верховна Рада. Урядовці пояснили, що намагатимуться працювати чесно і купувати ліки тільки у найкращих світових виробників. Але тут свою ложку дьогтю вніс виконувач обов’язків міністра фінансів Ігор Уманський. Чиновник узагалі сумнівається, чи гроші з’являться, оскільки, як відомо, нардепи проголосували, щоб їх узяли не з резервного фонду Кабміну, а з перевищення доходів над видатками Національного банку України. Оскільки через кризу у фінансовій сфері НБУ не отримує колишніх доходів, мільярд може зависнути у повітрі.
Тим часом два міністри — праці та соціальної політики Людмила Денисова, а також — юстиції Микола Оніщук — неприємно здивували всіх українців, хто вже готувався отримувати підвищену соціальну допомогу, як це вирішили народні обранці. Кабмін вирішив поки що не застосовувати норму про підвищення соціальних стандартів. Для цього, мовляв, треба внести певні зміни у бюджет як цього, так і наступного року. На питання, чи не порушує таким чином уряд чинне законодавство, головний правник відповів ухильно: «Не порушує, бо для цього треба передбачити кошти у бюджет. І керівники фракцій (?!) із цим погоджуються».
Юлії Тимошенко міністри так і не дочекалися: одразу після розмови з «губернаторами» за допомогою великого екрана вона відбула в західні регіони України. Тим часом урядовці традиційно мали тільки добрі новини. Так, за даними Держкомстату, доходи держбюджету у січні–жовтні ми знову... перевиконали. Держбюджет зібрав понад 147 млрд. гривень, що на 0,9% перевищує плановий показник. Щоправда, коли доводиться виділяти кошти на найголовніші потреби, виявляється, що казна пуста. А для зарплат бюджетникам Юлія Тимошенко навіть пропонувала збирати добродійні внески.