Пастору «Посольства Божого» Сандею Аделаджі на цьому тижні висунуто обвинувачення у причетності до ще однієї фінансової афери з коштами громадян — за участю такого собі ПП «Грант». Як повідомляє прес–служба столичної міліції, йдеться про чергову шахрайську фінансову піраміду, яку активний нігерієць рекламував під час своїх проповідей так само, як і компанію «Кінгз Кепітал». Утім обвинувачення пастора у причетності до другої фінансової піраміди поки що не призвело до зміни йому міри запобіжного заходу. Наразі пан Аделаджа перебуває вже на другій підписці про невиїзд, «проходить» за двома кримінальними справами, тож із ним проводяться всі слідчі дії, додають у столичному Главку міліції.
Утім як саме відбуваються ці слідчі дії, громадськості стало відомо від одного з постраждалих від афери з ПП «Грант» Геннадія Кучеревського. За його словами, під час останньої очної ставки з ним у приміщенні київського УБОЗу пастор Аделажа звично блазнював і спочатку хвилин десять гучно сміявся в обличчя слідчим. А потім адвокат пастора Андрій Федур заявив, що його підзахисний говоритиме лише своєю рідною мовою йолубу. Знайти порозуміння не допомогла навіть копія диплома, отриманого пастором у Мінському університеті (де навпроти російської мови та історії російської словесності значаться лише оцінки «п’ять»), яку підозрюваному показали слідчі.
Дивно, що пастора досі не заарештували. Адже два тижні тому міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко припускав, що якщо Аделаджі висунуть обвинувачення щодо «Гранту», його можуть заарештувати. Як бачимо, обвинувачення є, а до арешту справа так і не дійшла. «У процесі розслідування кримінальної справи щодо компанії «Кінгз Кепітал» ми вийшли на організоване злочинне угруповання на чолі з поки що не встановленою особою, хоча є підозри, що це окремий релігійний діяч», — зазначив міністр, натякаючи саме на Аделаджу. За даними слідства, із жовтня 2006 по травень 2008 року саме «Сандей Аделаджа за попередньою змовою з громадянкою Іриною Данильченко, яка є власницею ПП «Грант», із метою заволодіння коштами громадян на своїх релігійних заходах закликав прихожан укладати гроші в бізнес цієї особи». Наразі йдеться про привласнення півтора мільйона гривень (затримана в Одесі пані Данильченко вже підтвердила, що ділилася внесками з пастором), у слідчих вистачає і заяв від постраждалих. На відміну від обманутих вкладників «Кінгз Кепітал», постраждалі від «Гранту» — виключно кияни. Люди закладали власні квартири, щоб отримати в банку чималі кредити і передати їх шахраям.
Тиждень тому начальник управління Головного слідчого управління МВС Віталій Мехед запевняв пресу, що кримінальна справа за фактами масштабних фінансових афер і далі розслідується згідно зі складеним слідчим планом. Це підтвердив днями й керманич МВС Юрій Луценко, за словами якого пан Аделаджа тепер ходить на допити ледь не щодня. Стало відомо й те, що адвокати пастора намагалися скасувати через суд присвоєння пастору статусу підозрюваного, проте Феміда відмовила. «Ми не втручаємося в діяльність релігійних організацій. Проте якщо людина оголошує себе священиком і скоює злочин, то мусить відповідати згідно з чинним законодавством», — вважає Луценко.
ДОВІДКА «УМ»
Громадянин Нігерії Сандей Аделаджа, який офіційно проживає в Україні, нині обвинувачується в організації заволодіння коштами громадян шляхом шахрайства, здійсненого в особливо великих розмірах. У цілому, за даними міліції, виявлено близько 6 тис. договорів «Кінгз Кепітал» із вкладниками. Мінімальна сума вкладу становить 2,5 тис. грн., найбільший вклад — 555 тис. грн. У договорах, які потрапили до міліції, фігурували цифри від 30 до 70 тис. грн. Ще 24 листопада 2008 р. міліція Києва затримала керівника ТОВ «Кінгз Кепітал» Олександра Бандурченка, а два місяці тому суд звільнив його з–під варти під підписку про невиїзд. Господарський суд Києва 21 серпня 2009 року визнав банкрутом ТОВ «Кінгз Кепітал» і відкрив ліквідаційну процедуру. n