Аптеки вже штрафують
На брифінгу, присвяченому ситуації зі «свинячим грипом», заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазаришинець з’явився у масці, яку згодом, щоправда, зняв. «Ситуація дуже серйозна», — відразу зазначив він. За оперативними даними МОЗ, сьогодні 255 тисяч людей хворіє на ГРВІ, з них 15 тисяч перебувають у лікарні, і 170 — у відділеннях інтенсивної терапії. «Каліфорнійський» штам грипу підтверджений у 22 людей, скільки ж точно зараз хворих людей в Україні, невідомо, позаяк, згідно з нормами, після того як було знайдено хоч один випадок високопатогенного грипу, всі інші вважаються умовно такими ж. Ростуть і показники смертності. На вчорашній ранок у Львові зареєстровано 29 випадків втрати життя від пневмонії, Тернополі — 14, у Івано–Франківську — 12, у Чернівцях — 5. «Ці цифри поки що не дуже відрізняються від минулорічних показників, однак з огляду на те, яка ситуація в інших країнах, ми не можемо прогнозувати, що буде далі», — сказав пан Лазаришинець. Крім того, «наші» віруси вже відправлено до лабораторії в Лондоні, де визначать, яким чином мутував цей вірус.
Ситуацію з ліками заступник міністра також охарактеризував як дуже складну. Вакцини ще немає, однак зброя проти хвороби є. МОЗ закупило 67 тисяч доз препарату «Таміфлю», це єдині на сьогодні ліки, які дають 99–відсоткову ефективність одужування на ранніх стадіях грипу. Також 60 тисяч доз надійшло від ВООЗ та ще 300 тисяч доз вчора вночі було доставлено літаком зі Швейцарії. «Це приблизно місячний запас. Його вже почали розподіляти, в першу чергу він надійде до уражених регіонів», — сказав Василь Васильович. В міністерстві застерігають, що цей препарат не можна застосовувати для профілактики. Якщо він потрапить до організму перш ніж вірус, може виникнути звикання. Однак зловживати «Таміфлю» не дозволить і гаманець, позаяк вартість однієї упаковки становить близько 300 гривень. Що ж до інших препаратів, то СБУ вже закрила 19 київських аптек, де не було мінімального набору медикаментів, також введено мораторій на підвищення цін на основні засоби боротьби з грипом.
Друга хвиля грипу накриє у січні–лютому
Директор Українського центру грипу Олександр Гриневич вчора скликав «–надцяту» за останній час прес–конференцію, аби вкотре розповісти, з яким вірусом маємо сьогодні справу, заспокоїти та додати оптимізму співвітчизникам. «Мушу ще раз запевнити: немає ніякої чуми, — запевнив пан Гриневич. — У нас є сезонний і пандемічний грип, і ми контролюємо ситуацію. Так, у деяких регіонах, в основному — на заході країни, епідемічний поріг перевищений, але, для прикладу, в Криму, в Кіровоградській, Запорізькій, Сумській, Луганській областях епідемпорогу не досягнуто». Саме в цих областях, за словами директора Центру грипу, необхідно зараз проводити профілактичні щеплення від сезонного грипу. Що ж до областей, уражених епідемією, то в цьому випадку вакцинуватись уже не рекомендують.
Коли завершиться страшна епідемія, експерти бояться прогнозувати, втім, у Мінохорони здоров’я вже знають, коли чекати наступний наступ «свинячого грипу». Друга хвиля захворювань, за словами Олександра Гриневича, припаде на кінець січня — лютий наступного року.
До цього часу вже має з’явитися рятівна вакцина. «У листопаді українці нарешті отримають профілактичну вакцину проти пандемічного грипу російського та канадського виробництва, — сказав пан Гриневич. — Як вони називаються, ми наразі сказати не можемо, — вакцини ще не зареєстровані». До слова, на сьогодні виробництвом профілактичних вакцин від «свинячого грипу» також займається Австрія, Китай та США.
На прес–конференції ще раз запевнили, що надзвичайний стан у країні вводити не будуть. Олександр Гриневич не втрачає оптимізму: «Ми надіємось, що цей період (3 тижні), який виділив уряд, дасть свої результати».
SOS!
«Гаряча» лінія
З будь–яких «грипозних» питань можна проконсультуватися за телефонами «гарячої» лінії. У Міністерстві охорони здоров’я — (044) 200–07–80. Урядова телефонна лінія — 0–800–507–309.