ТРИБУНАл збитків
За задумом Литвина, тепер депутат, перш ніж заблокувати трибуну, мусить кілька разів подумати, чи варто йому барикадуватися біля трибуни. Від цього потерпатиме не лише кишеня бунтівного політика, а й решти колег. Учора під час погоджувальної ради у бік спікера полетіли репліки: чому санкції зачіпатимуть весь депутатський загін? Литвин відповів: «А як інакше? Вираховувати, хто під трибуною стоїть?».
Якщо його рішення не подобається, каже спікер, треба шукати можливість домовлятися. «Якщо людина не працює, не приходить на виробництво, то зарплату ніхто не платить», — навів приклад Голова.
За графіком, сьогодні відбудеться чергове пленарне засідання. Питання щодо працездатності вчора до вечора лишалося відкритим. Партія регіонів нібито була згодна на компроміс. Якщо раніше табір Віктора Януковича вимагав підвищення усіх мінімальних стандартів, то тепер згоден на те, щоб підняти тільки рівень мінімальної пенсії. «Ми йдемо на цей компроміс для того, щоб парламент міг працювати. Треба, щоб парламент негайно допоміг пенсіонерам. Інакше вони будуть приречені на голодну і холодну зиму... А вже наступним кроком реалізуємо решту вимог», — пояснив позицію партії Віктор Янукович.
Ще одним стимулом для депутатів може стати прихід на Грушевського, 5 спікера Палати громад Канади. «Тому давайте ми покажемо йому свою позицію», — закликав депутатів Голова ВР.
А може, їм зовсім не платити?!
Щодо биття байдиків і грошового питання, то БЮТ вийшов з оригінальною пропозицією: у випадку, якщо парламент не проводитиме сесійних засідань, «тимошенківці» пропонують депутатам працювати в округах на безоплатній основі. Як пояснив віце–спікер Микола Томенко, ця вимушена відпустка має тривати всю виборчу кампанію, 90 днів. «Таке рішення захистить саму ідею парламентаризму, дасть можливість зекономити бюджетні кошти, розрахуватися парламенту зі своїми боргами. Ця ідея стимулюватиме парламент, народних депутатів та ініціаторів блокування до початку виборчої кампанії або до того, щоб змінити свої плани, аби парламент до 19 жовтня почав працювати», — зазначив БЮТівець Томенко.
Утім ідея БЮТівців не сподобалась Литвину. Голова ВР сказав, що, якщо Блок Тимошенко справді вносить таку постанову, то це свідчитиме, що інтереси «тимошенківців» і Партії регіонів збігаються — в тому, щоб парламент не працював. Крім того, після «такої роботи в округах повертатися сюди вже буде непотрібно, і, більше того, переможці не пустять до ВР усіх інших», каже Литвин.
СЦЕНАРІЇ
У політикумі знову почали говорити про розпуск Верховної Ради. Теза, спересердя запущена Володимиром Литвином минулого тижня, — про те, що парламенту у випадку продовження блокади слід саморозпуститися, — фактично була підтримана Президентом. Віктор Ющенко в інтерв’ю телеканалу «Інтер» сказав, що саморозпуск — один із виходів із парламентського конфлікту: «Це те, що відповідає чинній Конституції, і ми ще до виборів могли б змінити цю ситуацію і прийти до працездатного парламенту». Ющенко каже, що «непрацюючий парламент країні непотрібен — це занадто дороге шоу, яке влаштовується двома силами».
Іншим виходом із парламентського тупика В.Ю. назвав вихід із коаліції однієї з фракцій. «Норма Конституції, яка говорить про те, що за півроку до президентських виборів неможливі дострокові парламентські вибори, — це так, але це з ініціативи Президента. А з ініціативи члена коаліції, якщо він виходить з коаліції, — це абсолютно можливо». Ющенко додав, що якби мав право, то розпустив би таку Верховну Раду.
Водночас перший віце–спікер Олександр Лавринович заявив на брифінгу, що виключне право розпустити Верховну Раду має лише Президент. «Але вже не діючий Президент (Ющенко), бо в нього нема такого права», — зазначив юрист Лавринович. Отож «це може бути тільки в наступному році».