Відсікання фаворитів

27.03.2004

Повторні матчі 1/8 фіналу Кубка УЄФА стали останніми в цьому розіграші відразу для трьох фаворитів — «Барселони», «Роми» і «Ліверпуля». З тих команд, що залишилися, головними претендентами на трофей вважаються «Валенсія» та «Інтер». Проте слід звернути увагу на те, що традиційну гегемонію іспанських та італійських клубів здатні перервати французи. Вони, як і піренейці, зберегли у чвертьфіналах по дві команди. Загалом склад вісімки цілком звичний, хоча зовсім мало не вистачило для виходу в почесну стадію останнім представникам Туреччини та Португалії.

«Валенсія», яка після перемоги над «Мальоркою» скоротила відставання від «Реала» у національному чемпіонаті до одного очка, не збиралася повторювати долю «Блекберна», «Спортинга» і «Парми», яких вибив з Кубка УЄФА досі маловідомий турецький клуб. У нинішньому розіграші «Генчлербірлігі» у 7 матчах не зазнав жодної поразки, пропустивши лише три м'ячі. Тому завдання  «кажанів» відігратися вдома за поразку (0:1) в Анкарі не виглядало надто простим. І справді, попри впевненість у власних силах наставника господарів Рафаеля Бенітеса, левантійці в основний час змогли відіграти лише один гол. І тільки в додатковий час, коли турки вже грали в меншості, змогли дотиснути непоступливого суперника.

Ще один іспанський клуб — «Вільяреал» — напередодні візиту на римський «Стадіо Олімпіко» міг відчувати себе досить комфортно. Два тижні тому переможець Кубка Інтертото забив «Ромі» два «сухих» м'ячі, і римляни так і не змогли відігратися. Здавалося б, наставник італійців Фабіо Капелло знайшов протидію стилю гостей, і вже на початку другого тайму статус-кво було відновлено. Проте бразилець Сонні Андерссон зміг, як і в першому матчі, покарати «Рому» за помилки в обороні, а на ще один штурм у Франческо Тотті й компанії вже не вистачило сил. Тепер у чвертьфіналі «Вільяреал» зустрінеться з фіналістом минулорічного розіграшу Кубка УЄФА «Селтіком». Шотландці після мінімальної перемоги вдома змогли утримати нульову нічию на «Камп Ноу». «Барселона», яка в національному чемпіонаті здобула 9 (!) перемог поспіль, так і не змогла знайти шлях до воріт кельтів. Справдилися слова тренера каталонців Франка Райкаарда: «Навіть якщо даєш вільний простір чемпіону Шотландії, він усе одно продовжує робити ставку на довгі передачі. Тому наш тактичний план при подібному стилі гостей не мав жодного значення». Цей очевидний натяк на примітивність стилю «Селтiка» не заважає вважати команду з Глазго також одним із претендентів на Кубок УЄФА.

«Інтер» удома після гостьових 1:1 влаштовувала й нульова нічия, але гол форварда «Бенфіки» Нуно Гомеша став початком відкритого футболу, який подарував глядачам на «Сан-Сіро» аж сім (!) забитих м'ячів. Апогей «голепаду» припав на 17 хвилин другого тайму, упродовж яких міланці змогли відзначитися тричі, тоді як ліссабонці — лише два рази. Тепер на команду Альберто Дзаккероні чекає зустріч із кривдником нашого «Дніпра» «Марселем». Схоже, що французи в єврокубку перебувають на піднесенні. Їх навіть не приголомшив швидкий гол форварда «Ліверпуля» Еміля Хескі. Ще до перерви підопічні Жозе Аніго встановили рівновагу за сумою двох матчів. Щоправда, до призначення пенальті у ворота Дудека англійці не використали три нагоди для збільшення рахунку, за що їх покарав... арбітр. Він так само «купився» на єдиноборство за участю французького артиста Марле, як і в грі на «Велодромі» — дніпропетровець Матюхін. І знову «вирок» виконав Дідьє Дрогба, а ліверпульський хорват Ігор Бішан за фол останньої надії залишив поле. Маючи чисельну перевагу, «Олімпік» без зайвого напруження забив переможний гол і втримав потрібний рахунок.

Боротьбу за престижний трофей продовжують лише два колишніх тріумфатори Кубка УЄФА — ПСВ та «Інтер», а також фіналіст 1996 року «Бордо». Французи мали солідний запас після домашньої перемоги над «Брюгге» (3:1), але змогли виграти й у гостях. Додамо, що до цього матчу бельгійці не програвали на стадіоні імені Яна Брейделя 18 (!) матчів.

Навряд чи когось здивували перемоги з великим рахунком «Ньюкасла» і «Ейндховена» — настільки прохідними були редути «Мальорки» та «Осера». Не дивно, що по два голи змогли забити провідні бомбардири англійського та голландського клубів — Алан Ширер та Матея Кежман. «Ньюкасл», забивши у двох матчах найбільше на цій стадії м'ячів — сім, зробив такий собi подарунок своєму наставнику Боббі Робсону. Напередодні виїзду на Пальма-де-Мальорку 71-річний британець, котрий у своїй успішній кар'єрі працював у «Іпсвічі», ПСВ, «Спортингу», «Порту» та очолював збірну Англії (1982—1990), продовжив контракт із «сороками» ще на один рік.