І така птиця в хазяйстві згодиться

30.03.2004
І така птиця в хазяйстві згодиться

Iнколи страуси «розганяються» до 60 кiлометрiв на годину.

      Усі з дитинства чудово знають, що в разі небезпеки страуси ховають голову в пісок. Є навіть такий фразеологізм — сховати голову в пісок, тобто буцiмто сховатись від неприємностей. Так от, у житті страуси нічим таким не грішать. Цей міф — цілковита вигадка. Насправді великі птахи витягають із глибоких нірок жучків чи ящірок (яких можуть з'їсти) або ж купаються в піску, як горобці в пилюці. Інакше би вони просто порозбивали голови об тверду землю, по якій бігають, приміром, в Україні. З цього ми почали розмову з людиною, яка три роки тісно спілкується зі страусами, — технічним директором ВАТ «Ясногородська страусина ферма» Олександром Баженовим. Тут, під Києвом, ці африкансько-американські тварини стали всуціль «своїми».

      Одночасно для мене розвінчали ще один міф про те, що страуси — теплолюбні істоти, тому при сильних морозах можуть загинути. «Нічого подібного, — розповідає Костянтин Дегтяренко, головний ветеринар ферми. — Страуси чудово бігають по снігу. Зимою вони цілий день живуть на вулиці, тільки на ніч заганяємо». А пояснюється це тим, що на зиму розумні птахи відкладають певну частку жиру. Просто як ведмеді, тільки ті ним харчуються, а страуси — гріються.

Афроамериканці із київською «пропискою»

      Чесно кажучи, останній раз я бачила страуса в зоопарку років із десять тому. Пташка, трохи вища за метр, тихенько стояла в кутку тісної клітки і з нещасним виглядом спостерігала за дітлахами, які товклися біля неї. Таким було моє перше враження про цього птаха. Як я помилялась, я зрозуміла, лише потрапивши на ясногородську ферму, основна спеціалізація якої — страусівництво. Гіганти заввишки два метри ганяють по  просторих вольєрах зі швидкістю ну якщо не 60 кілометрів за годину (таку швидкість теоретично може «взяти» страус), то принаймні із вдвічі меншою.

      Страусів у Ясногородці  більше 200. А починалося все, як розказав Олександр Баженов, із 36. Три роки тому засновники ферми купили їх у Бельгії на свій страх і ризик і привезли до пристоличного села.  «Ідея з'явилася спонтанно, — пояснює Олександр Володимирович, — прочитали в газеті, що страусів розводять на півдні України. Поїхали по Європі, об'їхали Бельгію, Німеччину, Голландію, подивились на ферми, на птахів, потім уклали контракти, оформили потрібні папери».

      Так у Макарівському районі на Київщині в 2001 році отримали прописку перші страуси. «Довелося на місці вчитися, що робити, — згадує один із засновників ферми. — Того ж року дізналися, як їх виводять з яйця». Зараз ферма має свій інкубатор. Як пояснив Костянтин Дегтяренко, яйця забирають від матері на третій день, ще 39 днів вони лежать під підігрівом, а потім з них на світ з'являються маленькі пташенята. За один «плодотворний» сезон — з березня до вересня — одна самка може знести до 72 яєць.

      Природно, що страусині яйця набагато більші за курячі. Причому вони цілком їстівні. Таке диво ледве вміщається на двох долонях і важить від півтора до двох кілограмів, а під шкарлупою вміщає стільки жовтка і білка, як 30 курячих яєць. Такої яєчні вистачить на купу друзів. Тільки смажити її доведеться довгенько. А якщо хтось забажає вареного яйця страуса, доведеться зачекати годину-півтори — рівно стільки воно варитиметься. А от на смак страусині білок із жовтком нічим не відрізняються від курячих.

Не стейком єдиним

      А хто колись смакував страусятинку? Мені пощастило, отже, поділюся враженнями. Чомусь я думала, що страусине м'ясце має нагадувати біле куряче. Нічого подібного! І на вигляд, і за смаком страусятина, швидше, схожа на телятину чи яловичину, тільки, коли захолоне, стає жорсткуватою. А спробувати екзотичні страви мені довелося в шинку «Долина страусів», розташованому просто на фермі. Любителям екзотики тут подають такі вишукані страви, як стейк «Долина страусів», печінка страуса, біфштекс «Африканська спека» (м'ясо на грилі), тушкована страусятина з грибами в сметані. Що, вже потекла слинка? Коштує таке задоволення недешево — від 50 до 100 гривень. Звичайно, можна обійтися і страусовим бульйоном за три гривні, до якого подається пиріжок із м'ясом страуса за дві гривні...

      Проте, страуси — не лише екзотичне м'ясо і яйця. Це іще і шкіра, і пір'я, і кігті. Страусина шкіра не те щоб дуже красива, але міцна і дуже дорога. За ціною вона дорівнює крокодилячій. Поки що похвалитись куртками з неї в Україні можуть хіба що засновники ферми. Як пояснив мені Олександр Баженов, у нас вичинка шкурки страусів зовсім не розвинена, тому що досі не було в цьому нагальної потреби. «Це свого роду таємниця, майстри не дуже діляться секретами», — пояснює пан Олександр. Головне — правильно вичинити її і пофарбувати, не зіпсувавши.

      Страусине пір'я, на відміну від м'яса та шкіри, має суто естетичне навантаження. Великі пір'їни із страусиних крил використовуються для театральних костюмів. Проте, аби пір'я було красиве, птахів треба спеціально відгодовувати, а тоді, за твердженням спеціалістів, губляться смакові якості м'яса та падає «яйценосність».

      Загалом розведення страусів — майже безвідходне виробництво, адже у діло йдуть і кігті  — вони настільки міцні, що ними шліфують алмази, і навіть кістки — на виготовлення кісткового борошна. Корисний і страусиний жир. Наприклад, в Африці його використовують як дезінфікуючий та протизапальний засіб, а ще — в косметології. Проте цей продукт ще не достатньо досліджений.

Страусяча бухгалтерія

      Розведення страусів — справа не лише кропітка, а ще й досить затратна. Великі птахи не пасуться, як корови, і не шукають їжу самостійно. Звичайно, на батьківщині — в Африці — саме так все  відбувається, але в такому випадку якість м'яса не гарантується. Отже, страуси потребують спеціальних кормів. Як пояснює ветеринар Ясногородської ферми, основа страусиного корму — звичайне фуражне зерно із домішками різних вітамінів, які обов'язково додають у гранулах.

      Як підрахував Олександр Баженов, на утримання одного птаха до 13-14 місяців (у цьому віці страус «готовий до споживання») потрібно приблизно 500-600 гривень. До цієї суми входить медичне обслуговування, відгодівля, охорона. Якщо підрахувати, важить одне таке «курча» 100 кілограмів, із яких чистого м'яса — 30 кілограмів. Один кілограм коштує 15 євро, отже, тільки із м'яса можна отримати майже 3 тисячі гривень.  До цього додається «сира», тобто необроблена шкурка вартістю від 80 до 100 доларів. Оброблена коштує у півтора рази дорожче. До слова, на одну шкіряну курточку треба принаймні три якісні шкіри, плюс пошиття, обробка вже готового виробу — і от маємо одяг вартістю у тисячу «баксів».

      Така бухгалтерія існує в Ясногородці. Займатись пір'ям хазяї поки не збираються якраз через те, що тоді треба заводити спеціальний «штат пір'єносних». Найбільше цінується біле пір'я з крил чи хвоста самця. А кілограм такого пір'я (з одного птаха  можна здерти максимально 1,2 кг коротких та півкілограма довгих) коштує 110 та 300 доларів відповідно.

      У перспективі ясногородці планують виготовляти сувенірну продукцію, поділився планами Олександр Баженов. «Це будуть ексклюзивні і дорогі сувеніри», — каже він. Під сувенірами маються на увазі шкіряні вироби: брелки, гаманці, портмоне. Зараз сувеніри виготовляються зі шкарлупи страусиних яєць. Наприклад, у шинку «Долина страусів» на стінах висить кілька світильничків зі шкарлупи. А ще їх можна розмальовувати — виходять гігантські писанки.

Не розвага, а прибутковий бізнес

      Ясногородська ферма — не єдина в Україні, яка займається страусівництвом. Подібні проекти зараз «розкручуються» на Дніпропетровщині, у Кривому Розі, в інших областях. Проте на жодному з інших господарств не існує розвиненої інфраструктури. Ферма ж на Київщині має і свій цех з виготовлення кормів, і ресторан, і навіть зоопарк. Дуже зручно: поки готується їжа (а це година-півтори), можна подивитись на в'єтнамських свиней, овець, оленя, пав і, звичайно, на самих страусів. 

      «Ми не розраховували на розважальний комплекс, — зізнається Олександр Баженов, — просто виникла цікавість у людей, до нас стали приїжджати, і ми вирішили це впорядкувати, адже приїздять діти, галасують, а дорослих птахів лякати не можна». Зараз ферма зайнялась і екскурсійною діяльністю, — часто  школи замовляють своєрідні тури до Ясногородки.

      Узагалі страусівництво в Україні називають перспективним видом сільськогосподарського підприємництва. Аяк-же — і м'ясо, і шкури, і пір'я, і навіть жир можна збувати. У рекламних проспектах страусів часто порівнюють з коровою. Наприклад, від корови за рік можна отримати лише одне теля, тоді як від страусихи — від 30 до 40, і навіть 72 пташенят. Отже, кількість м'яса від «нащадків» однієї самки — 300 та 900 кілограмів відповідно. Та й за вартістю з яловичиною воно не зрівняється. Крім того, страуси не хворіють ні на сказ, ні на ящур.

      До перспектив страусівництва саме в нашій державі можна віднести відносну доступність земельних ресурсів: страусам потрібні значні території. Наприклад, Ясногородська ферма розташовується на 20 гектарах і ще на 60- гектарному полі вирощують корми. Проте страву зі страуса можуть собі дозволити скуштувати далеко не пересічні громадяни. Так само і купити шкіряну куртку, вартість якої ми підрахували.

      Найрозвиненішим фермам на Київщині та Дніпропетровщині пощастило — в цих містах мешкають далеко не бідні люди, які не проти спробувати екзотики. А от криворізькій страусівницькій фермі «Людмила» пощастило менше. Починали вони, як розказав головний технолог Віктор Бобіренко, разом із ясногородцями, проте досі не розкрутились. «Ми розраховували, що продукцію будуть купувати, — скаржиться він. — Проте сталося інакше».

      Ясногордці ж виживають не лише на м'ясі та яйцях. Оскільки поголів'я зараз чималеньке, фермери стали своєрідним племрепродуктором — реалізують яйця і дорослих птахів колегам з інших областей. «Для племінного розведення найголовніше, аби всі мали родовід, — пояснює Олександр Володимирович. — На сьогодні найголовніше завдання — розвести плем'я. Чим більше буде голів, тим вони менше коштуватимуть». Зараз репродуктивна сім'я страусів (самець і дві самки) коштує 3600 доларів. Звичайно, привезти пташеня з-за кордону дешевше — посередницькі фірми пропонують п'ятиденних страусенят по 110 доларів, проте і ризикованіше, адже невідомо, скільки із них виживе.

      Страус — найбільший у світі птах, заввишки 2,7 метра, вагою 160 кілограмів. Він має відмінний зір. Цікаво, що очі у птаха такого ж розміру, як і в людини, а довжині вій позаздрила б будь-яка красуня. Страуси мають третю повіку, яка захищає око від пилу.

      Страус має дуже міцні і сильні нижні кінцівки. Ударом ноги він може вбити людину. До речі, на відміну від мультяшних героїв-страусів, які б'ються ногами, справжній, невіртуальний, птах завдає удару зверху вниз.

      Страуси — великі любителі потанцювати. Коли мають гарний настрій, вони починають швидко кружляти навкруг своєї осі і високо піднімають крила, демонструючи красиве пір'я. Іноді через таку «дискотеку» у птаха паморочиться в голові, і він падає.

       Страусівництво для України — не така вже і новина. Як показує історія, на півдні Російської iмперії, тобто в Криму, в 1913 році існувало близько 300 страусиних ферм. Зараз сільськогосподарським розведенням страусів у світі займаються в Канаді, Ізраїлі, Бельгії, Росії. Найуспішніший приклад страусівництва в Європі демонструє Польща: там за останнє десятиліття створено близько 200 ферм.


Коли страусу стає жарко, він відкриває дзьоба і таким чином «провітрює» все тіло.

 

  • І хліб, і до хліба

    Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>

  • Японський трактор у лізинг

    Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>

  • Аграрна арифметика

    Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>

  • Наша риба впіймала шхуну

    Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>

  • Росіяни хочуть солі?..

    Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>