Події останніх днів в Узбекистані привернули увагу світової спільноти, яка не може знайти відповідь на питання: що ж насправді відбувається у цій республіці, яка донедавна вважалася досить спокійною порівняно з іншими пострадянськими республіками Середньої Азії? Чи це повторення терактів 11 вересня у США та 11 березня у Мадриді з причетністю до них сумнозвісної «Аль-Каїди», чи організовані опозиційні сили всередині країни відважилися здійснити спробу державного перевороту? Таке питання без чіткої наразі відповіді на нього ставить інтернетівський сайт Фергана.Ру. Позавчорашні бої зі стріляниною та вибухами гранат відбувалися, за повідомленнями свідків, у районі Ташкентського тракторного заводу, неподалік якого розташовані міністерські дачі та резиденції високих представників узбецької влади. Чи не туди намагалися прорватися «революціонери», запитує згадане видання.
Лише у вівторок увечері узбецьке телебачення розповсюдило офіційну заяву МВС країни про інциденти того дня, згідно з яким, у Кібрайському районі Ташкентської області правоохоронці виявили групу озброєних бойовиків. Під час спроби затримання 20 терористiв підірвали себе з допомогою саморобних вибухових пристроїв. При цьому три співробітники міліції загинули та п'ятеро отримали поранення. Але свідки «маленької війни» у столичному передмісті Ялангач, як свідчить Фергана.Ру, розповідають про зовсім інше. Позавчора у багатьох районах Ташкента з восьмої ранку до 15.00 йшли справжні бої між підрозділами військ і міліції та повстанцями. Місцеві мешканці вважають, що урядові сили вели бої з прибулими з Бухари вахабітами, оскільки обличчя жінок-терористок були прикриті хіджабом — характерними для вахабітів пов'язками. Ймовірно, що ця доволі чисельна група озброєних людей розраховувала, що до неї приєднаються узбеки і їм разом удасться повалити правлячий в Узбекистані режим.
Речник Держдепартаменту США Річард Баучер заявив, що не знає, хто стоїть за подіями в Узбекистані, але принагідно згадав про Партію ісламського відродження. Голова Держдепартаменту Колін Пауелл позавчора зателефонував до свого узбецького колеги і запропонував допомогу американських фахівців у розслідуванні трагічних подій цього тижня, які забрали життя більше 40 осіб. США та Узбекистан стали союзниками після замахів 11 вересня 2001 року, коли Ташкент запропонував Вашингтону використовувати свою авіабазу поблизу кордону з Афганістаном. Узбецькі мусульманські революціонери протестують проти американської присутності та покладають вину за неї на диктаторську владу президента Іслама Карімова. У поліцейській державі, якою є Узбекистан Карімова, інформація є найбільшим дефіцитом, а жупел загрози тероризму — виправданням найбільш жорстоких дій авторитарної влади.