На Рівненщині мешкає 33 дитини, для яких звичні хліб, м'ясо та молоко є отрутою. Вони — хворі на фенілкетонурію, тобто вроджене порушення обміну речовин, яке може призвести до значних вад у психічному розвитку. Організм таких малят не здатен засвоювати одну з основних амінокислот, яка міститься у всіх продуктах, де є білок.
Поступово вона накопичується й отруює організм, через це у дитини починає формуватись розумова відсталість.
Щоб не стати інвалідами, малюкам із такою недугою необхідне спеціальне дієтичне лікування. Хліб, м'ясо, молоко та їх похідні замінюють на спеціальні суміші: якщо приймати їх від народження і до шістнадцяти років, то дитина виросте розумово повноцінною. Коштує таке дієтичне харчування понад дві тисячі гривень щомісяця, що для батьків, звісно, чимало. Через це дітей до трьох років дієтхарчуванням забезпечують централізовано, з держбюджету, а допомагати старшеньким, згідно з розпорядженням голови Рівненської облдержадміністрації, мала б місцева влада.
Проте влада свої фінансові зобов'язання перед хворими виконує лише на 12 відсотків. За словами Марії Думановської, заступниці начальника Рівненського обласного управління охорони здоров'я, торік з місцевих бюджетів виділили лише 20 відсотків необхідних коштів. Звичайно, є для цього й об'єктивні причини — місцеві бюджети не багаті. Проте у Березнівському районі, приміром, знайшли кошти на дієтлікування і забезпечили ним сто відсотків від потреб. А у Рівному, де можливостей більше, ніж у районі, — ні. Чи знайдуть кошти наступного року — покаже час. Якщо ж ні, підвищиться вірогідність того, що кількість інвалідів в Україні зросте. А їх пожиттєве утримання обійдеться державі у сотні разів дорожче, ніж якби були вчасно виділені кошти, необхідні хворим на придбання дієтхарчування.