В останні дні по всій Україні тільки й чути про страшний вірус, який косить людей. За неофіційними даними (із джерел «УМ»), свинячий грип, який призводить до блискавичної форми пневмонії, вже дістався до Києва — 20 осіб потрапили до лікарні у важкому стані, один пацієнт помер. Тож питання «чим рятуватися і як запобігти заразі» стало нагальним не лише для мешканців західнихї регіонів, а й для всієї країни. Редакція «УМ» винятком не стала. Більшість журналістів від самого вчорашнього ранку надзвонювала знайомим лікарям, щоб з’ясувати, чим же треба запасатися в аптеці.
«Мій» лікар (він працює завідувачем відділення однієї з київських лікарень) порадив поменше бувати в місцях великого скупчення людей, якщо є можливість, не їздити в громадському транспорті та в жодному разі не переохолоджуватися (особливо це стосується дітей, старих людей та осіб із хронічними захворюваннями). Лікар–інфекціоніст Андрій Кравченко розповів «УМ», що дорослим і дітям щоразу перед виходом на вулицю треба змащувати в носі оксоліновою маззю, щоб уберегти слизову оболонку від ураження вірусною інфекцією. Вірус грипу, натрапивши на захисний жирний шар, не зможе «причепитися» до вразливих клітин органа дихання, і людина уникне зараження. Але спеціаліст наголошує на кількох нюансах. По–перше, зберігати мазь треба в холодильнику, тому її не поносиш із собою в сумці (інакше препарат втратить свої властивості). А по–друге, через кілька годин після застосування залишки мазі обов’язково треба зчистити. Тому що за цей час речовина вбирає з повітря пил, віруси та бактерії, й із захисного бар’єра перетворюється на розсадник патогенів.
А головний дитячий інфекціоніст країни Сергій Крамарєв додав, що дітям і дорослим треба мити руки з милом щогодини або кожні дві години, і щоразу — після відвідування місць великого скупчення людей. Бо вірус може передаватися і через шкіру — достатньо схопитися за поручень, де лишився свіжий вірус, а потім рукою потерти очі або подлубатися в носі. Тому спеціаліст наполегливо рекомендує: упродовж усієї поїздки в транспорті, якщо ви торкаєтеся поручнів, дверей, вікон, інших поверхонь, у жодному разі не чіпайте обличчя, особливо очей, носа, рота — аж поки не вимиєте руки з милом. Цей простий метод дозволяє зменшити ризик інфікування як звичайним, сезонним, так і каліфорнійським грипом.
Також лікарі радять промивати ніс розчином морської солі щоразу після приходу на роботу (після поїздки в транспорті) та після повернення додому. А колезі по роботі, яка виховує маленьку дитину, педіатр порадила бризкати малій у ніс спеціальний спрей на основі морської води. І терміново забрати дитину з садочка та відвезти в село, до бабусі. Медик розповіла, що дитині краще відсидітися подалі від Києва до початку морозів. А тоді вже вірус не становитиме такої загрози — надворі він ставатиме неактивним.
Головний держсанлікар України Олександр Біловол пояснює, що кожному з нас варто застосовувати захисні маски, коли ми збираємося в лікарню, на ринок, у продуктовий магазин і просто спілкуємося з людьми. «Це стосується кожного з нас, — каже пан Біловол. — Ви знаєте, що навколо масок було багато сміху, коли в аеропортах у них зустрічали пасажирів. Але такі засоби дають результат, під час контакту з інфікованою особою можуть упередити інфекцію. Не забувайте, що грип передається переважно повітряно–крапельним шляхом».
Загалом же поради різних лікарів стосовно профілактики грипу можна звести до такої схеми: вживати інфлюцид та афлубін (інший варіант — інфлюцид та анаферон), оксолінку, вітаміни (у першу чергу вітамін С), промивати ніс розчином морської солі, побільше провітрювати приміщення, мити руки з милом і носити захисні маски. Утім коли журналісти «УМ» здійснили невеличкий рейд по аптеках у пошуках цих ліків, то з’ясувалося, що ні масок, ні осколінової мазі, ні специфічних противірусних препаратів у продажу не було.
А ТИМ ЧАСОМ...
Україну поки не ізолюють
Державна санітарна інспекція Польщі відстежує ситуацію з можливою вірусною епідемією в Україні, але на даний момент не бачить підстав для обмеження чи закриття руху на спільному кордоні, повідомляє УНІАН. Утім учора інспекція доручила своїм відділенням у Жешуві та Любліні посилити санітарний контроль у пунктах пропуску на спільному кордоні, а також моніторити поточну ситуацію. Тим часом у пунктах пропуску на західному кордоні України вже запроваджено медогляд усіх, хто в’їжджає на нашу територію.