«Ми вдячні, що пам’ять про наші храми повертається сьогодні завдяки Службі безпеки України», — наголосив Патріарх Київський і всієї Руси–України Філарет учора, коли голова СБУ Валентин Наливайченко передавав Київській патріархії розсекречені матеріали про 37 храмів на Сході України. У 1920—30–ті роки вони належали Українській автокефальній православній церкві, священики служили в них українською мовою. Валентин Наливайченко повідомив, що на документи про незаконно відібрані храми на теренах сучасних Харківської, Чернігівської та Сумської областей юристи СБУ натрапили в ході розслідування кримінальної справи про геноцид українського народу 1930–х років. За словами голови СБУ, ці документи підтверджують, що геноцид розпочався з нищення духовності. Нещодавно УПЦ КП отримала з архіву СБУ розсекречені документи про злочини супроти священиків УАПЦ у 1930–ті роки. На основі тих матеріалів, за словами ректора Київської богословської академії архієпископа Димитрія (Рудюка), вже підготовлено до друку книгу про репресоване у 1920—30 ті роки духовенство Української автокефальної православної церкви.
Новознайдені матеріали про церкви передано керівництву УПЦ КП. Вона вважається правонаступницею автокефальної традиції в українському православ’ї. Копії документів також передали головам обласних держадміністрацій Чернігівщини, Сумщини й Харківщини. Храми досі використовують не за призначенням. Майже в половині їх діють спортзали чи розважальні заклади. Решта — напівзруйновані. «Ми ці храми відновимо і в них буде звершуватися божественна літургія», — запевнив патріарх Філарет. Він нагадав, що церква потребує допомоги від меценатів і жертводавців, та подякував благодійникам, чиїми коштами за останні роки в Україні вибудувано близько 3000 храмів.
Патріарх наголосив, що відібрані в комуністичні часи церковні приміщення передаватимуть не лише Київській патріархії, а й УПЦ МП. Утім Московська гілка Київської церкви має переважну більшість храмів, тим паче на Сході України. «Гадаю, на нас не ображатимуться наші брати і сестри з Московського патріархату, — припустив патріарх. — До того ж ми віримо, що прийде час, коли всі храми будуть належати об’єднаній Українській помісній православній церкві. Ми є свідками, як радіє український народ від того, що дві гілки українського православ’я розпочали діалог».