Українським любителям оковитої, як уже повідомляла «УМ», варто готуватися до чергової хвилі подорожчання горілки. Як відомо, Кабмін має намір ввести нові мінімальні роздрібні ціни на горілчані вироби — коньяк та горілку. І якщо зараз мінімальна ціна «зеленого змія» у продажу становить14 гривень за півлітра, то, згідно з проектом Постанови Кабміну, дешевшої горілки від 18 гривень за пляшку (коньяку — 27 гривень відповідно) у магазинах не може бути.
Виробники міцного алкоголю, з одного боку, не проти нововведення. Адже це, мовляв, ефективний інструмент боротьби з обігом нелегальної продукції. Цінове обмеження, кажуть виробники горілки, є індикатором якості продукції. Але водночас це відчутний удар по гаманцю споживача, а відтак безумовно вплине і на виробництво. А гравці алкогольного ринку (як і «цінителі» горілки) ще не відійшли від липневого подорожчання, коли в Україні підвищили акцизний збір на алкоголь: тоді пляшка горілки в середньому «додала» у ціні три–чотири гривні. Експерти вже відзначають: українці почали відмовлятися від дорогої горілки й переходити на самогон. «Підвищення ставок акцизного збору, як і прогнозували експерти, призвела до дестабілізації галузі та збільшення тіньового ринку, — коментує для «УМ» ситуацію Олена Аннєнко, маркетинг–директор компанії «Олімп». — Якщо раніше тіньовий ринок становив 20—25%, то наприкінці року становитиме 40—45%. Дуже швидкими темпами збільшується самогоноваріння та вироблення неякісного, ніким неконтрольованого, сурогату. Уже сьогодні ми спостерігаємо жахливу динаміку щодо скорочення кількості горілчаних підприємств. За даними галузевої організації «Укргорілка», в I півріччі 2009 року горілку в Україні виробляло 61 підприємство, а в серпні — тільки 35. Це свідчить лише про одне: виробники не витримали тягар економічної кризи в поєднанні зі збільшенням на 58% акцизу».
Пивовари теж не у найкращій ситуації — їх липневе підвищення акцизів також торкнулося: пляшка пива відтак подорожчала у середньому на 50 копійок. Як повідомили «УМ» у прес–службі компанії «Оболонь», із початку року зростання ціни на хмільний напій загалом становило майже 23%. У підсумку виробництво пива в Україні скоротилося на 6% порівняно з аналогічним періодом. Також спостерігається і падіння імпорту — на 46% за 8 місяців 2009 року (до аналогічного періоду попереднього року).
Однак розслаблятися не доводиться: наприкінці року ставка акцизу на 100% спирт може зрости ще на чверть — до 50 гривень за 1 літр. Принаймні такі пропозиції вже лунають у парламенті. Існує вже й законопроект, який прирівняє пиво до алкогольних напоїв. «Прийняття цього законопроекту істотно зменшить — приблизно на 30% — точки реалізації пива. Через це не тільки ринок пива може втратити до 20—30%, а й постраждають невеликі торгові точки, які змушені будуть платити додаткові податки, збори та отримувати дозволи на продаж алкогольних напоїв, — запевняє Максим Кушнір, начальник відділу зв’язків із громадськістю ЗАТ «Оболонь». — Крім того, потрібно враховувати, що одне робоче місце в пивоварній галузі — це 10—15 робочих місць в інфраструктурі. А зменшення виробництва неминуче впливає на кількість безробітних».